Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Sprawdź nasz poradnik!

by Karol
0 comment

Zastanawiasz się nad ceną instalacji fotowoltaicznej? Jeśli tak, to doskonale się składa. Koniecznie sprawdź nasz poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na szereg pojawiających się pytań i wątpliwości.

Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na skorzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen prądu i postulatów ekologów. Obecnie koszt instalacji fotowoltaicznej waha się w kwocie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki wykorzystaniu instalacji, jej właściciel może zmniejszyć swoje rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie. Opłacalność systemu fotowoltaicznego można zwiększyć, na przykład przy pomocy skorzystania z ulg i dotacji unijnych.

Fotowoltaika – koszty

Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestycja w postaci tworzenia instalacji fotowoltaicznej, to koszt jednorazowy. Niemniej jednak, każda zainteresowana osoba powinna liczyć się ze sporym wydatkiem, który wynieść może od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty to przede wszystkim moduły fotowoltaiczne, falowniki, montaż wraz z dostawą komponentów, pomiary i podatek VAT, który obecnie wynosi 8 procent. W przypadku chęci dostosowania wydatków na instalacje fotowoltaiczne do możliwości i potrzeb, na samym początku należy wiedzieć, od czego tak naprawdę zależy koszt fotowoltaiki. Koszty instalacji fotowoltaicznej oraz jej efektywność, jest zależna od miejsca, w którym ma znaleźć się instalacja i od niego zostanie dopasowana odpowiednia konstrukcja montażowa. Nie bez znaczenia pozostaje również moc instalacji, na którą wpływ ma ilość zastosowanych modułów i jakość użytych towarów.

Koszty rozwiązań, takich jak systemy fotowoltaiczne, nie kończą się na samym zakupie. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę oferowane bardzo długie gwarancje na poszczególne komponenty instalacji, jej utrzymanie pozostaje bardzo tanie. Wśród dodatkowych wydatków, związanych z eksploatacją systemów, należy doliczyć mycie paneli i ich systematyczne przeglądy. Koszt nie przekracza kilkuset złotych rocznie. Bardzo ważnym aspektem, z punktu widzenia kosztów i skuteczności stosowania fotowoltaiki, jest również możliwość automatycznego przesyłania niewykorzystanej energii w sieci. Wówczas użytkownik w ciągu roku może odebrać od 70 do 80 procent prądu za darmo. Opłacalność fotowoltaiki jest związana z faktem, że użytkownik musi pokryć wyłącznie opłaty stałe za skorzystanie z sieci elektrycznej. W ten sposób omijamy ogromne podwyżki cen prądu, a miesięczne rachunki konieczne do zapłacenia wynoszą zaledwie kilkanaście złotych. Wszystko to za sprawą odpowiedniego systemu rozliczeń z zakładem energetycznym. Istotnym faktem z punktu widzenia opłacalności systemów fotowoltaicznych, jest między innymi obniżenie kosztów za pomocą dodatkowych środków na stworzenie instalacji.

W jaki sposób obniżyć koszty za fotowoltaikę?


Ogromną korzyścią związaną z instalacją fotowoltaiczną, jest możliwość uzyskania ulgi termomodernizacyjnej. W ten sposób jesteśmy w stanie w znacznym stopniu obniżyć cenę budowania systemu. Aby uzyskać ulgę konieczne jest rozpoczęcie montażu instalacji i zakup produktów, które można odliczyć od dochodu oraz zakończyć montaż w ciągu 3 lat i odliczać wydatki w corocznym rozliczeniu PIT. W celu uzyskania odpowiedniej ulgi konieczne jest rozpoczęcie wydatków dopiero w momencie, gdy budynek, na którym montujemy instalację będzie już w użytku. Czas zwrotu naszej inwestycji jest zależny od dopasowania mocy do potrzeb związanych z energią danego gospodarstwa domowego. Niemniej jednak, odpowiednio wykonana instalacja powinna zwrócić się już po kilku latach od montażu. W dzisiejszych czasach zwrotu kosztów inwestycji, możemy spodziewać się jeszcze wcześniej. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen prądu i wyboru lepszej jakości komponentów.

Skorzystaj już dziś z propozycji firmy Frankiewicz Energy – wybierz najlepszy sposób na instalacje fotowoltaiczną.

You may also like

Leave a Comment