Kiedy najlepiej przeprowadzić cyklinowanie w naszym domu lub mieszkaniu?

by Karol
0 comment

Wielu właścicieli drewnianych posadzek zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepszy moment na ich odnowienie. Oczywiście niektórzy ciągle jeszcze biorę pod uwagę fakt, że być może lepszym wyborem okażą się płytki, panele lub inne rozwiązania, dzięki czemu unikną prac związanych z odnowieniem drewna na podłodze.

Wielu właścicieli drewnianych posadzek zastanawia się nad tym, kiedy jest najlepszy moment na ich odnowienie. Oczywiście niektórzy ciągle jeszcze biorę pod uwagę fakt, że być może lepszym wyborem okażą się płytki, panele lub inne rozwiązania, dzięki czemu unikną prac związanych z odnowieniem drewna na podłodze. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego o, że drewniana podłoga to rozwiązanie ponadczasowe, pasujące jednocześnie do wielu aranżacji wnętrz. Naturalnie mimo swojej solidności i niezawodności może ulegać u nas niszczeniu. Nawet najwyższej jakości drewno w wyniku eksploatacji będzie się z używało. Dokładnie chodzi tutaj o powłokę zabezpieczającą, która się ściera. W takiej sytuacji na naszej posadzce Pojawiają się różnego rodzaju wgniecenia i zarysowania, a także plamy, które nie tylko nieestetycznie się prezentują, ale są również niebezpieczne dla drewna. Rzecz jasna cyklinowanie okaże się tutaj najlepszą decyzją. Jednak wraz z podjęciem takiego tematu pojawia się mnóstwo wątpliwości. Kiedy najlepiej przeprowadzić ten zabieg renowacyjny? Jak się na niego przygotować? Możemy wykonać go samodzielnie czy lepiej powierzyć go ekipie fachowców?

W trosce o piękno naszego parkietu

Rzecz jasna zabieg cyklinowania możemy przeprowadzić samodzielnie. Oczywiście potrzebna nam będzie specjalna maszyna, czyli cykliniarka, a także musimy wiedzieć, jaki papier ścierny okaże się świetnym wyborem. Odpowiednia gradacja ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego też musimy dobrze przemyśleć temat. Kluczowe jest to, by nie dopuścić do zniszczenia drewna. Pamiętajmy, że wykonując cyklinowanie naszej posadzki, ścieramy około 2 mm wierzchniej warstwy, dlatego też, jeżeli nasza posadzka była już wielokrotnie cyklinowana, być może okaże się, że przeprowadzenie tego zabiegu nie jest już możliwe, jednak zazwyczaj deski lub klepki parkietu są takiej grubości, że prace renowacyjne możemy przeprowadzić kilkakrotnie na takiej posadzce.

Osobiście uważamy, że najlepiej będzie, kiedy prowadzone prace powierzymy fachowcom. Wtedy też będziemy mieli pewność, że gradacja papieru została odpowiednio dobrana, a także w sytuacji, gdy nasz parkiet lub lite drewno będą wymagały naprawy, specjaliści doskonale poradzą sobie z tym tematem. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z sytuacji, że niejednokrotnie zbyt zniszczone pakiet nie będzie nadawał się do odnowienia. Warto dodać, że też w trakcie cyklinowania mogą pojawić się inne problemy wymagające interwencji profesjonalistów. Dlatego też skorzystanie z ekipy doświadczonych osób będzie tutaj najlepszym wyjściem.

Najlepsza pora na cyklinowanie drewnianej posadzki

Tak naprawdę zabieg renowacyjny drewnianej posadzki możemy przeprowadzić o każdej porze roku, ale przyjmuje się, że najlepiej Wszelkie prace wykonywać jest w okresie letnim. Za argument przyjmuje się istotną wilgotność powietrza, która odgrywa ważną rolę w tym wypadku. Otwórz wtedy, czyli w okresie letnim, wilgotność powietrza będzie dość wysoka, gdyż sięga ona nawet od 45% do 65%. Zimą zazwyczaj oscyluje ona w granicach 30%, co z kolei może doprowadzić do powstawania różnego rodzaju fal, których niewątpliwie z całą pewnością chcemy uniknąć. Dodatkowo należy wspomnieć, że również niektóre nierówności i błędy mogą pojawić się po przeprowadzeniu tego zabiegu w zimie, kiedy zmienia się wilgotność powietrza. Oczywiście swoją rolę będzie odgrywała tutaj odpowiednia temperatura, która nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, co mogłoby doprowadzić do zbyt szybkiego wysychania lakieru i tym samym w konsekwencji pojawiłby się dość nieestetyczny efekt.

Naturalnie cyklinowanie parkietu powinno być prowadzone z odpowiednim przygotowaniem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie będziemy musieli opuścić nasze mieszkanie na kilka dni, a także wymaga ona od nas opróżnienia całej posadzki drewnianej.

Podsumowanie

Niewątpliwie zawsze warto zdecydować się na zabieg renowacyjny drewnianej posadzki, o ile jej stan na to pozwala. W takiej sytuacji będziemy mieli pewność, że piękno drewna zostanie odsłonięte, a my będziemy mogli cieszyć się zupełnie nową podłogą. Inwestycja w nowe rozwiązanie przypuszczalnie wymagałaby od nas większego nakładu finansowego.

You may also like

Leave a Comment