Ustawa o zakazie handlu w niedzielę obowiązuje już od prawie trzech lat, a wielu z nas zdarza się w dalszym ciągu zapominać o istnieniu tego ograniczenia. Przed wejściem ustawy w życie sporo osób miało w zwyczaju odwiedzać w niedzielę supermarkety i centra handlowe, była to bowiem okazja nie tylko do zrobienia większych zakupów, ale także sposób na spędzenie wolnego czasu. Niedziela to zazwyczaj dobry dzień, by na spokojnie pochodzić po dużych sklepach meblowych, ogrodniczych, czy tych ze sprzętem AGD i bez pośpiechu zapoznać się z ich ofertą. Jeżeli planujesz większe zakupy, a na drodze do ich realizacji stoją przejściowe problemy finansowe, pamiętaj o możliwościach, jakie daje szybki kredyt.
W które niedziele w 2021 roku możemy iść na zakupy?
Z roku na rok zmniejsza się liczba niedziel, w które możemy się udać na zakupowe szaleństwo. W pierwszym roku obowiązywania ustawy było ich jeszcze stosunkowo dużo, bowiem każda pierwsza i ostatnia niedziela danego miesiąca oznaczona była jako handlowa. Kolejny rok przyniósł redukcję niedziel handlowych tylko do tych wypadających w ostatnią niedzielę miesiąca oraz kilku dodatkowych dni w okresach przedświątecznych. W 2020 roku niedziel handlowych było już tylko osiem, a w 2021 wypada ich siedem.
W które zatem niedziele w 2021 roku będziemy się mogli wybrać na zakupy? Zgodnie z ustawą, pierwsza przypada 31 stycznia, a druga dopiero 28 marca. Następne to kolejno: 25 kwietnia, 27 czerwca i 29 sierpnia. Dwie ostatnie skumulują się natomiast w końcówce roku i będą to: 12 i 19 grudnia.
Lista ustawowych wyjątków
Warto wiedzieć, że nie wszystkie sklepy w niedziele niehandlowe będą zamknięte. Ustawodawca przygotował listę wyłączeń od zakazu, wskazując jakie punkty handlowe i handlowo-usługowe mogą prowadzić działalność sprzedażową również w ostatni dzień tygodnia. Wśród wyjątków znajdują się przede wszystkim urzędy pocztowe, apteki oraz stacje paliw. W niedzielę niehandlową zakupy bez problemu zrobimy też w kwiaciarni, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, a także w punktach sprzedających prasę, bilety oraz wyroby tytoniowe.
Zgodnie z ustawą w każdą niedzielę możemy również skorzystać z oferty piekarni, cukierni i lodziarni, a także z usług miejsc prowadzących działalność gastronomiczną. Mamy więc możliwość, aby urządzić na przykład duże rodzinne przyjęcie w restauracji lub hotelu. Jeśli od dłuższego czasu planujemy takie przedsięwzięcie, jednak na drodze do jego realizacji stoją zbyt wysokie koszty, z pomocą przyjść może szybki kredyt.
Zakupy online
Dla zwolenników niedzielnego chodzenia po sklepach niezadowolonych z wejścia w życie nowych przepisów alternatywą mogą być zakupy online. W internecie możemy kupować przez 24 godziny na dobę, niezależnie od dnia tygodnia. Coraz więcej sklepów internetowych ma bardzo przyjaźnie zaprojektowane strony www, które dzięki ładnym zdjęciom i szczegółowym opisom pozwalają dokładnie zapoznać się z oferowanymi produktami.
Dodatkową zaletą zakupów przez internet jest wygodna dostawa pod wskazany adres, czasem również z opcją wniesienia większych towarów, takich jak na przykład meble, czy sprzęty AGD, do domu. W pokryciu kosztów tego typu nabytków, a także kosztów dostawy pomocny może być szybki kredyt.