Jak urządzić przedpokój?

by Karol
0 comment

Każdy marzy o tym, żeby przedpokój tak jak reszta domu czy mieszkania został urządzony w ładny, przestronny i wygodny sposób. To miejsce wbrew pozorom jest ogromnie ważne, ponieważ stwarza pierwsze wrażenie zaraz po wejściu do mieszkania. Warto pamiętać, że nawet te najbardziej niewymiarowe przedpokoje można efektywnie urządzić. Należy pamiętać o jego podstawowych elementach wyposażenia takich jak szafka na buty, wieszak czy szafa z lustrem. Co jeszcze należy uwzględnić w trakcie aranżowania przedpokoju?

Sposób na mały przedpokój

W małych wnętrzach ważne jest to, by nie przyćmić ich zbyt dużą ilością mebli. Taki obraz daje poczucie zagracenia przestrzeni. Najlepiej w mniejszych przedpokojach zastosować meble o podwójnych funkcjach takich jak np. szafka na buty z siedziskiem czy szafka, pełniąca równocześnie rolę konsoli, nad którą zawisnąć może lustro, optycznie powiększające mniejszy przedpokój. Osoby, które potrzebują mieć dużo miejsca do przechowywania powinny zainwestować w dodatkowe schowki w postaci koszy czy pudeł, ustawionych w szafie bądź zawieszonych na ścianach, przyjmując formę półek. Ogromne znaczenie ma również oświetlenie. W małym przedpokoju powinny znaleźć się co najmniej dwie lampy, a mianowicie wisząca na środku sufitu, rozpraszająca światło po całym pomieszczeniu oraz kinkiet nad samym lustrem. Podłoga w przedpokoju powinna być łatwa w utrzymaniu czystości. Najlepiej sprawdzą się płytki, wykładzina elastyczna czy lakierowane drewno. Przytulności nada niewielki dywanik na środku.  W przedpokoju często dochodzi do ocierania się o ściany, zwłaszcza w momencie zakładania butów, stąd warto wybrać farbę, która będzie odporna na szorowanie i czyszczenie. Jeśli stawiamy na tapetę to również powinna być wytrzymała. Bardzo dobrze sprawdza się tapeta winylowa, którą bez żadnych obaw można przetrzeć mokrą ścierką, nie powodując efektu ścierania na rogach.

Optyczne powiększenie przedpokoju

Najlepiej, gdy przedpokój można włączyć do salonu, jednak nie zawsze układ wnętrz i ścian to umożliwia. Na szczęście występują sposoby wpływające na powiększenie niewielkiego przedpokoju. Pierwszą zasadą jest to, by unikać zagracania, chować wszystkie niepotrzebne elementy. Na ścianach najlepiej postawić na jasne barwy zarówno w farbie jak i tapecie czy innym materiale wykończeniowym. Obowiązkowo należy przedpokój doświetlić kilkoma lampami i zainwestować w duże lustro, które optycznie powiększy i rozświetli pomieszczenie.

Niezbędne wyposażenie

By przedpokój mógł spełniać swą rolę konieczne jest odpowiednie wyposażenie. Do przechowywania ubrań i różnych rzeczy najlepiej nadaje się szafa. By mogła spełniać warunki funkcjonalności musi minimalnie mieć 140 cm szerokości. Wygodna głębokość szafy wynosi minimum 60 cm. W przedpokojach najlepiej sprawdzają się przesuwne szafy. W mniejszych przedpokojach do przechowywania warto wykorzystać wysokość pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się półki powyżej drzwi na jednej ze ścian, a nawet we wszystkich możliwych, jeśli zachodzi taka potrzeba.

You may also like

Leave a Comment