Dlaczego cebulki kwiatowe to najlepszy sposób na piękne kwiaty w ogrodzie?

by Karol
0 comment

Kwiaty cebulowe rewelacyjnie sprawdzają się jako kolorowe ozdoby ogrodu już od wczesnej wiosny. Charakteryzują się łatwością w sadzeniu i pielęgnacji. Kwiaty cebulowe są wybierane także ze względu na występowanie w szerokiej gamie barw, które z powodzeniem można dopasować do każdego ogrodu.

Czym są cebulki kwiatowe – forma, powstawanie, wygląd

Cebulki kwiatowe umożliwiają wzbogacenie ogrodu o zdrowe, a także dorodne rośliny. Dedykowane są zarówno do ogrodu, na rabatę, na balkon. Część z nich może być sadzona także w domu w doniczkach. 

Rośliny cebulowe zaliczane są do roślin bylinowych, które posiadają wyodrębniony okres spoczynku, stanowiący nieodłączny etap wegetacji. W przypadku cebul kwiatowych można dostrzec proces przekształcenia pędu podziemnego w organ o cechach spichrzowych i przetrwalnikowych. 

W budowie cebuli można wyodrębnić kilka lub kilkanaście mięsistych łusek, które są stanowią przekształcone liście. Ulokowane są na tzw. piętce, która dawniej była pędem. 

W przypadku poszczególnych roślin doszło do wytworzenia bulwy, która stanowi swoiste zgrubienie pędów lub korzeni. W zależności od gatunku, mogą być dodatkowo pokryte suchymi łuskami, co umożliwia dostrzeganie podobieństwa do cebuli. 

Cebulki sadzone jesienią i wiosną

Odnośnie terminu sadzenia cebul kwiatowych obowiązuje jedna nadrzędna zasada, która wskazuje, że rośliny cebulowe, które z powodzeniem można przezimować w gruncie, bez jakichkolwiek bardziej złożonych działań, należy sadzić w okresie od sierpnia do listopada, w zależności od konkretnego gatunku i panujących warunków atmosferycznych. 

Z kolei w przypadku roślin cebulowych, w które zaliczane są do grupy kwiatów niezimujących, należy nasadzenia wykonać w okresie wiosennym, co umożliwi zachowanie prawidłowego rozwoju rośliny bez narażania jej na szkodliwe działanie niskich temperatur. 

Cebule wiosenne to m.in.: dalie, mieczyki, frezje, lilie. Z kolei do cebuli jesiennych, można zaliczyć: krokusy, hiacynty, tulipany, czosnki ozdobne, szafirki.

Pełne spektrum wiosennych i jesiennych cebulek kwiatowych gotowych do znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/. Ten sklep online oferuje sprzedaż wysyłkową cebulek kwiatowych.

Łatwość sadzenia – jak sadzić cebulki

Wśród ogrodników bardzo często panuje przekonanie, że rośliny cebulowe powinny być sadzone na głębokość wynoszącą ok. trzykrotną wysokość cebuli. 

Choć w wielu przypadkach zachowanie takiego systemu będzie obfitowało zdumiewającym wzrostem, to nie należy dokonywać tego bez wcześniejszego zapoznania się ze specyfikacją danej cebuli umieszczoną na opakowaniu. Sprzedawcy wskazują w jak poprawnie zasadzić cebulę danej rośliny lub odmiany.

Najlepszym przykładem wyjątku od tej reguły są kwiaty lilii, które w zależności od odmiany posiadają zupełnie inną głębokość sadzenia. W rezultacie, cebulki lilii białej mogą być sadzone na głębokość 8 cm, ale już cebule lilii królewskiej należy umieścić na głębokości 30 cm pod ziemią.

Bazując na zasadach sadzenia lilii można dostrzec, że docelowa wielkość rośliny także nie posiada przełożenia na głębokość sadzenia. 

Prostota pielęgnacji – jak pielęgnować cebulki

Rośliny cebulowe charakteryzują się koniecznością posiadania wilgotnego podłoża, jednak nie dopuszczalne jest narażenie ich na stałe przebywanie w wodzie. Zalecane jest podlewanie roślin zgodnie z ich zapotrzebowaniem. 

Rośliny należy stale obserwować pod względem poziomu nawilżenia okolicznej gleby. Podlewanie należy kontynuować aż do pierwszych mrozów, a później dopiero można je rozpocząć dopiero po pojawieniu się pierwszych pędów. 

Okres wzrostu i kwitnienia jest czasem, kiedy rośliny cebulowe posiadają największe zapotrzebowanie na wodę. Po przekwitnięciu należy zaprzestać dostarczania wody. 

Rośliny cebulowe należy nawozić za pomocą kompostu lub nawozu uniwersalnego, co pozwoli uzyskać lepsze rezultaty. Należy jednak dozować ilość. Nawożenie jest zalecane wczesną wiosną i podczas pełnego kwitnienia. 

Duża skuteczność – szczególnie w odniesieniu do nasion

Niemalże z każdej zdrowej cebuli kwiatowej, której zapewnione zostały odpowiednie warunki do wzrostu, można uzyskać zachwycające kwiaty. Cebule kwiatowe charakteryzują się przede wszystkim łatwością w uprawie w szczególności porównując je do kwiatów wysiewanych z nasion. 

Wybór odpowiedniego podłoża w tym przypadku stanowi klucz do sukcesu, co w przypadku nasion bywa często niewystarczające. Co więcej, rozmnażanie kwiatów cebulowych poprzez oddzielenie ich cebul przyrostowych pozwala uzyskać kontynuację rośliny macierzystej, co w przypadku nasion bywa trudne do określenia. 

Zdrowe i piękne rośliny z cebulek

Wybierając rośliny cebulowe od sprawdzonych sprzedawców, którzy bacznie zwracają uwagę na jakość sprzedawanej cebuli, można być niemalże pewnym, że uzyskiwane kwiaty będą zachwycać barwą i dorodnością. 

Przed wsadzeniem cebulki do gruntu, należy zwrócić uwagę na jej jędrność i ewentualne choroby na powierzchni, które znacząco ją osłabiają i wpływają na uzyskany efekt. W przypadku roślin cebulowych zachodzi także konieczność ochrony podziemnej części przed gryzoniami, co znacząco ułatwiają środki impregnujące powierzchnie lub specjalne koszyki. Niewielka ilość zaangażowania pozwoli na uzyskanie kolorowej rabaty o pięknie wyglądających kwiatach. 

Wybór roślin cebulowych zarówno do ogrodu lub domu w wielu sytuacjach jest niekwestionowanym strzałem w dziesiątkę. Ich wygląd ciężko odwzorować przy pomocy innych roślin, a dodają miejscom nadzwyczajnego uroku. Za wyborem tych roślin przemawia także mało angażująca i łatwa pielęgnacja, ograniczona niemalże do minimum.

You may also like

Leave a Comment