Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

by Karol
0 comment

Energooszczędna stolarka okienna wpływa nie tylko na ograniczenie strat ciepła. W znacznym stopniu chroni również przed hałasem ulicznym. Okna o doskonałych parametrach cieplnych sprawdzą się zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach mieszkalnych. Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? W jakim przedziale kształtuje się koszt montażu? Podpowiadamy.

Co wpływa na ceny stolarki okiennej?

Koszt okien do domu zależy przede wszystkim od wyposażenia i materiału, z jakiego zostały wytworzone. Nie bez znaczenia jest również wielkość czy kształt profili. Na koszt zakupu składa się wiele parametrów. Jednym z nich jest współczynnik przenikalności cieplnej, którego dopuszczalna wartość wynosi 0,9 W/m2K. Kluczowe znaczenie ma również ilość zamontowanych szyb. W nowych domach i apartamentach montowane są okna trójszybowe, które dodatkowo zostały wyposażone w ciepłe ramki.

Ile kosztują okna o standardowych wymiarach? Wiele zależy od jakości i rodzaju zastosowanych komponentów. W przypadku okien plastikowych na koszt zakupu wpływa również kolor profili. Najtańsze są białe modele o wymiarach 565 × 865 mm lub 1165 × 535 mm. Wybierając okna PCV w innym kolorze lub z okleinami drewnopodobnymi, dopłacimy średnio dopłacić 20-30% do ceny podstawowej. Z reguły najdroższe są egzemplarze dwukolorowe, które możemy dopasować zarówno do wystroju domowego wnętrza, jak i wyglądu elewacji.

Ile kosztuje wymiana okien?

Inwestycja wprofesjonalnymontaż bywa opłacalna z dwóch powodów. Przede wszystkim chodzi o wysokość podatku VAT. W przypadku zakupu okien, które zamontujemy samodzielnie, zapłacimy 23% VAT. Nie wliczając w to nakładu pracy, z jakim musimy się zmierzyć podczas demontażu starych oraz montażu nowych profili. Dodatkowym kosztem jest zamocowanie kotew i wkrętów czy inwestycja w piankę czy taśmy paroszczelne. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalny montaż, zapłacimy VAT w wysokości 8%. Do tego należy doliczyć koszt montażu. Niektóre firmy doliczają sobie także usługę demontażu.

Za usunięcie starego okna trzeba średnio zapłacić 40 zł za metr bieżący. Koszt montażu oscyluje w granicach 70-80 zł/ mb. Za zamontowanie okna dachowego należy doliczyć ok. 200 zł za metr bieżący. Prawidłowa obróbka wpływa zarówno na szczelność konstrukcji, jak i walory estetyczne czy funkcjonalność skrzydeł okiennych. Ogranicza ryzyko, że po pewnym czasie pojawią się problemy z otwieraniem czy zamykaniem okna. Wpływa też na właściwości termoizolacyjne oraz bilans energetyczny budynku mieszkalnego.

Ile kosztują okna plastikowe?

Stolarka wykonana z polichlorku winylu cieszy się wciąż największą popularnością. Ze względu na dostępność i odporność na działanie czynników atmosferycznych, okna PCV są najbardziej uniwersalnym wyborem. Na popularności zyskują zwłaszcza energooszczędne modele, które można znaleźć w ofercie renomowanych producentów stolarki. Najbardziej opłaca się zainwestować w okna wyposażone w pakiet trzyszybowy oraz solidne okucia, np. Winkhaus activPilot.

Ile kosztuje okno PCV? Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Spośród najważniejszych warto wymienić rozmiar, kolor, sposób otwierania, wyposażenie typu szprosy czy stopniowanie uchyłu. Optymalnym wyborem są konstrukcje bazujące na sześciokomorowym systemie profili. Ile kosztują energooszczędne okna do domu? Cena modeli trzyszybowych kształtuje się na poziomie 800-1300 zł za sztukę. Zdecydowanie droższe są duże przeszklenia oraz konstrukcje z mechanizmem przesuwnym. Ceny niektórych egzemplarzy rozpoczynają się od kwoty 4000 złotych.

Podsumowanie

Szeroki wybór energooszczędnych okien PCV znajduje się w ofercie firmy Domel. Polecany producent stolarki posiada w sprzedaży modele o rewelacyjnych parametrach izolacyjnych. Wielokomorowe konstrukcje doskonale chronią przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz nadmiarem hałasu. W przypadku zakupu okien do całego domu, znany producent stolarki oferuje możliwość przygotowania indywidualnej wyceny dla klienta. 

You may also like

Leave a Comment