Jak dobrać rozmiar umywalki?

by Karol
0 comment

Umywalka stanowi jeden z najważniejszych sprzętów montowanych w łazience i toalecie, decydujących o komforcie korzystania z pomieszczenia. Na wygodę codziennego użytkowania umywalki wpływają m.in. jej kształt, wielkość oraz głębokość. Sprawdź, jak dobrać właściwy rozmiar armatury.

Odpowiednia długość i szerokość umywalki

O tym, jaki rozmiar umywalki sprawdzi się w łazience bądź toalecie, decyduje kilka czynników. Bardzo ważny jest właściwy dobór szerokości i długości armatury do wielkości pomieszczenia oraz potrzeb użytkowników. Inna umywalka sprawdzi się bowiem w małym WC, inna zaś w łazience rodzinnej czy też przeznaczonej dla pary. Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na warunki przestrzenne pomieszczenia, w tym przede wszystkim jego odległość od innych elementów wyposażenia, takich jak drzwi, sedes czy wanna.

Standardowa wielkość umywalek wynosi zwykle od 60 do 100 cm, choć możesz zdecydować się też na modele o szerokości 130 cm. Odpowiednia umywalka do małej łazienki ma zazwyczaj 45 cm szerokości oraz długość w granicach od 60 do 90 cm. W łazience małżeńskiej lub rodzinnej świetnie sprawdzi się umywalka podwójna, zazwyczaj wyposażona w dwie misy, o łącznej szerokości 110-140 cm. Tak duży model jest bardzo praktyczny, ale wymaga odpowiedniej przestrzeni.

Standardowa długość umywalki mierzona od krawędzi przy ścianie do przedniej części armatury wynosi zazwyczaj 45 cm. Ten wymiar jest szczególnie istotny w przypadku niewielkich lub wąskich łazienek i toalet, w których montaż armatury zaplanowano na dłuższym boku pomieszczenia. Za najwygodniejsze w codziennym użyciu uznaje się umywalki 60 cm i 70 cm szerokości oraz 45 cm długości. Montując umywalkę, pamiętaj, aby zapewnić przed nią przynajmniej 60 cm wolnej przestrzeni, która pozwoli Ci na swobodne poruszanie się podczas mycia, układania włosów czy nakładania makijażu.

Optymalna głębokość umywalki

Istotnym parametrem jest też głębokość umywalki, zwłaszcza gdy misa ma służyć nie tylko do mycia zębów czy rąk, ale też np. drobnych przepierek. Standardowa głębokość umywalki wynosi zwykle 12-18 cm, jednakże w dobrych sklepach, takich jak Cristalstone, znajdziesz też modele o większej głębokości. Umywalki liczące nawet 30 cm głębokości sprawdzą się dobrze w łazienkach gospodarczych lub w nowoczesnych pomieszczeniach o designerskiej aranżacji.

Na głębokość armatury wpływa ponadto rodzaj umywalki. Najpłytsze modele to te wpuszczane w blat. Modele nablatowe najczęściej nie są bardzo głębokie, co wpływa na komfort użytkowania – nie trzeba podnosić wysoko rąk, aby z nich skorzystać. Wybierając względnie płytką umywalkę, pamiętaj, aby była ona szeroka. Dzięki temu dobrze spełni swe funkcje higieniczne. Wszystkie umywalki z kolekcji Cristalstone są doskonale wyprofilowane.

You may also like

Leave a Comment