Kotły na paliwo stałe, a w szczególności kotły zasilane pelletem przebojem wdarły się na polski rynek i zyskały zaufanie tysięcy użytkowników. Charakteryzują się wysoką sprawnością, co przekłada się na ekologiczność i wysokie korzyści ekonomiczne. Kotły na pellet są urządzeniami 5 klasy, posiadającymi certyfikat Ecodesign. Co to oznacza? Ekoprojekt to rozporządzenie Unii Europejskiej, którego celem jest walka z zanieczyszczeniem środowiska. Dokument zawiera normy emisyjne oraz sprawnościowe, które są bezwzględnie wymagane od urządzeń grzewczych. Dzięki wprowadzeniu sezonowej efektywności energetycznej, jesteśmy w stanie rzetelnie określić możliwości grzewcze danego kotła, zarówno podczas pracy z mocą obniżoną jak i maksymalną.
Ekologiczność kotłów na pellet (np. Defro) wynika nie tylko ze specyfiki samych urządzeń ale również z właściwości paliwa. Trzeba podkreślić, że pellet to biomasa czyli odnawialne źródło energii. Często zapomina się o tym, że nie tylko pompy ciepła są czystym sposobem ogrzewania domu. Podstawą do efektywnego korzystania z pieców pelletowych jest prawidłowy dobór paliwa. Pamiętajmy, że niska cena pelletu bardzo często idzie w parze z wątpliwą jakością. W takich sytuacjach oszczędność jest tylko pozorna. Co więcej, narażamy nasze urządzenie grzewcze na awarię. Nie bez znaczenia jest także składowanie pelletu. Aby zachować walory paliwa, musimy spełnić kilka zasad. W takim razie, jak składować pellet? Podpowiadamy!
Pellet workowany
Producenci pelletu wyszli naprzeciw prywatnym użytkownikom pieców na pellet (oraz kominków na pellet) i zaproponowali bardzo wygodne rozwiązanie składowania pelletu. Otóż, paliwo jest najczęściej sprzedawane w workach (20-25kg). Worki są wygodne, niezbyt ciężkie i czyste. Ponadto, taki sposób dystrybucji umożliwia kupowanie opału doraźnie, w razie potrzeby. Robienie dużych zapasów jest w tym przypadku zbędne. Ilości rzędu 10 worków wystarczają na długi czas.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że folia chroni paliwo przed zawilgoceniem. Mimo to, wskazane jest, aby skład opału znajdował się blisko kotłowni. Oszczędzi nam to wysiłku przy noszeniu worków. Nie zaleca się przechowywania pelletu workowanego w samej kotłowni.
Zbiornik w kotłowni
Jeśli pozwalają nam na to gabaryty kotłowni, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w niej dużego zbiornika z metalu lub tworzywa sztucznego, który pomieści kilka ton opału. Płynie z tego jedna, bardzo duża korzyść. Pellet kupowany luzem jest tańszy niż paliwo sprzedawane w workach. Minusem jest to, że trzeba się sporo napracować, aby przed sezonem napełnić cały zbiornik. Zbiornik powinien być oddzielony od kotła ścianką ognioodporną.
Zbiornik nad kotłem
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż dużego zasobnika obsługującego kocioł. Taki zbiornik mieści wiele ton paliwa, co pozwala maksymalnie zautomatyzować pracę urządzenia grzewczego. Niestety, wymaga to dużej, wolnej powierzchni w kotłowni.
Skład opału
Składowanie opału w osobnym pomieszczeniu to sposób kojarzący się głównie z węglem. Można jednak go wykorzystać do przechowywania pelletu. Trzeba jednak pamiętać, że taki składzik musi być zabezpieczony przed wysoką wilgotnością. Efektem tego jest konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Prawidłowe składowanie paliwa jest podstawą do wydajnego działania pieców na pellet. Szczegółowe informacje dotyczące samych kotłów na pellet znajdziesz na https://www.defro.pl .