Bezpieczne sprzęty i zabawki na placu zabaw – jak zapobiec zagrożeniu?

by Karol
0 comment

Plac zabaw to miejsce zabawy i edukacji. Aktualne place zabaw są kolorowe, wyposażone w kreatywne urządzenia do zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych. Place zabaw w parkach, przy szkołach, przedszkolach oraz przy osiedlach budowane są w oparciu o szereg zasad i przepisów bezpieczeństwa.

Istnieje kilka elementów, które decydują o tym, czy plac zabaw jest bezpieczny. Przede wszystkim wszystkie urządzenia, muszą posiadać certyfikaty jakości producenta i spełniać wymogi prawne. Bardzo ważne jest także odpowiednie zachowywanie i pewna ostrożność w trakcie korzystania z tego typu obiektu. Dlatego przed wejściem na plac zabaw musi znajdować się tablica z regulamin, którego należy przestrzegać oraz informacją o właścicielu lub zarządczy danego obiektu. To właśnie na administratorze, a także rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu na placu zabaw. Zarządca obiektu powinien posiadać aktualną wiedzę dotyczącą prawa budowlanego, jak również prawo zobowiązuje go do przeprowadzania regularnych kontroli i rutynowych przeglądów. To dlatego, że upływ czasu, eksploatacja i warunki atmosferyczne niszczą sprzęt i wymuszają konieczność serwisowania urządzeń pod kątem zużycia sprzętu.

Naturalną kwestią jest to, że podczas dziecięcych zabaw i eksperymentów, może dojść do drobnych kontuzji czy otarć, jednak po wejściu na plac zabaw warto zwrócić uwagę czy jest czysty, czy nie ma na nim śmieci,  zwłaszcza rozbitego szkła czy metalu, niebezpiecznych odłamków lub innych zanieczyszczeń. Ponad to, nie zaszkodzi sprawdzić, czy w strefie upadku z urządzeń ma żadnych wystających z ziemi korzeni, kamieni czy patyków.

Regulacje prawne

Jednym z wymogów dotyczących bezpieczeństwa i jakości urządzeń znajdujących się na placach zabaw jest spełnianie normy PN-EN 1176:2009.

Norma, ta precyzyjnie określa, w jaki sposób powinien funkcjonować plac zabaw by nie stwarzał zagrożenia, informuje ona m.in. o tym, jaka musi być odległość placu od budynków mieszkalnych czy ulicy, reguluje wytyczne dot. stref bezpieczeństwa wokół urządzeń, informuje o konieczności posiadania certyfikatów zgodności z obowiązującymi wymogami.

Oczywiście bardzo ważnym warunkiem, wcześniej wspomnianym jest regularna kontrola stanu urządzeń.

Najważniejsze jest wyposażenie

Dobrej jakości urządzenia poza certyfikatami producenta, cechują się wytrzymałością i trwałością. Niektóre części, naturalnie się eksploatują. Wpływ na zużywanie się urządzeń ma prawidłowe i nieprawidłowe korzystanie z nich. Systematyczna kontrola pozwala wykryć zagrożenia, a właściwa konserwacja im zapobiega. Ponadto konserwacja przedłuża żywotność wyposażenia i podnosi walory estetyczne.

Najważniejsza jest norma PN-EN 1176:2009, która dotyczy wyposażenia publicznych placów zabaw ale także określa wymogi jakie musi spełniać bezpieczna nawierzchnia w tym obiekcie. Odpowiednia nawierzchnia bezpieczna jest jednym z najważniejszych elementów, zapewniającym dzieciom bezpieczeństwo, pamiętajmy, że większość urazów spowodowana jest upadkiem z wysokości.

Ważne jest to, czy powierzchnia placu zabaw jest prawidłowo utrzymana i w dobrym stanie. Podłoże powinno być jednolite, stąd idealna bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw to np. płytki z gumy syntetycznej. Płyty takie nie powinny mieć dziur ani wybroczeń, nie mogą być luźne, przetarte, lub wybrakowane.

Podłoże takie jest szczególnie istotne pod urządzeniami, które wymuszają ruch.

Pod huśtawką, zjeżdżalnią, karuzelą i wokół innych urządzeń wyższych niż 1 m powinna znajdować się miękka nawierzchnia, która zamortyzuje upadek.  W miejscach tych idealnie sprawdzą się elastyczne płyty gumowe z certyfikatem i z gwarantowanym współczynnikiem HIC zgodnym z najnowszą norma PN-EN 1177:2019.

Należy pamiętać, aby unikać placów zabaw, na których przy wysokich urządzeniach znajduje się trawa, ziemia, nie wspominając o betonie.

Płyty SBR posiadają jednokierunkowy sposób łączenia nawierzchni, co zwiększa ich stabilność. Stabilizacja ta zapobiega efektowi łódkowania i wywijania się narożników płyt. Są one wytrzymałe, elastyczne i odporne na promieniowanie UV.

Ostatnim, bardzo ważnym aspektem chroniącym dzieci na placu zabaw jest ogrodzenie. Chroni ono przed niekontrolowanym wybiegnięciem malucha poza teren, zabezpiecza też plac przed wstępem zwierząt

You may also like

Leave a Comment