W dzisiejszych czasach w domu używamy coraz więcej urządzeń elektronicznych. Jednocześnie chcemy, by ich obsługa była prosta, intuicyjna i zdalna. To wszystko zapewnia system inteligentnego domu. Warto dowiedzieć się, czym jest, a także poznać systemy, które mogą podnieść bezpieczeństwo w domu.
Czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to budynek, w którym zainstalowany jest system smart home zapewniający większe bezpieczeństwo, ale i komfort życia mieszkańców. Inteligentny dom jako system umożliwia ciągły monitoring domu, także zdalnie. Wyposażony jest w system czujników i zintegrowany mechanizm pozwalający na kontrolę urządzeń elektrycznych i elektronicznych znajdujących się w budynku. Automatyka smart home wpływa także na niższe koszty eksploatacji budynku i optymalizację rachunków. Nowoczesne systemy inteligentnego domu połączone są z dedykowaną aplikacją na smartfony. W związku z tym osoby zamieszkujące budynek mogą zdalnie sterować np. ogrzewaniem czy oświetleniem.
Jakie systemy i elementy wchodzą w skład inteligentnego domu?
Jednym z najpopularniejszych systemów inteligentnego domu jest symulacja obecności domowników. W ramach tego systemu w przypadku nieobecności w domu i wykrycia potencjalnego zagrożenia system może np. włączać oświetlenie, muzykę czy nawet symulator mowy tak, by zniechęcić potencjalnych włamywaczy. Oczywiście system inteligentnego domu potrafi także zablokować drzwi, czy włączyć dźwiękowy sygnał alarmowy. Jeśli chodzi o inteligentny dom do wyboru jest inteligentny dom bezprzewodowy oraz inteligentny dom w wersji okablowanej. Oczywiście, gdy nie chce się przeprowadzać radykalnych remontów polecany jest inteligentny dom Wi-Fi. Poza systemem symulacji domowników możemy wymienić także system sterowania oświetleniem LED, sterowania grzejnikami, roletami, inteligentną wentylację i rekuperację, inteligentne furtki i bramy, programowe nawadnianie ogrodu, otwieranie i zamykanie skrzydeł okien dachowych za pomocą urządzeń mobilnych, system monitoringu wraz z podglądem kamer online, system alarmowy, czy systemy audio takie jak multiroom.
W skład systemu smart home wchodzą następujące elementy:
- centralka, do której podłącza się wszystkie urządzenia
- czujniki – temperatury, wilgotności, ruchu, dymu, czadu itp.
- mostki, które łączą czujniki z hubem
- kontrolery, które pozwalają na manualne sterowanie urządzeniami
- oprogramowanie służące do kontroli całego systemu
Jakie są zalety inteligentnego domu?
Inteligentny dom ma wiele zalet. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwość zwiększenia bezpieczeństwa dzięki zintegrowaniu systemu alarmowego, monitoringu czy systemu przeciwpożarowego. Oczywiście system smart home to także oszczędności dla domowego budżetu poprzez sterowanie temperaturą w domu czy też wentylacją, a także włączaniem i wyłączaniem oświetlenia czy urządzeń elektronicznych. Można sterować poszczególnymi elementami zdalnie, gdy nie ma nas w domu, także wtedy, gdy jesteśmy na urlopie. Podgląd na to, co dzieje się w domu w czasie nieobecności daje większy komfort. Inteligentny dom to komfort i wygoda na co dzień. Można zaprogramować serwis kawowy smart, by przygotował kawę na określoną godzinę czy też otwieranie i zamykanie rolet zewnętrznych o wybranych porach. Można zastosować system multiroom, by cieszyć się np. różną muzyką w poszczególnych pokojach. Jeżeli szukacie dobrego systemu inteligentnego domu, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie: https://dlaelektrykow.pl.
Przy współpracy z http://systemzabezpieczen.pl/
Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.