Czy mała łazienka może być wygodna?

by Karol
1 comment

Duża, wygodna i funkcjonalna łazienka to marzenie każdego człowieka. Niestety, częstą przeszkodą w realizacji marzeń jest ograniczony metraż – dotyczy to przede wszystkim mieszkań w blokach. Wielu właścicieli staje wówczas przed pytaniem: co zrobić, by poprawić komfort korzystania z małej łazienki? Odpowiedzią na to pytanie jest wyposażenie, które nie wymaga dodatkowej przestrzeni.

Jak dobrze urządzić małą łazienkę?

Dobrze urządzona łazienka to nie optymalna ilość mebli i urządzeń, ale optymalne wykorzystanie przestrzeni. Podstawą jest tutaj właściwe rozplanowanie przestrzeni i przygotowanie projektu. Wbrew pozorom nie trzeba kierować się stereotypami, że umywalka musi znajdować się na wprost drzwi wejściowych – priorytetem jest komfort domowników i optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej.

Pierwszym krokiem podczas projektowania małej łazienki jest wydzielenie strefy stricte toaletowej, kąpielowej oraz ewentualnego miejsca na pralkę. W każdej części muszą znaleźć się niezbędne urządzenia, a także przestrzeń umożliwiająca wygodne korzystanie z poszczególnych rozwiązań. Strefę toaletową najlepiej zlokalizować w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia, oddzielając ja od części kąpielowej pełną lub niepełną ścianką – szklaną lub murowaną. Ostatnim etapem projektowania jest wybór wyposażenia.

Czym kierować się podczas urządzania łazienki?

Urządzenie małej łazienki bez wątpienia wymaga wiele wysiłku, analiz i kompromisów. Wydawać się może, że optymalnym rozwiązaniem w małej łazience jest kabina prysznicowa, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna. Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez relaksującej kąpieli w pianie, dlatego też poszukują alternatywnych rozwiązań, dzięki którym można połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym. Dobrym pomysłem okazują się tutaj montowane w obrębie wanny oraz bezpośrednio nad nią funkcjonalne półeczki i szafki, umożliwiające wygodne przechowywanie środków do pielęgnacji ciała oraz kosmetyków używanych w czasie kąpieli i bezpośrednio po niej. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku modele wyposażone w optymalną ilość półek i schowków. Na pozostałych ścianach warto zamontować szafki, w których znajdą się ręczniki. Funkcjonalnym dopełnieniem całości są efektowne wieszaki.

Urządzenia wielofunkcyjne w łazience

Ograniczony metraż wymusza poniekąd kreatywne i przemyślane projektowanie – dotyczy to przede wszystkim łazienkowego wyposażenia. Idealną propozycją są tutaj łączenie funkcjo różnych sprzętów, dzięki czemu można optymalnie zagospodarować przestrzeń, zapewniając domownikom komfort użytkowania.

Standardowym rozwiązaniem okazuje się grzejnik drabinkowy, pełniący jednocześnie funkcję wieszaka na ręczniki oraz podręcznej suszarki. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać model kilkuszczebelkowy lub znacznie większy, nawet zajmujący całą ścianę. Grzejnik drabinkowy można powiesić niemalże w każdym miejscu – nad pralką, obok toalety, prysznica, wanny lub w zupełnie innym miejscu. Optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej zapewnia także umywalka wraz z szafką podblatową oraz montowaną nad umywalką szafką wiszącą z wbudowanym lustrem.

You may also like

1 comment

Olga_Gdynia 7 stycznia 2021 - 09:52

Mam bardzo małą łazienkę w bloku… Raptem kilka m2 i bardzo dobrze się w niej odnajduje

Reply

Leave a Comment