Zakup, radość, ciemność i irytacja. Niestety taka sekwencja nader często pojawia się w naszych domach i nie jest ona bynajmniej wynikiem słabej jakości sprzętu. Wręcz przeciwnie, im wyższy stopień specjalizacji urządzenia, tym mniejsza jest jego odporność na dość powszechne zjawisko, jakim są przepięcia w domowej sieci elektrycznej. Dotyczy ono wszystkich sprzętów AGD pobierających prąd. Szczególnie wrażliwa jest instalacja oświetleniowa oparta na technologii LED. Zanim zatem stracimy cierpliwość, warto poświęcić kilka chwil, by poznać, zrozumieć i nauczyć się metod zabezpieczeń przed tego typu nieprzyjemnymi niespodziankami.
Oświetlenie LED a instalacja domowa
W odróżnieniu od tradycyjnych form oświetlenia diody LED charakteryzują się dużą wrażliwością na wszelkie zmiany wartości napięcia prądu elektrycznego. Decydując się na propozycje ze strony https://sklep.neonica.pl, dobrze będzie poznać i przemyśleć dotychczasowe rozwiązania instalacyjne zastosowane w domu lub biurze w trakcie budowy obiektu. Ważne jest, by ewentualnych zmian nie traktować jako zbędny i dodatkowy koszt, lecz jako modernizację, która będzie zabezpieczać sieć w przyszłości.
Przepięcie, co to jest?
Prąd niezbędny do funkcjonowania sprzętu w naszych domach charakteryzuje się stałą mocą o wysokości 230 V. Tak, w każdym razie powinno być. Niestety na skutek awarii, zwarcia, a nawet czynników atmosferycznych w sieci mogą pojawić się nagłe skoki napięcia, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń podłączonych urządzeń. W przypadku sprzętów mniej skomplikowanych lub starszych przepięcia nie niosą ze sobą negatywnych skutków, jednak szeroko rozumiane AGD najnowszej generacji nie radzi sobie ze zmianami.
Ochrona przed przepięciem
Zanim zdecydujemy się na instalację długo oczekiwanego produktu ze strony https://sklep.neonica.pl/tasmy-led, dobrze jest prześledzić drogę, jaką pokona prąd elektryczny od skrzynki zewnętrznej aż po gniazdo elektryczne.
W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na obecność ochronników w skrzynce elektrycznej i wskaźników uszkodzenia, informujących o konieczności wymiany zabezpieczeń. Dodajmy, że ochronniki umieszcza się także bezpośrednio przy sprzętach, które mają być podłączone do gniazda. Ich zadaniem jest przejęcie fali prądu i uziemienie go. Nowoczesne budynki wyposażone są w odpowiednie instalacje przeciwprzepięciowe, starsze wymagają modernizacji.
Niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem są wyładowania atmosferyczne, które ze szczególną zawziętością atakują stacje transformatorowe umiejscowione na słupach. Stąd prosta droga do naszych domów. Jednym z mitów dotyczących zabezpieczenia urządzeń domowych przed piorunami jest wiara, że wystarczy jedynie wyłączyć sprzęt pilotem bądź przyciskiem. Nic bardziej mylnego. Jedynym skutecznym sposobem jest całkowite odcięcie sprzętu od źródła zasilania, jakim jest gniazdko elektryczne.
Rodzaje przepięć atmosferycznych:
- Bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć domową;
- Uderzenie w bliskim sąsiedztwie obwodów elektrycznych;
- Wyładowania w chmurach.
Ponadto instalacja powinna posiadać zamontowany ogranicznik przepięć montowany w rozdzielnicy. Dopiero do tak zabezpieczonej instalacji można bezpiecznie podłączyć zasilacz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia LED, który można znaleźć na stronie https://sklep.neonica.pl/zasilacze-led.
W przypadku instalowania wymienionych zabezpieczeń dobrze jest zlecić to zadanie osobie mającej uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich do 1kV. Daje to gwarancję nie tylko poprawnego funkcjonowania sieci elektrycznej, lecz przede wszystkim uchroni nas, użytkowników przed porażeniem prądem.