Jaka wysoka ogrodzeniowa siatka ślimakowa lub siatka zgrzewana?

by Karol
0 comment

W dzisiejszych czasach, wybierając ogrodzenie do swojego domu lub firmy, istnieje wiele opcji do rozważenia. Jednym z popularnych wyborów są ogrodzenia z siatki. Wybór tego rozwiązania rodzi wiele innych pytań bardziej szczegółowych w zależności od naszych planów. Jednym z takich pytań będzie: jaką siatkę wybrać jeśli chcemy mieć wysokie ogrodzenie z siatki? Jaka wysoka ogrodzeniowa siatka ślimakowa lub siatka zgrzewana będzie najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, które omówimy w tym artykule.

Co mówią przepisy o wysokiej siatce w ogrodzeniu?

Gdy patrzymy na ogrodzenia prywatnych posesji w Polsce, możemy zauważyć, że ogrodzenia powyżej dwóch metrów wysokości są bardzo rzadkie. Dlaczego tak jest? Wysokie ogrodzenia z siatki są droższe i stawia się je trudniej niż niższe, standardowe, często też musimy czekać aż siatka i słupki zostaną zamówione i wyprodukowane. Dodatkowo, wysokich ogrodzeń nie można stawiać bez pozwolenia.

Kiedy wysokie ogrodzenie z siatki ślimakowej lub zgrzewanej wymaga zgłoszenia?

Najczęściej spotykanymi wysokościami płotów w Polsce są najmniej 1,5 m a najwięcej 1,8 metra. Mówimy tutaj tylko o najpopularniejszych wysokościach, w produkcji i tym samym, w ofercie znajdą się jeszcze inne wysokości od jednego metra do nawet 4 metrów. Maksymalna wysokość płotu to 2,2 metra, jeśli chcemy postawić wyższą siatkę to musimy nasze plany i ogrodzenie zgłosić w lokalnym urzędzie gminy bądź starostwie.

Warto też zapoznać się z warunkami zabudowy znajdującymi się w lokalnym planie zabudowy. Dokładnie ten akt prawny nazywa się Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego. Warto o niego zapytać przed rozpoczęciem prac budowlanych, unikniemy wtedy przykrych niespodzianek.

Względy bezpieczeństwa podczas budowy wysokiego ogrodzenia z siatek

Ustawienie najwyższej możliwej wysokości ogrodzenia na 2,2 metra jest rozsądne z kilku powodów. Po pierwsze zbyt wysokie ogrodzenia mogą nie pasować do krajobrazu, mogą też być zagrożeniem:

 • Ogrodzenia o wysokości ponad dwa metry, które znajdują się przy drodze, ruchliwym chodniku lub skrzyżowaniu ograniczają widoczność kierowcom.
 • Jeśli fundamenty w naszym ogrodzeniu są słabe, silny wiatr może przechylać nasze ogrodzenie na zewnątrz, na ulicę lub chodnik.

Podsumowując, jeśli mamy zamiar zbudować wysokie ogrodzenie z siatki, zapytajmy najpierw w odpowiednim urzędzie o lokalne warunki zabudowy. Urzędnik będzie miał prawo zakwestionować nasze żądanie jeśli nasze wysokie ogrodzenie nie będzie spełniało warunków lokalnej zabudowy. Wtedy będziemy musieli obniżyć wysokość siatki do wysokości 1,8 lub 2 metry.

Jakie funkcje może spełniać wysokie ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej?

Wysokie ogrodzenia mogą spełniać specjalistyczne funkcje w gospodarce i w prywatnych posesjach:

 • Wysokie ogrodzenie powstrzyma zwierzęta, nawet duże
 • Zabezpieczają budynki przed uderzeniami piłek 
 • Stosowane są jako ogrodzenie boiska, parkingu

Producenci siatek ogrodzeniowych mogą mieć zatem w ofercie wysokie siatki:

 • sportowe
 • parkingowe
 • rolnicze
 • przemysłowe
 • lotniskowe
 • wojskowe

Płoty o wysokości ponad dwa metry są rzadko spotykane w posesjach prywatnych, a to głównie ze względów ekonomicznych i praktycznych: Wysokie ogrodzenia są kosztowne i trudne w budowie. Dodatkowo, często wykluczają je miejscowe plany.

Zobacz ofert siatek ogrodzeniowych na Siatkowy.com

Siatki bardzo wysokie: 3 i 4 metry – gdzie mogą być stosowane?

Takie siatki znajdują najczęściej zastosowanie przy boiskach sportowych wielofunkcyjnych. Dzięki wysokiej siatce piłki nie przedostają się poza boisko. Wysokie siatki stosowane są także w ogrodach botanicznych i w zoo. Zabezpieczają one rośliny i zwierzęta, chroniąc je i zwiedzających ludzi. Bardzo wysokie ogrodzenia spotykamy też przy zakładach przemysłowych i składach budowlanych. Takie ogrodzenie powstrzyma włamywaczy i teren zakładu będzie bezpieczny.

You may also like

Leave a Comment