Garderoba czy szafa wnękowa do sypialni – co wybrać?

by Karol
0 comment

Do niedawna garderoba kojarzyła się z luksusem i wysokim standardem. Obecnie stanowi ona nowoczesną alternatywę dla szafy wnękowej, stanowiąc jeden z ważnych elementów aranżacyjnych domu lub mieszkania.

Planowanie garderoby

W dawnych aranżacjach obowiązkowym elementem wyposażeniowym każdej sypialni była pojemna szafa oraz komoda. Obecnie rozwiązania te odchodzą do lamusa, ustępując miejsca garderobie, w której bez problemu można zmieścić nie tylko odzież, ale również wiele domowych akcesoriów, optymalizując tym samym przestrzeń użytkową. Najlepszym rozwiązaniem jest rodzinna garderoba, trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga odpowiedniej ilości miejsca – najlepiej, aby było to odrębne pomieszczenie. Decyzję o takim rozwiązaniu należy podjąć na etapie projektowania domu. Warto przy tym pamiętać, że garderoba powinna zapewniać wygodny dostęp do przechowywanych w niej rzeczy, dlatego też konieczne jest zamontowanie wielu półek i szuflad, w których można umieścić nie tylko odzież, ale również inne akcesoria, np. pościel czy ręczniki. Przydadzą się także drążki, haczyki oraz szafki na buty.

Zdarzają się jednak, że posiadanie odrębnej garderoby jest niemożliwe, przede wszystkim ze względu na ograniczony metraż – w tej sytuacji garderobę trzeba stworzyć w obrębie sypialni. Kwestia ta dotyczy m.in. mieszkań w bloku.

Garderoba w sypialni

Planując urządzenie garderoby w sypialni w pierwszej kolejności należy wyznaczyć miejsce, w którym znajdować się będzie przedmiotowe pomieszczenie, a następnie wykonać estetyczne przepierzenie. Należy zadbać, aby elementy oddzielające część stricte sypialnianą od garderoby powinny współgrać pod względem wizualnym z ogólnym charakterem sypialni.

Kolejnym krokiem jest urządzenie wnętrza, które – nota bene – powinno być przede wszystkim funkcjonalne, umożliwiające komfortowe i wygodne użytkowanie. Doskonałą propozycją są w tym przypadku wysokie, najlepiej sięgające do sufitu szafy i regały. Na wyższych półkach można umieścić rzeczy sezonowe, dzięki czemu rzeczy używane w danym okresie będą zawsze pod ręką.

W garderobie idealnie sprawdzą się także ażurowe szuflady, które pozwolą zobaczyć ich zawartość bez konieczności wysuwania. Sprawdzą się także półki na obuwie oraz drążki, na których można umieścić wieszaki z ubraniami.

A może jednak szafa wnękowa

Co zrobić, gdy metraż mieszkania jest zbyt mały, aby wygospodarować miejsce na garderobę? Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest klasyczna szafa wnękowa w zabudowie. Rozwiązanie to zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a przy dobrej organizacji pomieści wszystkie niezbędne rzeczy i akcesoria.

Szafa w zabudowie powinna sięgać od podłogi do sufitu, ponadto musi posiadać odpowiednią głębokość, aby przechowywane w niej ubrania były pozbawione zagnieceń. Oprócz półek warto wyposażyć ją w wygodny drążek oraz pojemne szuflady. Organizację ułatwią pudła lub pojemniki.

Ważnym elementem szafy wnękowej są drzwi – mogą być one podwieszane, przesuwane, składane lub tradycyjne. Pod względem wizualno-estetycznym drzwi powinny współgrać z ogólnym charakterem sypialni. Modele tradycyjne i przesuwane można dodatkowo wyposażyć w duże lustro, które nie tylko spełni funkcję użytkową, ale optycznie powiększy pomieszczenie.

You may also like

Leave a Comment