Czas na wertykulację trawnika – czy Twoje urządzenie jest gotowe do pracy?

by Karol
0 comment

Po długiej zimie lub ulewnych deszczach, które uniemożliwiały regularne koszenie trawnika, nasz ogród ma prawo być nieco zaniedbany. Z tego powodu zawsze na początku sezonu warto sięgnąć po wertykulator i wyczesać trawnik ze starego filcu. Zanim jednak zaczniemy prace ogrodowe, należy sprawdzić, czy urządzenie jest gotowe do pracy.

Dlaczego warto przeprowadzić zabieg wertykulacji?

Jeśli marzymy o idealnie równym, zielonym, świeżo skoszonym trawniku, regularna wertykulacja jest koniecznością. Zabieg ten odpowiada za prawidłowy rozrost trawy, pozwalając pozbyć się starego filcu i pozwalając korzeniom darni na swobodny dostęp do wody, dzięki pozbyciu się starej, ubitej skorupy. Pomaga to uniknąć zarówno przesuszenia się, jak i gnicia trawy, tworzenia się mchu i ogólnego pogarszania się wyglądu trawnika.

Wertykulacja powinna być przeprowadzana regularnie, jednak nie zbyt często. Wystarczą zaledwie dwa zabiegi w ciągu roku, najlepiej na początku sezonu. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że teren nie jest zanieczyszczony chwastami, patykami czy kamieniami. W dniu wertykulacji trawa powinna być świeżo skoszona. Należy unikać również przeprowadzania tego zabiegu w dni deszczowe, lub bezpośrednio po nich, gdy otoczenie jest wilgotne.

Części do wertykulatora – co sprawdzić przed sezonem?

Oczywiście, zanim przystąpimy do pracy należy sprawdzić, czy nasz wertykulator jest sprawny. Na pierwszy ogień kontroli powinniśmy poddać noże do wertykulatora. Ze względu na rzadkie stosowanie sprzętu, wiele osób zapomina o tym, że ostrza mają prawo się stępić bądź uszkodzić, co może znacznie wpłynąć na efektywność pracy urządzenia.

Działanie wertykulatora polega na cięciu powierzchni gleby, dzięki czemu poprawia się jej napowietrzenie oraz zwiększa dostęp powietrza, składników odżywczych oraz wody do korzeni darni. Noże są więc kluczowym elementem tego sprzętu, dlatego należy skontrolować je przed każdym użyciem, zwłaszcza, że przy mocno zaniedbanym trawniku mogą zużywać się częściej. Jeśli są zbyt tępe, należy je naostrzyć lub wymienić na nowe. Wymiana jest również konieczna w przypadku wszelkich uszkodzeń ostrza lub zbyt dużego zużycia.

Wśród innych często wymienianych części są paski do wertykulatora oraz rolki napędu paska. Należy to sprawdzić zanim zaczniemy prace w ogrodzie. W innym wypadku może okazać się, że urządzenie nie odpali, a my będziemy zmuszeni przesunąć zaplanowane działania do czasu wymiany części w wertykulatorze.

You may also like

Leave a Comment