Hotel apartamentowy jako inwestycja

by Karol
0 comment

Dynamiczny rynek nieruchomości od lat zmusza swoich obserwatorów do poszukiwania coraz to nowszych form inwestycji. Jednym z wyjątkowo popularnych w ostatnich latach projektów są aparthotele. Czym one są i jak działają? Czy inwestycja w hotele apartamentowe może się opłacić?

Czym są hotele apartamentowe?

Choć klasyczne hotele cieszą się w naszym kraju dużą popularnością, coraz więcej osób zaczyna rozglądać się w poszukiwaniu nowych, lepszych alternatyw. Ich wzrok kieruje się często właśnie w stronę aparthoteli, inaczej zwanych także hotelami apartamentowymi. Model ich działania jest nieco bardziej złożony, niż ma to miejsce w przypadku typowych hoteli. W ich środku nie znajdziemy małych pokoi – w skład aparthoteli wchodzą mieszkania, które można wynająć na podobnej zasadzie, co pokój hotelowy. Wynajmujący nie musi więc podpisywać żadnej umowy najmu – wystarczy zwykłe zameldowanie. Zarządzająca aparthotelem firma sprzedaje wchodzące w jego skład apartamenty inwestorom, którzy następnie stają się ich właścicielami. Mieszkania, które można znaleźć w hotelach apartamentowych, należą więc do osób prywatnych. To oni decydują, kiedy dane wnętrze jest wynajmowane – jeśli zechcą zamieszkać tam sami, mają do tego prawo. Po zakończeniu budowy, gdy hotel apartamentowy rozpocznie działalność, właściciele wchodzących w jego skład lokali otrzymują część zysków pochodzących z najmu.

Czy inwestycja w hotele apartamentowi może się opłacić?

Odkąd hotele apartamentowe zaczęły szturmem podbijać polski rynek nieruchomości, zainteresowanie nimi nieustannie wzrasta. Szczególną popularnością cieszą się obiekty położone w turystycznych lokalizacjach. Na rynku znaleźć można zarówno obiekty już wykończone, jak i dopiero powstające – w przypadku tych drugich należy zachować jednak szczególną ostrożność, gdyż inwestycja w nie może wiązać się ze szczególnie dużym ryzykiem. Na opłacalność inwestycji ma także wpływ forma rozliczania się z operatorem hotelu. Popularne są szczególnie dwa modele – pierwszy zachodzi poprzez podział przychodów z najmu, zaś drugi realizowany jest poprzez umowę stałego, gwarantowanego zysku. Inwestycja w hotele apartamentowe może być szczególnie atrakcyjną perspektywą dla osób, które już na starcie posiadają duży kapitał – nabycie nie jednego, lecz kilku apartamentów w strukturze obiektu pozwoli na maksymalizowanie zysków. Więcej o aparthotelach przeczytasz na https://republikawnetrz.pl/blog/hotel-czy-aparthotel-poznaj-plusy-i-minusy-obu-rozwiazan/.

Na co uważać przy inwestowaniu w hotele apartamentowe?

Choć inwestycja w hotele apartamentowe zdaje się być kuszącą perspektywą, nie można zapominać o podstawowej ostrożności, która pomoże uchronić nas przed ewentualnymi wyłudzeniami lub oszustwem. Dokładne sprawdzenie każdego z kontrahentów pozwoli upewnić się, czy na pewno mamy do czynienia z wiarygodnymi osobami. Inwestując, nie można dać się ponieść zbyt optymistycznym perspektywom – świadomość realiów rynkowych oraz umiejętność patrzenia w przód okażą się nieocenione. Należy także unikać kalkulacji opartych w całości o założenie, że aparthotel jest stale wynajmowany – taka perspektywa jest w dużej mierze nieuzasadniona i może być zwodnicza nie tylko w czasach pandemii.

You may also like

Leave a Comment