Jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce?

by Karol
0 comment

Mały metraż – duże wyzwanie. Urządzając niewielką kawalerkę, powinieneś bardzo dobrze przemyśleć każdą decyzję, żeby stworzyć funkcjonalną przestrzeń do życia bez marnowania miejsca, którego i tak nie masz do dyspozycji zbyt wiele. Zobacz, jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce, by spełniał swoją funkcję i był nowoczesny.

Zaplanuj przestrzeń i wydziel strefy

W urządzaniu aneksu kuchennego w kawalerce nie ma miejsca na elementy losowe. Wszystko powinno zostać przemyślane i zaplanowane z wyprzedzeniem, a także mieć konkretny cel. Warto również mieć na uwadze klasyczny podział na strefy, czyli wydzielenie w kuchennym kąciku części do przechowywania, zmywania oraz przygotowywania potraw, co zwiększy Twój komfort gotowania.

Co do samego przechowywania, jest to element kluczowy. Dlaczego? Im więcej rzeczy schowasz w szafkach, by nie rzucały się w oczy, tym mniej chaosu w pomieszczeniu – a ten przytłacza przestrzeń, zatem nie jest pożądany we wnętrzu o małym metrażu.

Postaw na wielofunkcyjność

Niewielki metraż może Cię zmusić do pójścia na kompromis i zrezygnowania z pewnych elementów, na które po prostu nie masz miejsca. Możesz również postawić na wielofunkcyjne rozwiązania, które spełniają dwie lub więcej funkcji, a przy tym zajmują miejsce wystarczające na jedno z nich. Przykład? Rozważ instalację niewielkiej wyspy zamiast tradycyjnego stołu z krzesłami. Dzięki temu zyskasz dodatkowy blat roboczy oraz przestrzeń do przechowywania zlokalizowaną pod nim, a przy tym stworzysz komfortowe miejsce do spożywania posiłków. Wyspa pozwoli też optycznie oddzielić od siebie strefy kuchenną i wypoczynkową.

Wielofunkcyjności szukaj również w sprzętach kuchennych. Współczesne AGD często łączy w sobie funkcje kilku urządzeń – wszystko po to, żeby zajmowały jak najmniej miejsca, a jednocześnie umożliwiały Ci korzystanie ze wszystkiego, czego potrzebujesz na co dzień. Oferta producentów zaskakuje pomysłowością szerokim wyborem. Piekarnik z funkcją mikrofali, łączący te dwa urządzenia w jedno. Grill elektryczny, w którym przygotujesz także gofry czy ciastka. Kuchenka mikrofalowa z funkcją grilla, przy użyciu której przypieczesz wierzchnią warstwę dania w taki sposób, by powstała na niej złocista, chrupiąca skórka. Masz w czym wybierać!

Sprytne tricki optyczne

Wystarczy odrobina wyobraźni i znajomość kilku tricków, z których korzystają profesjonalni architekci, a sprawisz, że kawalerka z aneksem kuchennym będzie wyglądać na większą niż w rzeczywistości. Pomogą Ci w tym:

  • jasna kolorystyka – zarówno na ścianach, jak i na meblach. Ciemne barwy wyglądają bardzo elegancko, ale w dużym natężeniu mogą sprawiać przytłaczające wrażenie;
  • oświetlenie punktowe – rezygnując z centralnej lampy i stawiając na kilka punktów oświetleniowych, dodajesz wnętrzu lekkości i przestronności;
  • błyszczące powierzchnie – choć lustro nie do końca sprawdzi się w kuchni, możesz zastosować inne powierzchnie odbijające światło, takie jak meble w wysokim połysku czy lustrzane płytki między blatem a linią górnych szafek;
  • dodatki w jednakowej kolorystyce – nadają wnętrzu uporządkowany wygląd i eliminują chaos, który działa przytłaczająco;

Niewielki metraż wcale nie musi równać się niefunkcjonalności. Wystarczy tylko dobrze przemyśleć wszystko na etapie projektowania, a kawalerka z aneksem kuchennym będzie komfortowa pod każdym względem – zarówno w strefie gotowania, jak i tej wypoczynkowej.

You may also like

Leave a Comment