Drzewa i krzewy w ogrodzie – jak o nie dbać?

by Karol
0 comment

Drzewa to piękna ozdoba ogrodu, wymagają jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierając konkretne gatunki należy kierować się przede wszystkim wielkością działki, rodzajem gleby oraz miejscem, w którym znajdować się będzie ogród. Dobrze dobrane drzewa i krzewy potrafią stworzyć niepowtarzalne i wyjątkowe miejsce wypoczynkowe.

Funkcja ogrodu

Planując założenie ogrodu, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma docelowo pełnić ogród? Jeśli w zamyśle twórców rośliny mają stanowić przyciągający wzrok element ogrodowej kompozycji, doskonałym wyborem okazują się odmiany kolumnowe o oryginalnym zabarwieniu liści, np. czerwonolistny lub żółtolistny wiąz holenderski. Jeśli natomiast drzewa mają zapewnić przyjemny cień lub zasłonić nieciekawy widok, zdecydowanie lepszym wyborem są gatunki o rozłożystych koronach – do najpopularniejszych należy tu katalapa zwyczajna, kasztanowiec czerwony , klon jesionolistny oraz robinia akacjowa. Interesująco prezentują się także drzewa o płaczącym pokroju, np. brzozy, olchy czy graby.

Przycinanie drzew a ich atrakcyjność

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie drzew. Młode rośliny powinny być formowane zgodnie z działaniami podjętymi w szkółce. Zależnie od wieku drzewa oraz jego stanu zdrowotnego, może to być kształtowanie pnia, usuwanie krzyżujących się, martwych lub połamanych gałęzi, prześwietlenie korony lub poprawienie statyki drzewa. Najlepiej ciąć młode drzewa, które bardzo dobrze znoszą tego typu zabiegi, a ewentualne rany zarastają się szybko i bezproblemowo. Chcąc uzyskać optymalne efekty, warto skonsultować się z aborystą, który fachowo oceni stan rośliny i wykona właściwe zabiegi pielęgnacyjne.

Niewłaściwie wykonane cięcie może przynieść efekty odwrotne do pożądanych. Przykładowo, usunięcie znacznej części rośliny znacznie ją osłabia. Ostrożność należy zachować także podczas zmniejszania korony – nadmierne podkrzesanie może przyczynić się do zmniejszenia systemu korzeniowego, efektem czego jest większa podatność na niekorzystny wpływ wiatru. Ogólnie zakłada się, że korona drzewa powinna stanowić co najmniej dwie trzecie jego wysokości, a podczas jednego zabiegu nie należy przycinać więcej niż 30 procent masy zielonej rośliny.

Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej rozłożyć w czasie, nawet na kilka lat – dzięki temu roślina będzie miała czas, aby zregenerować się po każdym cięciu i stworzyć odpowiednią barierę ochronną.

W przypadku starych drzew zabiegi pielęgnacyjne należy ograniczyć do usuwania chorych i suchych gałęzi.

Czy trzeba nawozić drzewa?

Wiele osób wychodzi z założenia, że stosowanie w przypadku drzew nawozów sztucznych jest niezbędne. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inne – drzewa w miarę wzrostu penetrują korzeniami glebę i pobierają z niej potrzebne im związki, dlatego też ich nawożenie w rzeczywistości jest zbędne. Zdecydowanie ważniejsze okazują się warunki siedliskowe, o które należy zadbać w szczególny sposób.

Szczególnie ważny jest dostęp powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni, dlatego też nie należy sadzić drzew w zbyt bliskim sąsiedztwie, a niskich roślin nie obsadzać wyższymi. Dobrze jest spulchniać glebę wokół drzewa, mniej więcej w promieniu jego korony, ułatwi to dostęp powietrza i wody do korzeni. Nie należy także grabić liści – po rozłożeniu zamienią się w próchnicę, tworząc naturalny nawóz. Wpływ na rozwój drzew mają materiały budowlane, m.in. stosowana do tworzenia ścieżek kostka brukowa i kamienie – chcąc zapewnić roślinom optymalne warunki, należy unikać stosowania „nieprzemakalnych” materiałów obok drzew. Materiały twarde utrudniają wymianę gazową oraz przenikanie wody w głąb gleby – pokryte taką nawierzchnia korzenie duszą się, a roślina zaczyna usychać.

You may also like

Leave a Comment