Jak zaplanować miejsce na powietrzną pompę ciepła? Wybieramy najlepszą lokalizację dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej

by Karol
0 comment

Pompa ciepła to urządzenie, które nie wymaga specjalnego pomieszczenia do montażu, ani też nie ma wytycznych określających jej konkretne położenie w budynku. Podczas montażu pompy ciepła, kluczowe znaczenie ma wielkość instalacji oraz hałas, jaki może generować w trakcie pracy. Ponadto, ważny jest swobodny dostęp do jej podzespołów. Zatem nie każde miejsce w budynku będzie do tego idealne. Jak odpowiednio zaplanować miejsce instalacji urządzenia? Sprawdzamy!

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są poszczególne etapy montażu pompy ciepła,
 • gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną pompy ciepła,
 • na co zwrócić uwagę przy montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła,
 • jaka powinna być odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną pompy ciepła.

Planowanie miejsca na montaż powietrznej pompy ciepła powinno być przemyślane i uwzględniać kilka czynników. Pod uwagę należy wziąć lokalizację – zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej.

Montaż pompy ciepła – od czego zacząć?

Aby znaleźć najlepsze miejsce na pompę ciepła, należy początkowo zadbać o kilka szczegółów. Poniżej znajdziesz listę kroków, które pomogą Ci przygotować wstępny plan działania.

 1. Określenie typ pompy ciepła oraz jej mocy. W zależności od mocy pompy ciepła będą wymagana inne wymiary i miejsce do jej zamontowania.
 2. Wybór odpowiedniego miejsca na zewnętrzną jednostkę pompy ciepła.
 3. Ustalenie miejsca na wewnętrzną jednostkę pompy ciepła.
 4. Uwzględnienie wymagań technicznych producenta (np. minimalna odległość od ścian itp.).
 5. Konsultacja z fachowcem. Jeśli nie masz doświadczenia w planowaniu usytuowania pompy ciepła, skonsultuj się z ekspertem, który pomoże Ci wybrać odpowiednie miejsce montażu.

Pompa ciepła – gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną?

W przypadku powietrznej pompy ciepła, jak np. aroTHERM plus, nie ma problemu z umiejscowieniem jednostki wewnętrznej w budynku. Zazwyczaj instaluje się ją w kotłowni, a właściwie maszynowni, ponieważ tak fachowo określa się pomieszczenie z maszyną w postaci pompy ciepła. Przy wyborze miejsca ważne jest, abyś miał łatwy dostęp do automatyki i mógł swobodnie zmieniać ustawienia oraz odczytywać parametry pracy.

Pompa ciepła nie wymaga specjalnego pomieszczenia i może być zainstalowana praktycznie w każdym miejscu domu, z wyjątkiem pokojów przeznaczonych na pobyt stały jak np. salon, sypialnie i gabinet. Należy wybrać suche pomieszczenie:

 • które jest całkowicie zabezpieczone przed mrozem,
 • w którym temperatura otoczenia mieści się w zakresie 7℃–25℃,
 • w którym dozwolona wilgotność względna powietrza wynosi od 40 do 70%.

Jednostkę wewnętrzną należy połączyć z jednostką zewnętrzną za pomocą wykonanych przepustów ściennych na przewody czynnika chłodniczego i przewody elektryczne. Dlatego warto rozważyć umieszczenie jednostki wewnętrznej na ścianie budynku blisko jednostki zewnętrznej lub w jej bliskim sąsiedztwie. Podczas wyboru miejsca ustawienia należy uwzględnić, że pompa ciepła podczas eksploatacji może przenosić drgania na podłogę lub na położone w pobliżu ściany.

Montaż jednostki zewnętrznej – najważniejsze informacje

Jak działa powietrzna pompa ciepła? Wykorzystuje ona energię z powietrza zewnętrznego i przetwarza ją na ciepło wewnątrz budynku. W trakcie tej pracy generuje hałas, dlatego w kontekście umiejscowienia jednostki zewnętrznej, warto zwrócić uwagę na dźwięki emitowane przez urządzenie. Gdy jednostka będzie zbyt głośna, może to być uciążliwe dla użytkowników oraz sąsiadów.

Najlepiej unikać montowania jednostek zewnętrznych blisko okien pomieszczeń sypialnych. Hałas można ograniczyć dzięki montażowi jednostki zewnętrznej na tzw. wibroizolatorach. Urządzenie generujące hałas podlega ograniczeniom – przepisy wymagają, aby na granicy działki poziom ciśnienia akustycznego wynosił maksymalnie 50 dB(A) w dzień oraz 40 dB(A) w nocy dla zabudowy jednorodzinnej. Jeśli chodzi o usytuowanie względem strony świata, najlepiej wybrać stronę północną i miejsce zacienione.

Pompa ciepła odległość jednostki zewnętrznej i wewnętrznej

Odległość między jednostkami musi być zachowana zgodnie z dokumentacją techniczną. W zależności od typu pompy podane są minimalne i maksymalne odległości (zwykle wynoszące od 10 do 20 metrów). W przypadku powietrznych pomp ciepła typu aroTHERM Split marki Vaillant nie wyklucza się większej odległości niż 15 m, jednakże w takim przypadku należy napełnić jednostkę odpowiednią ilością czynnika chłodniczego zgodnie z instrukcją urządzenia, aby zachować parametry pracy pompy. Uprawniony instalator może dodać czynnik na miejscu, jeśli to konieczne w przypadku dużych odległości.

Maksymalna różnica wysokości pomiędzy jednostkami, w zależności od sposobu instalacji przedstawia się następująco:

 • Jednostka zewnętrzna nad jednostką wewnętrzną

Ułożenie jednostek pompy ciepła aroTHERM Split – jednostka zewnętrzna nad jednostką wewnętrzną

Jeśli zdecydujesz się na montaż jednostki zewnętrznej nad jednostką wewnętrzną, to maksymalna różnica wysokości może wynosić 30 m, przy czym dozwolony jest przewód czynnika chłodniczego o zwykłej długości maksymalnej 40 m.

 • Jednostka zewnętrzna poniżej wewnętrznej

Ułożenie jednostek pompy ciepła aroTHERM Split – jednostka zewnętrzna poniżej jednostki wewnętrznej

W przypadku montażu jednostki wewnętrznej nad jednostką zewnętrzną maksymalna różnica wysokości wynosi do 10 m, przy czym dozwolony jest przewód czynnika chłodniczego o zwykłej długości maksymalnie 25 m.

Zaplanowanie miejsca instalacji powietrznej pompy ciepła wymaga uwzględnienia kilku czynników, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo, wygodę oraz odpowiednią eksploatację urządzenia. Warto skonsultować się z fachowcem w dziedzinie projektowania i instalacji systemów grzewczych opartych na pompach ciepła, który na pewno wskaże odpowiednie rozwiązanie.

You may also like

Leave a Comment