Jak efektownie urządzić mały garaż?

by Karol
0 comment

Garaż to pomieszczenie wielozadaniowe, często pełni także funkcję składziku na narzędzia, a nawet domowego schowka. Urządzenie przestrzeni garażowej – wbrew pozorom – nie należy do łatwych, zwłaszcza, gdy metraż jest ograniczony. Jak zagospodarować garaż, by optymalnie wykorzystać każdy centymetr?

Garaż garażowi nierówny

Z założenia garaż jest miejscem, w którym przechowywany jest samochód. W rzeczywistości znaleźć tu można także wiele innych, nierzadko „kłopotliwych” przedmiotów – zwłaszcza używanych okazjonalnie lub sezonowo. Można więc stwierdzić, że garaż to odpowiednik przydomowego składziku.

Marzeniem każdego właściciela garażu jest pomieszczenie, w którym będzie można wygospodarować przestrzeń na bezpieczne przechowywanie narzędzi, sezonowych lub zapasowych opon, środków czystości, smarów i olejów. Przyda się także podręczny warsztat, który umożliwi wykonywanie drobnych napraw oraz majsterkowanie. Jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się podwórko i ogród, w garażu automatycznie przechowywane są narzędzia, kosiarka, wąż ogrodowy i inne, przydatne gadżety. Znaleźć tu można również rowery, hulajnogę, a nawet zimowy sprzęt sportowy.

W dużym, przestronnym pomieszczeniu bez problemu można wszystko zmieścić, problem pojawia się jednak, gdy do dyspozycji gospodarzy pozostaje niewielki metraż, a każdy centymetr jest na wagę złota.

Wielkość garażu w kontekście przepisów

Ogólne zagospodarowanie garażu zależy przede wszystkim od wielkości samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimalny metraż garażu powinien wynosić 2,7×5,5m – jest to wielkość, która w rzeczywistości pozwala wyłącznie na wstawienie samochodu. Co gorsza, osoby o ograniczonej sprawności mogą mieć mniejsze lub większe trudności z wysiadaniem z auta – minimalna szerokość garażu dla osoby niepełnosprawnej wynosi 3,4 m. Można więc założyć, że wstawienie rowerów lub narzędzi ogrodowych jest możliwe w sytuacji, gdy szerokość pomieszczenia garażowego będzie wynosić co najmniej 5 metrów, a przy długości 7 metrów możliwe będzie utworzenie w tylnej części małego warsztatu.

Równie ważna jest wysokość garażu – przepisy wskazują, że minimalna wysokość nie może być mniejsza niż 2,2m. Trzeba jednak liczyć się z tym, że współczesne pojazdy są dość wysokie, dlatego też – o ile właściciele zamierzają wykorzystać przestrzeń pod sufitem – warto zaplanować pomieszczenie nieco wyższe.

Aranżacyjna kreatywność

Urządzając garaż warto zagospodarować nie tylko przestrzeń w obrębie podłogi, ale także sufit i ściany. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach. Na ścianach można zawiesić narzędzia ogrodnicze i samochodowe, rowery oraz sezonowy sprzęt sportowy. Trzeba jednak zadbać o to, aby zachować odpowiednią odległość między wieszanym sprzętem a samochodem – zbyt bliskie sąsiedztwo może przyczynić się do uszkodzenia karoserii podczas zdejmowania zawieszonych na ścianie akcesoriów. Wieszane sprzęty i urządzenia powinny być stabilne, dlatego też zamiast zwykłych gwoździ lepiej zastosować odpowiednie naczepy i haki, dostosowane do wymogów konkretnego sprzętu.

Dobrym pomysłem są także montowane na ścianach metalowe półki lub regały gospodarcze z regulowanym rozstawem – rozwiązania te wymagają jednak więcej miejsca. Drobne i ciężkie narzędzia najlepiej umieścić w pojemnikach i kontenerkach na kółkach, które można ustawić pod półkami, a w razie potrzeby bezproblemowo przesunąć. W nieco większych garażach sprawdzi się ponadto metalowy słup ze wspornikami, na którym należy umocować haki służące do zawieszania różnego rodzaju sprzętów.

You may also like

Leave a Comment