Design wnętrza jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju zastosowanego oświetlenia. Wpływa ono zarówno na komfort ludzi, jak i na ogólne wrażenia z przebywania w danym pomieszczeniu. Prawidłowo dobrane oświetlenie pozwala wyeksponować najefektowniejsze elementy wnętrza, ułatwia nam funkcjonowanie. Spośród wielu rodzajów opraw oświetleniowych na szczególną uwagę zasługują kinkiety, zarówno te z wymiennym źródłem światła jak i zintegrowane. Jakie są ich najważniejsze zalety? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Efektowny wygląd
Kinkiety to bardzo szeroka gama produktów, w której znajdziemy oprawy oświetleniowe o nowoczesnym, jak i klasycznym charakterze. Nie jest prawdą, że kinkiety powoli odchodzą do lamusa i budzą skojarzenia wyłącznie z designem lat 90. czy wczesnych dwutysięcznych. Nadal może to być doskonałe uzupełnienie wnętrza i całego systemu oświetleniowego domu, mieszkania czy biura.
Obecnie w ofertach czołowych producentów są dostępne kinkiety, które pod względem estetycznym znakomicie korespondują nawet z minimalistycznymi wnętrzami. Takie kinkiety oferuje m.in. renomowana firma Kanlux – z ich ofertą zapoznasz się na stronie https://www.kanlux.com/pl/produkty/15940/kinkiety#novelty:path=all|brand:path=all|paging:number=50|sort:path~type~order=default~number~desc|paging:currentPage=0.
Kinkiety są dostępne w najróżniejszych wariantach kształtów i kolorów. Do wnętrza urządzonego w modnym stylu skandynawskim idealnie pasują białe oprawy o prostym wzornictwie. Z kolei fani stylu loftowego czy wielkomiejskiego mogą się zdecydować na czarne kinkiety w kształcie czworokąta. Bez problemu znajdziemy również coś dla zwolenników stylu rustykalnego czy klasycznego, mogą oni postawić na drewniane kinkiety w kształcie półokręgu, bardzo dobrze prezentujące się na ścianie i dające efekt przyjemnego dla oka rozproszenia światła.
Uniwersalność zastosowania
Kinkiety należą do tych opraw oświetleniowych, które spokojnie można umieścić w różnych pomieszczeniach, a nawet budynkach. Sprawdzają się w:
- domach jednorodzinnych,
- mieszkaniach,
- biurach,
- restauracjach i klubach,
- urzędach,
- hotelach.
Uniwersalność kinkietów jest rzeczywiście imponująca i w dużym zakresie właśnie to decyduje o ich wciąż sporej popularności. Kinkiety stanowią efektowny i efektywny element oświetleniowy w salonie, sypialni, pokoju dziecka. Bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni, stanowiąc alternatywę dla głównego oświetlenia, szczególnie w okolicy blatu roboczego.
Dobrym pomysłem będzie montaż kinkietu na klatce schodowej w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu dwupoziomowym. Szczególnie dotyczy to kinkietu z elastycznym ramieniem, które można skierować tak, aby zyskać skuteczne oświetlenie schodów i tym samym zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz komfort korzystania z nich.
Rada
Kinkiet z elastycznym ramieniem stanowi doskonały zamiennik lampki nocnej czy biurkowej – mocujemy go do ściany, dlatego nie zajmuje cennego miejsca na blacie. Zawsze też możemy skierować światło tak, aby zapewnić sobie wysoki komfort czytania czy pisania.
Gustowność
Kinkiety to ten rodzaj oświetlenia, który nie zdominuje designu pomieszczenia. Stanowią uzupełnienie wystroju. Dla wielu osób będzie to istotna zaleta, ponieważ dzięki zastosowaniu gustownych kinkietów można z łatwością wyeksponować wszelkie detale wykończenia – chociażby ustawiając kinkiety nad nimi lub kierując na nie światło dzięki ruchomemu ramieniu oprawy ściennej.
Energooszczędność
Kinkiety możemy podzielić na te, które mają już zintegrowane światło LED, albo na takie do których sami wybierzemy żarówkę – oczywiście najlepiej LEDową.
Głównym argumentem przemawiającym za zastosowaniem źródeł światła LED w pomieszczeniach (ale i na zewnątrz budynków) jest oczywiście energooszczędność. Diody LED zużywają wielokrotnie mniej energii elektrycznej niż żarówki tradycyjne i świetlówki, co ma bezpośrednie przełożenie na wysokość rachunków za prąd. Nieprzypadkowo w tę technologię inwestują dziś zarówno duże zakłady produkcyjne, jak i samorządy, które masowo wymieniają latarnie sodowe na nowoczesne LED-owe.
Dzięki połączeniu kinkietów ze światłem LED stanowią one nie tylko efektowne i skuteczne źródło światła, ale także pozwalają znacząco ograniczyć zużycie energii, co jest szczególnie istotne w przypadku firm oraz domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż stosowanie takiego oświetlenia stanowi ukłon w kierunku środowiska naturalnego.
Nie ma zatem wątpliwości, że kinkiety są tym rodzajem opraw, które warto rozważyć na etapie projektowania oświetlenia tak w przestrzeni prywatnej, jak i firmowej. Sprawdzają się one we wszystkich pomieszczeniach, od salonu, przez kuchnię i łazienkę, aż po sypialnię.
Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.