W nowoczesnych aranżacjach tradycyjna kuchnia często jest zastępowana aneksem kuchennym, stanowiącym dopełnienie jadalni lub salonu. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku mieszkań w bloku, gdzie każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest na wagę złota. Aneks kuchenny, podobnie jak klasyczna kuchnia, powinien być przede wszystkim komfortowy i funkcjonalny.
Przyjemne z pożytecznym
Urządzenie małej kuchni i niewielkiego salonu może okazać się nie lada wyzwaniem, wymagającym wielu kompromisów i ustępstw. Efekty końcowe nie zawsze są takie, jak w pierwotnym zamyśle, nic więc dziwnego, że wiele osób rezygnuje z klasycznego rozkładu pomieszczeń na rzecz aneksu kuchennego i nieco większego salonu. Aranżacja ta pozwala w prosty sposób stworzyć efektowną strefę gotowania oraz wypoczynku.
Słownik języka polskiego określa słowo „aneks” jako pomieszczenie przylegające do większego lub wydzieloną część, pełniącą inną funkcję. Nietrudno się więc domyślić, że aneks kuchenny powinien być stosunkowo niewielki – optymalnie powinien zajmować około jednej trzeciej powierzchni użytkowej.
Biorąc pod uwagę fakt, że aneks kuchenny jest widoczny z salonu, należy pamiętać, aby panował w nim nienaganny porządek. Dobrym pomysłem jest także utworzenie strefy stricte kuchennej w najmniej widocznej części pomieszczenia kuchennego.
Aneks otwarty lub zamknięty
W zależności od indywidualnych potrzeb i gustu użytkowników, aneks kuchenny może stanowić przestrzeń otwartą na salon lub połowicznie zamkniętą. Pierwsza propozycja, czyli aneks otwarty, sprawdza się przede wszystkim w sytuacji, gdy część kuchenna nie posiada osobnego okna – aneks zostanie wówczas optymalnie doświetlony.
Urządzając aneks kuchenny nie można jednak zapominać o wygospodarowaniu strefy gotowania, przechowywania oraz zmywania – wielkość każdej z nich powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego. Przykładowo, jeśli domownicy często przygotowują samodzielnie posiłki, największa powinna być strefa gotowania, natomiast w dużej rodzinie, gdzie konieczne jest posiadanie sporej ilości zapasów, warto zadbać o pojemną strefę przechowywania. W aneksie kuchennym przyda się także wygodny, duży blat, umożliwiający codzienne przygotowywanie posiłków.
Aneks kuchenny jako estetyczne dopełnienie salonu
Pod względem wizualno-estetycznym aneks kuchenny powinien współgrać z salonem. Mowa tu przede wszystkim o meblach i szeroko rozumianym wyposażeniu. Jeśli w części dziennej umieszczone zostaną lekkie, subtelne meble, podobny charakter powinny mieć rozwiązania znajdujące się w części kuchennej. Równie ważny jest kolor – jasne, ciepłe odcienie nie tylko optycznie powiększą przestrzeń użytkową, ale nade wszystko stworzą wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Ciekawą propozycją są w tym przypadku również elementy szklane, np. białe szkło na ścianie aneksu kuchennego zamiast klasycznych kafelków.
Kolejną kwestią jest zagospodarowanie przestrzenne aneksu kuchennego – jeśli użytkownicy mają do dyspozycji wyłącznie jedną ścianę, najlepiej zdecydować się na rozkład jednorzędowy – co prawda jest to rozwiązanie najmniej funkcjonalne, aczkolwiek w tym przypadku najlepsze. Propozycja ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku aneksów otwartych na salon.
Zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych zapewnia aneks, w którym można zagospodarować dwie ściany – optymalnym rozwiązaniem jest tutaj zabudowa w kształcie litery L, zdecydowanie bardziej ergonomiczna niż zabudowa jednorzędowa.