Czym jest inteligentny dom?

by Karol
0 comment

Idea smart home znana jest od dłuższego czasu, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku lat na rynku zaczęły pojawiać się serie urządzeń i rozwiązań mających zwiększyć komfort użytkowania mieszkań i domów. Dotyczy to zarówno tych nowo wybudowanych, jak i już istniejących konstrukcji. W zależności od preferencji użytkowników inteligentny dom może pozwolić na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy efektywne wykorzystanie różnego rodzaju czujników zwiększających wygodę i bezpieczeństwo. Wszystko to można robić za pomocą smartfona, tableta, komputera lub panelu naściennego. Dowiedz się więcej o inteligentnych domach i sprawdź, jak one w ogóle funkcjonują.

Inteligentny dom – rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i bezpieczeństwo

Choć coraz więcej osób decyduje się wyposażenie swojego domu czy mieszkania w nowoczesne urządzenia (telewizory o dużej przekątnej ekranu, bogaty system nagłośnienia czy funkcjonalne artykuły gospodarstwa domowego), część inwestorów postanawia pójść o krok dalej i automatyzuje część procesów w swoim budynku. Dotyczyć to może przeróżnych elementów, jednak niezależnie od liczby instalacji, każdy taki system czyni dom inteligentnym. Idea Smart Home zakłada bowiem połączenie jak największej liczby elementów w jedną spójną sieć, którą domownicy będą mogli sterować czy otrzymywać do niej dostęp w dowolnym momencie.

Inteligentny dom Kraków ma w założeniu zintegrować szereg różnych systemów w taki sposób, by domownicy jednym dotknięciem palca zmieniali temperaturę w pomieszczeniu, natężenie czy kolor oświetlenia oraz w łatwy sposób odłączali urządzenia podpięte do gniazdek. Smart Home oferuje szereg możliwości, jednak w przypadku nowo wybudowanych budynków czy projektów domów warto wcześniej uwzględnić, jakie systemy staną się częścią tego konkretnego inteligentnego domu. Uwzględniając omawiane rozwiązania już na etapie projektu instalacji elektrycznej, inwestor zyskuje możliwość eleganckiego wykończenia wnętrza budynku bez konieczność późniejszego naruszania ścian. Dodatkowo znacząco podnosi się też wartość takiej nieruchomości przy późniejszej sprzedaży domu czy mieszkania z systemami Smart Home.

Systemy wchodzące w skład inteligentnego domu – na co warto się zdecydować?

Wśród polecanych rozwiązań zwiększających komfort użytkowania domu znaleźć można szereg różnych urządzeń, w tym inteligentne gniazdka (Smart Plug), które pozwalają w łatwy sposób włączyć czy wyłączyć dopływ prądu elektrycznego do danego odbiornika. Monitorują one również zużycie energii, co pozwala na lepsze kontrolowanie wydatków na rachunki. Zaoszczędzić pozwolą również systemy ułatwiające kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach – tutaj również można zdać się na smartfona, tablet, komputer (stacjonarny lub laptop) czy panel naścienny.

Do innych popularnych systemów inteligentnych domów należą:

  • czujniki dymu, gazu, temperatury czy zalania;
  • systemy alarmowe (np. czujniki otwarcia drzwi i okien);
  • monitoring, którego obraz można oglądać na żywo za pomocą urządzenia z ekranem dotykowym lub zapisywać w chmurze czy na dyskach zewnętrznych;
  • automatyczne rolety, drzwi wejściowe, bramy wjazdowe i furtki;
  • inteligentny ogród (nawadnianie według zadanego programu).

Jakie korzyści daje inteligentny dom?

Smart Home to przede wszystkim ogromna wygoda – w zależności od złożoności zastosowanych systemów użytkownicy mogą jednym ruchem palca zmienić temperaturę w pomieszczeniu, włączyć ulubiony film czy serial na Netfliksie czy umilić sobie czas, słuchając ulubionych utworów za pośrednictwem aplikacji streamingowych. Możliwości, jakie daje inteligentny dom jest wiele, a w połączeniu ze zwiększonym bezpieczeństwem czy oszczędnościami na energii elektrycznej domownicy zyskują niemal idealną dopasowaną do siebie przestrzeń do życia.

You may also like

Leave a Comment