Jakie sita stalowe wybrać?

by Karol
0 comment

Sita przemysłowe to narzędzie wykorzystywane w wielu branżach począwszy od fabryk, a skończywszy na przemyśle farmaceutycznym. Są one elementem przesiewacza, dzięki któremu możliwe jest przesiewanie sypkich materiałów wykorzystywanych do różnorakich celów przemysłowo-przetwórczych. Dzisiejsze sita mają odmienne właściwości, wielorakie zastosowanie, a także powstają z różnych tworzyw. Dzięki tej różnorodności modeli sit możemy dostosować je do rodzaju materiału, który chcemy przesiać. Jednakże bez względu na to, na jaki typ sita się zdecydujemy, to musi ono charakteryzować się wytrzymałością i odpowiednią konstrukcją. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są sita stalowe.

Zastosowanie sit stalowych

Sita stalowe ze względu na swą trwałość i efektywność przesiewu mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach jak choćby we wspomnianym wyżej przemyśle farmaceutycznym. Natomiast trudno obyć się bez nich przede wszystkim w przemyśle rolniczym. Sita wykorzystuje się do obróbki warzyw i owoców, takich jak słonecznik, mak, groch, bób, gorczyca, fasola, kukurydza, ale także rzepak, marchew, rzodkiew, koper oraz kapusta. Dzięki temu obróbka żywności jest znacznie szybsza i efektywna. 

Sita stalowe stosowane są także w kopalniach do oddzielania i przesypywania węglowego kruszcu. 

Rodzaje sit stalowych

Sita stalowe różnią się od siebie rozmiarem i grubością oczek. Jest to na tyle ważna właściwość, że określa ona materiał, jaki może być przez nie przesiewany.

Sita plecione

Charakteryzują się wysokim współczynnikiem powierzchni otwartej, co z kolei składa się na ich uniwersalność. Nadają się do niemalże każdego procesu przeróbczo-filtracyjnego. Ze względu na swą plecioną konstrukcję są lekkie i zarazem bardzo wytrzymałe.

Sita tkane 

Utworzone są poprzez zastosowanie splotu. Sita tkane mogą charakteryzować się różną wielkością oczek, przez co można je dopasowywać do różnego rodzaju materiału.

Sita harfowe

Ten rodzaj stalowych sit doskonale sprawdza się podczas przesiewu wilgotnego i średnio sypkiego materiału. Posiadają one falisty kształt drutów, który sprawdza się w wielu przesiewaczach i sortownikach

Sita strunowe

Jak sama ich nazwa wskazuje – są one zbudowane z napiętych i cienkich stalowych strun. 

Sita zgrzewane

Są to sita złożone z zespawanych do siebie poprzecznych i podłużnych stalowych drutów. Mogą być one okrągłe, jak i profilowe. 

Sita palcowe

Ten rodzaj sit umożliwia przesiewanie materiału o niewielkim uziarnieniu.

Sita perforowane

Oczka takich sit mogą różnić się nie tylko rozmiarem, lecz także kształtem. Bywają takie sita perforowane, których otwory mają formę niewielkich kwadratów. 

Sita tłoczone

Doskonale nadają się do przesiewu materiału o dużym uziarnieniu. Dzięki przetłoczeniom drutów wątka oraz osnowy cechują się dużą skutecznością.   

You may also like

Leave a Comment