Jak efektownie zagospodarować mały przedpokój?

by Karol
0 comment

Jak urządzić mały przedpokój, aby był funkcjonalny i efektowny jednocześnie? Wydawać się może, że wykonanie tego zadania jest niemożliwe. Rzeczywistość dowodzi jednak, że przy odrobinie kreatywności i niewielkim kompromisie wizualno-funkcjonalnym, można stworzyć ciekawą i niebanalną stylizację. Jak zatem połączyć w niewielkim wnętrzu funkcjonalność i niepowtarzalny wystrój?

Mały metraż, duże możliwości

Urządzenie niewielkiego przedpokoju z całą pewnością nie należy do łatwych. Zasadniczą przeszkodą jest konieczność zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, aby zmieściły się w niej ubrania i akcesoria wszystkich domowników. Problem tym większy, im liczniejsza rodzina. Nie oznacza to jednak, że przedmiotowe pomieszczenie musi być monotonne i mało interesujące – istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym przedpokój będzie efektowny, funkcjonalny i niebanalny pod względem estetycznym.

Co więcej, metamorfoza małego holu wcale nie wymaga gruntownego remontu, bardzo często wystarczy kilka drobnych tricków, by nabrał zupełnie innego charakteru.

Pierwszą rzeczą, którą należy zweryfikować, a nierzadko także zmienić, jest oświetlenie. Kluczową funkcję spełnia oczywiście górne źródło światła, warto jednak zamontować także dodatkowe elementy oświetleniowe, np. montowane na ścianach kinkiety. Pomocne okazuje się także punktowe oświetlenie ledowe.

Równie ważny jest kolor ścian i podłogi. Jasne, pastelowe barwy optycznie powiększą i rozjaśnią małe pomieszczenie. Podobny efekt zapewni umieszczone w holu lustro oraz szklane elementy dekoracyjne.

Ubrania i inne akcesoria

W przedpokoju nie może zabraknąć miejsca na odzież i akcesoria należące do domowników. W niewielkim przedpokoju idealnie sprawdzą się szafy modułowe – w zależności od indywidualnych potrzeb mogą to być modele jednodrzwiowe lub dwudrzwiowe, wolnostojące bądź narożne. Wybór konkretnej propozycji zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Należy jednak zadbać o to, aby wybrany mebel posiadał odpowiednią ilość półek i szuflad, a także miejsce na wieszaki.

Obowiązkowym meblem jest również szafka na buty oraz wieszak na ubrania. Ciekawym rozwiązaniem są modele wyposażone w wygodną ławeczkę, umożliwiającą zdejmowanie i zakładanie obuwia. Dodatkowo ławeczka może służyć jako schowek na akcesoria do czyszczenia butów. Przydatnym meblem jest także pojemna komoda z dużą ilością szuflad. Alternatywą dla komody mogą być ozdobne pudełka lub kosze.

Z myślą o gościach

Goście mogą pojawić się w każdym domu. O ile jest to wizyta planowana, gospodarze mają możliwość przygotowania się na spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi. Zdarza się jednak, że znajomi wpadają z niezapowiedzianą wizytą. W przedpokoju zazwyczaj zostawiają wierzchnią odzież, czyli płaszcze lub kurtki, a nierzadko także obuwie. Przydadzą się więc dodatkowe wieszaki  oraz zapasowe kapcie, które można przechowywać w schowku lub w dolnej szufladzie komody. Najbardziej efektownie prezentują się wieszaki stojące, które w porze deszczowej umożliwiają szybkie schnięcie kurtek i płaszczy, posiadają też miejsce na czapki i szaliki. Jeśli jednak przedpokój jest zbyt mały, można skorzystać z alternatywy, jaką są wieszaki montowane na ścianie, wyposażone w półkę, na której można umieścić nakrycia głowy. Ciekawym rozwiązaniem są wieszaki posiadające dodatkowo ławeczkę umożliwiającą zdejmowanie i zakładanie butów.

You may also like

Leave a Comment