Ciekawe pomysły na aranżację balkonu

by Karol
0 comment

Balkon do niedawna służył jedynie do składowania niepotrzebnych na co dzień przedmiotów. Tymczasem balkon nie bez powodu nazywany jest przedłużeniem mieszkania. Istnieje całe mnóstwo sposobów na jego aranżację, tak, aby zachęcał do spędzania na nim czasu oraz dawał nam namiastkę własnego ogrodu w bloku. Poznaj ciekawe pomysły na aranżację balkonu oraz kilka cennych porad, jak sprawić, aby balkon stał się ulubionym miejscem w domu.

Balkon – miejsce szyte na miarę

Nawet niewielkich rozmiarów balkon w bloku może być funkcjonalny. Zanim zabierzemy się za aranżację naszego balkonu, warto zastanowić się nad tym, do czego miałby nam służyć. Balkon może być strefą relaksu, jadalnią lub miejscem spotkań z przyjaciółmi. Może być także upragnionym, małym przydomowym ogrodem bądź kreatywnym warsztatem DIY, jeżeli w naszym mieszkaniu zabrakło miejsca do malowania czy majsterkowania. To od przeznaczenia balkonu w dużej mierze zależy sposób jego aranżacji, dobór podłogi czy wyposażenia, dlatego na to pytanie warto sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności. Należy pamiętać, że nawet najpiękniejsze dodatki, rośliny czy ozdoby nie sprawią, że zaczniemy spędzać na balkonie czas, jeżeli nie będzie on funkcjonalny i nie będzie on odpowiadał naszym potrzebom.

O czym jeszcze pamiętać, zanim zabierzemy się za aranżację balkonu?

Balkon należy najpierw odpowiednio przygotować. O ile balkony w nowoczesnych budynkach są estetyczne i nie wymagają odświeżenia, o tyle balkony w starszych blokach będą wymagały większego nakładu pracy. Ściany balkonu można odmalować bądź udekorować dekoracyjnymi panelami czy kamieniem ozdobnym, jeżeli wspólnota mieszkaniowa czy przepisy tego nie zabraniają. Pamiętać należy także o podłodze. Ważne, aby podłoga była wykonana z wodoodpornego materiału, odpornego na trudne warunki atmosferyczne oraz rozwój grzybów i pleśni. Doskonale sprawdzą się deski tarasowe, dywany balkonowe, płytki balkonowe gresowe bądź płyty gumowe. Pamiętajmy również o balustradach, które warto zaaranżować nie tylko ze względu na ich estetykę, ale również ze względu na prywatność – dodatkowa ochrona przed spojrzeniami sąsiadów bądź przechodniów, na przykład w postaci drewnianych paneli bądź bambusowej maty, pozwoli nam czuć się na balkonie swobodniej.

Balkon – szansa na własny ogród w bloku

Wiele osób rezygnuje z mieszkania w bloku ze względu na zalety posiadania własnego ogrodu. Tymczasem balkon, nawet niewielki, może dać nam jego satysfakcjonującą namiastkę. Na podłodze balkonu warto zdecydować się na sztuczną trawę, której jakość obecnie jest na tyle wysoka, że jest niemal nie do odróżnienia od prawdziwej trawy. Do tego wystarczy kilka roślin różnego gatunku, niewielki stolik kawowy i krzesła bądź wygodne siedzisko z kilkoma poduszkami i możemy zrelaksować się jak w prawdziwym ogrodzie. W dodatku wykładzina imitująca sztuczną trawę wykonana na podłożu z miękkiej pianki, umożliwia komfortowe siedzenie na niej bez podkładania poduszek.W przypadku niewielkich balkonów warto zdecydować się na rośliny niewielkich rozmiarów i o niezbyt silnym wzroście, aby nie zabierały cennego miejsca. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie tych roślin w donicach umieszczonych po zewnętrznej stronie balustrady bądź w donicach przymocowanych na jednej ze ścian. W przypadku balkonów średniej i sporej wielkości wybór roślin jest już dobrowolny i możemy pozwolić sobie na sporej wielkości okazy, chociażby w ozdobnych, betonowych donicach” – dodaje ekspert z Biura sprzedaży Osiedle Botanika.

Balkon jako idealne miejsce na relaks

Balkon może być także doskonałym miejscem na odpoczynek – chwilę z kubkiem kawy w dzień bądź długi wieczór z ulubioną książką po ciężkim, pracowitym dniu. Dopasowany stylem do wystroju mieszkania, z lekkimi i nieprzytłaczającymi meblami oraz dodatkami balkon będzie zachęcał do relaksu. Oprócz roślin, funkcjonalnych, wygodnych mebli, wygodnego, miękkiego siedziska i dodatków warto zadbać także o oświetlenie. Na balkon o takim przeznaczeniu sprawdzą się kinkiety mocowane do ścian o dyskretnym, rozproszonym, sprzyjającym wieczornemu relaksowi świetle. Możemy także zdecydować się na niewielkie latarnie mocowane w donicach bądź girlandy, które nadadzą naszemu balkonowi przyjemnego, przytulnego klimatu, szczególnie jeśli na balkonie nie mamy dostępu do źródła energii elektrycznej. Ewentualnie warto zaopatrzyć się w kilka latarni, w których możemy umieścić ulubione świece. Kilka podłogowych poduch lub niewielki stolik z krzesłami wystarczą, aby dodatkowo przekształcić balkon w klimatyczną jadalnię.

Domowy warsztat na balkonie

Często zdarza się tak, że osoby, które lubią tworzyć bądź majsterkować, zmuszone są do rezygnacji ze swoich pasji ze względu na ograniczony metraż mieszkania. Tymczasem doskonałym, domowym warsztatem może stać się właśnie nasz balkon. Wystarczy zastosować na nim modułowe, składane meble, dzięki którym dostosujemy balkon do aktualnych potrzeb i wykonywanej w danym momencie pracy. Na wąskich lub niewielkich balkonach możemy zamontować na jednej ze ścian schowek na niezbędne narzędzia z podnoszonym blatem, który wystarczy unieść, aby zacząć na przykład malować czy przerabiać staromodne meble. Tym samym wyznaczymy na balkonie niezbędną do pracy sekcję pulpitu i schowków, która nada naszemu balkonowi charakterystycznych cech. Możemy z takiego domowego warsztatu korzystać niezależnie od pogody – wystarczy zamontować markizę bądź parasol ogrodowy, który ochroni nas przed nadmiernym słońcem czy opadami deszczu.

You may also like

Leave a Comment