Dlaczego warto kupować mieszkania pod wynajem?

by Karol
0 comment

Stałym trendem na rynku nieruchomości jest zakup mieszkania pod wynajem. Jedni finansują taką operację przy pomocy kredytu hipotecznego, inni z kolei z uzbieranych dotąd oszczędności. Bez względu na sposób finansowania operacji, wydaje się to bardzo dobre posunięcie. Posiadanie drugiego mieszkania moze stanowić zabezpieczenie dla dzieci, rodziny, czy także być sposobem na dorobienie sobie lub utrzymanie się z najmu. Można jednak spotkać się z grupą sceptyków, którzy twierdzą, że w przyszłości nowe regulacje mogą bardziej zaszkodzić takim inwestycjom niż przynosić korzyści. Dlaczego więc warto kupować mieszkania pod wynajem? Co sprawia, że ludzie chętniej decydują się tak inwestować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Planowanie zakupu mieszkania pod wynajem to pierwszy poważny krok do tego, aby zacząć realizować swoje marzenie z dziedziny inwestycji. W zamierzeniu taki ruch ma przynosić stałe zyski, a w razie czego stanowić zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Pierwszą zagwozdką, jaka się pojawia w głowie przyszłych inwestorów to rynek, z którego powinno być kupione mieszkanie. Do wyboru jest rzecz jasna pierwotny i wtórny. Przed dokonaniem wyboru należy jednak skupić się na kilku istotnych czynnikach.

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, komu będzie wynajmowane mieszkanie. Inne wymagania będzie miała rodzina z dziećmi, a inne singiel, który z reguły poszukuje kawalerki. Pod uwagę brać tu należy nie tylko wyposażenie nieruchomości, ale także jej lokalizację. Rodzina z dziećmi doceni bliskość przedszkola, szkoły, czy marketów, aby zrobić szybkie zakupy. Z kolei studenci bardziej preferują mieszkania w centrum, ponieważ jest to świetna baza wypadowa w ciągu weekendu.

Kolejna kwestia to wspomniany wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Różnica pomiędzy oboma rozwiązaniami jest dosyć spora, ale najważniejsza tkwi w dostępności. Mieszkania od dewelopera sprzedawane są już na etapie budowy, więc jeśli ktoś nie zdąży to będzie musiał poczekać na kolejne terminy. W tym przypadku jest to nawet dwa lata. Na rynku wtórnym dostępność jest większa, dlatego można je szybciej wynająć. Z drugiej jednak strony trzeba często wyłożyć więcej na takie mieszkanie, dodatkowo wliczyć remont i liczyć się z tym, że nic poważniejszego w jego trakcie nie wyskoczy. Zdecydowanie lepiej jest wybrać rynek pierwotny, mimo że niekiedy trzeba trochę poczekać.

Dlaczego warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Spośród wszystkich metod i sposobów inwestowania pieniędzy najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie swoich oszczędności w nieruchomościach na wynajem. Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim płynność aktywów. W taką inwestycję zarówno jest łatwo wejść, jak i z niej wyjść. Co istotne, popyt na wynajem mieszkań będzie zawsze duży. Powodem może być, chociażby migracja ludzi, a w szczególności studentów. Niekiedy wybierają oni kierunki i szkoły w innym mieście, ale nie wiążą z nim przyszłości lub nie stać ich od razu na zakup własnego M.

Nieruchomości także zyskują na wartości w dłuższej perspektywie czasu. Oznacza to, że po upływie 5 lat mieszkanie będzie zdecydowanie więcej kosztować niż w momencie zakupu. Mało tego, koszt kupna mieszkania można amortyzować poprzez zmniejszenie podstawy opodatkowania. Więcej na temat zalet i tego, dlaczego warto kupować mieszkania na wynajem przeczytasz na https://domardevelopment.pl/zakup-mieszkania-pod-wynajem-dlaczego-warto/.

You may also like

Leave a Comment