Inteligentna kontrola central wentylacyjnych

by Karol
0 comment

W trakcie trwania życia, przeciętny człowiek, spędza większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Szczelniejsze drzwi i okna pomagają zredukować kosztowne straty ciepła, ale jednocześnie utrudniają naturalny przepływ powietrza w pomieszczeniach. Aby zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń oraz o stan naszego zdrowia warto zainwestować w nowoczesne systemy wentylacyjne – np. w centrale rekuperacyjne.

Dlaczego wentylacja jest potrzebna?

W budynkach, w których wentylacja nie działa prawidłowo tworzy się niekorzystny dla człowieka mikroklimat i długotrwałe przebywanie w takich warunkach może doprowadzić do wielu schorzeń np. alergii lub astmy. Dodatkowo zbyt szczelne budynki nie „oddychają”, co wpływa niekorzystnie na sam budynek i może prowadzi do rozwoju szkodliwych pleśni.  Prawidłowa wentylacja jest zatem niezbędnym rozwiązaniem dla każdego domu, warto przy jej wyborze zwrócić uwagę na rozwiązania energooszczędne, dzięki którym możliwe jest odzyskanie większości usuwanego ciepła – po przefiltrowaniu zużytego powietrza trafia ono z powrotem do budynku i służy do ogrzewania pomieszczeń. Zaletą nowoczesnych central wentylacyjnych są systemy filtracji powietrza, dzięki którym z powietrza usuwane są szkodliwe substancje np. kurz, pyłki, alergeny, roztocza.

Inteligentna kontrola

Centrale rekuperacyjne dostępne na przykład na salda.lindab-polska.pl, dzięki zastosowanym inteligentnym rozwiązaniom sterowania, umożliwiają obniżenie zużycia energii o blisko 30 procent. Za takie oszczędności odpowiadają specjalne funkcje, które posiadają centrale, jak tryb chłodzenia nocnego czy kompensacja temperatury.

Tryb chłodzenia nocnegopozwalaznacząco obniżyć koszty użytkowania centrali zwłaszcza w okresie letnim. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego algo­rytmu oraz danych dostarczanych z czujników temperatury, cen­trala wentylacyjna dostarcza nocą chłodne powie­trze z zewnątrz, obniżając tym samym temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Kompensacja temperaturyoptymalizuje natomiast wy­korzystanie elektrycznej nagrzewnicy. Algorytm ten pozwala centrali wentylacyjnej odpowiednio sterować wentylatorami w celu utrzymania jak najlepszej temperatury powietrza nawiewanego. Zmniejsza to wykorzystanie nagrzewnicy, co rów­nież przekłada się na znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną.

W nowoczesnych centralach wentylacyjnych urządzenia sterujące pełnią więc bardzo dużą rolę w zmniejszaniu zużycia energii, co wpływa na obniżanie realnych kosztów ich użytkowania.

You may also like

Leave a Comment