Ogrodzenie z siatki jest popularnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu różnych obszarach, takich jak ogrody, posesje, place zabaw czy tereny rekreacyjne. Jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru ogrodzenia z siatki, jest jego wysokość. W niniejszym artykule przedstawimy kilka istotnych kwestii, które warto rozważyć przy podejmowaniu decyzji w tej sprawie.
Przepisy prawne dotyczące wysokości ogrodzenia w pigułce
Gdy decydujemy się na wykonanie ogrodzenia posesji (na przykład ogrodzenia z popularnych paneli ogrodzeniowych) oprócz wielu innych wyborów takich jak styl, kolor mamy też wybrać wysokość ogrodzenia. W tym momencie pojawiają się przepisy prawne dotyczące ogrodzeń. Warto pamiętać wtedy o kilku warunkach. Zaraz o nich napiszemy.
Przepisy dotyczące maksymalnej wysokości płotu
Jeśli potrzebujesz bezpieczeństwa, prywatności i spokoju to od razu powiemy, że najwyższa wysokość płotu nie wymagająca pozwolenia ani zgłoszenia to 2,2 metra. Co to oznacza w praktyce?
Płot do wysokości 2,2 metra można postawić od razu bez ustaleń z urzędnikami i bez wizyt w urzędach. Jest to także najwyższa wysokość budowy ogrodzenia bez zgody sąsiada jeśli płot będzie w całości na naszej działce.
Wysokość ogrodzenia to ważna sprawa, ale jest jeszcze kilka czynników:
W przypadku wysokości ogrodzenia określa je prawo budowlane. Ale płot musi spełniać inne wymogi, o których napiszemy za chwilę. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W Dziale II Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej jest cały rozdział mówiący o ogrodzeniach. Zgodnie z jego zapisami płot musi:
- Być bezpieczny dla zwierząt i dla ludzi
- Mieć elementy ostre przynajmniej na wysokości 1,8 metra. Niżej ma być pozbawiony elementów ostrych
- Posiadać furtkę o szerokości przynajmniej 0,9 metra
- Teren ogrodzony powinien umożliwiać wjazd przynajmniej na szerokość 2,4 metra
- Powinniśmy także posiadać bramę (co ważne, otwierana do wewnątrz działki)
- W budynkach, gdzie mieszka wiele rodzin lub w budynkach państwowych publicznych powinien być umożliwiony dostęp dla osób niepełnosprawnych
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego a wysokość ogrodzeniach
Warto jeszcze zanim zaczniemy budowę zapoznać się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Musimy na naszej działce dostosować ogrodzenie do jego wymogów. Mogą tam się znajdować specyficzne przepisy i warunki, jakie musi spełnić nasze ogrodzenie. Dobrym przykładem jest na przykład zasada nie zasłaniania widoczności kierowcom na skrzyżowaniu, musimy wtedy ściąć róg naszego ogrodzenia. Co ważne, jeśli nasze ogrodzenie nie będzie spełniać warunków określonych w Planie Zagospodarowania Przestrzennego, to może ono zostać rozebrane.
Poznaliśmy najważniejsze zasady dotyczące stawiania ogrodzenia. Mamy określoną maksymalną jego wysokość oraz wspomnieliśmy też o Planie Zagospodarowania Przestrzennego. To powinno rozwiać już wiele wątpliwości. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej wysokości ogrodzenia znajdziecie Państwo w sklepie internetowym Siatkowy.com
Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.