Jak zaprojektować, a później sprzątać łazienkę, aby zawsze lśniła?

by Karol
0 comment

Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, które powinno zawsze lśnić. Czystość w tym obszarze to nie tylko kwestia naszego komfortu, ale i zdrowia, bo w narażonym na zwiększoną wilgoć pomieszczeniu mogą się namnażać bakterie, wirusy i grzyby. Można temu zapobiec w znacznym stopniu, dzięki odpowiednim decyzjom na etapie projektowania, a także – stosując później odpowiednią rutynę pomagającą w utrzymaniu czystości.

Jak projektować łazienkę, aby później nie płakać przy jej sprzątaniu?

Idealna łazienka powinna wyglądać dobrze na co dzień, a nie tylko tuż po odebraniu jej od budowlańców. Jeśli chcesz się cieszyć swoją wspaniałą łazienką przez długie lata, na etapie projektu zwróć uwagę na:

 • Wybór materiałów – decyduj się na powierzchnie odporne na pleśń i łatwe do czyszczenia, takie jak gładka ceramika lub szkło. Unikaj porowatych powierzchni, które mogą gromadzić brud i bakterie. W wypadku szkła, które najczęściej jest elementem kabiny prysznicowej lub parawanu nawannowego, warto zainwestować nie tylko w hartowane, bezpieczne szkło, ale i takie, które zostało poddane impregnacji. Idealnym przykładem takiej powierzchni są powłoki Easy2Clean od firmy Sevante. Powłoka ta wypełnia niewidoczne mikro ubytki w szkle, na których najczęściej tworzą się osady z kamienia. Z kolei proces hartowania, przeprowadzony dwukrotnie, w temperaturze 800 stopni Celsjusza sprawia, że szkło w kabinie jest naprawdę wytrzymałe i trudno je stłuc.
 • Minimalna ilość przedmiotów na zewnątrz – ograniczając liczbę przedmiotów w łazience, ułatwiasz sprzątanie. Warto, by poszczególne przedmioty były dość proste, bo w łazience lepiej jest zaszaleć kolorem i połyskiem, niż formą, która może później utrudniać sprzątanie (np. bardzo ozdobne mydelniczki, dozowniki, czy kinkiety).
 • Łatwo dostępne powierzchnie – projektuj łazienkę z myślą o łatwym dostępie do wszystkich zakamarków. Ułatwi to dokładne sprzątanie. Często popełnianym błędem jest np. wypełnianie wnęki szafką, którą trudno odsunąć, podczas gdy najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie we wnęce łazienkowej kabiny prysznicowej.
 • Odpowiednie oświetlenie – dobrze doświetloną łazienkę nie tylko łatwiej się sprząta. Dużo bardziej komfortowe jest także golenie lub nakładanie makijażu. Jeśli marzy Ci się nastrojowa kąpiel – dołóż oświetlenie z węży LED w okolicach wanny lub postaw na ściemniane lampy. Nie pozwól jednak na to, aby w łazience nie było możliwości doświetlenia jej każdego kąta, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do światła dziennego.

Jak sprzątać łazienkę, aby zawsze lśniła?

Sprzątanie łazienki może wydawać się męczącym zadaniem, ale z odpowiednimi technikami i regularną pielęgnacją, Twoja łazienka może lśnić każdego dnia. Oto kilka wskazówek, jak to osiągnąć.

 1. Regularność jest kluczem

Zacznij od ustalenia regularnego harmonogramu sprzątania. Dzienna lub tygodniowa rutyna może zapobiec gromadzeniu się brudu i osadów.

 1. Skup się na problematycznych obszarach

Do najszybciej brudzących się stref w łazience zaliczają się: umywalka, toaleta, prysznic lub wanna. Regularne czyszczenie tych obszarów zapobiega tworzeniu się pleśni i kamienia.

 1. Użyj odpowiednich środków czyszczących

Dobierz środki czystości odpowiednie do rodzaju zabrudzeń i powierzchni. Dla kamienia i pleśni używaj środków z chloru lub specjalnych preparatów przeciwpleśniowych.

 1. Nie zapominaj o detalach

Pamiętaj o czyszczeniu takich elementów jak kran, uchwyty, półki czy lusterko. Używaj do tego celu miękkiej szmatki i delikatnego detergentu.

 1. Zastosuj domowe sposoby

Do czyszczenia łazienki można użyć domowych sposobów, jak np. mieszanka sody oczyszczonej z octem. Jest to szczególnie przydatne przy usuwaniu trudnych zabrudzeń i kamienia.

 1. Regularnie wietrz łazienkę

Dobre wietrzenie zapobiega tworzeniu się wilgoci i pleśni. Po każdym prysznicu otwieraj okno lub włącz wentylację.

 1. Pozbywaj się nadmiaru pary wodnej z łazienki

Zaparowane lustro, czy mokra kabina to prosta recepta na osadzanie się kamienia. Aby się z nimi nie męczyć, wystarczy regularnie używać ściągaczki do wody i pary. Aktualnie możesz już na etapie projektowania łazienki dobrać ściągaczkę zewnętrzną, elegancką i praktyczną. Może mieć ona dokładnie taki sam kolor jak deszczownica w łazience, dzięki czemu będzie nie tylko praktycznym narzędziem, ale i dodatkiem stanowiącym integralną część wnętrza. Wspomniana już firma Sevante oferuje takie ściągaczki w kolorze czarnym, złotym i chromowanym. Ich zaletą jest znajdujący się w komplecie wieszaczek, który zamontujesz w łazience bez wiercenia.

 1. Organizacja i porządek

Upewnij się, że wszystkie przedmioty w łazience mają swoje miejsce. Regularne przechowywanie rzeczy na odpowiednich półkach czy w szafkach ułatwia utrzymanie porządku.

 1. Regularna wymiana ręczników i dywaników

Ręczniki i dywaniki są siedliskiem bakterii i powinny być regularnie prane.

 1. Zapobiegaj powstawaniu kamienia

Używaj miękkich ściereczek i regularnie czyść powierzchnie, by zapobiec osadzaniu się kamienia. Pomoże w tym także usuwanie kropelek wody po prysznicu, za pomocą ściągaczki.

Pamiętaj, że regularne i systematyczne sprzątanie łazienki nie tylko zapewni jej lśniący wygląd, ale także uczyni to miejsce bardziej higienicznym i przyjemnym w użytkowaniu.

You may also like

Leave a Comment