Konserwacja pieca po sezonie grzewczym

by Karol
0 comment

W kalendarzu i za oknem wiosna, a to znak, że sezon grzewczy dobiegł końca. W okresie wiosenno- letnim niewiele osób zagląda do kotłowni. Tymczasem to najlepszy moment na przegląd i serwisowanie urządzeń grzewczych. Tylko regularne czyszczenie kotła i kontrola jego stanu zapewni wydajną pracę. Warto wiedzieć, że przeglądy pieca to również obowiązek wynikający z przepisów prawnych.

Jak często serwisować piec na ekogroszek

W ciągu roku piec może przepracować nawet 2000 godzin. Średnia żywotność urządzeń grzewczych wynosi około 10 lat. By piec mógł pracować sprawnie przez taki czas konieczna jest regularna kontrola jego stanu. Zgodnie z zaleceniami producentów kotłów na paliwo stałe, przeglądy powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Najlepszym momentem na serwis jest właśnie koniec sezonu grzewczego.

Dlaczego nie warto zostawiać przeglądu pieca na ostatnią chwile? Jeśli w wyniku kontroli na jaw wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości będziesz mieć czas by je naprawić. Pomyśl co by było, gdyby piec przestał pracować zimą? Byłaby to bardzo niekomfortowa sytuacja dla domowników. Wykonując przegląd i serwis latem lub wczesną wiosną dajesz sobie czas na naprawę ewentualnych usterek.

Sygnały świadczące o tym, że czas pieca na ekogroszek dobiegł końca

Jeśli piec przecieka, wydaje dziwne odgłosy, dymiący zasobnik paliwa – to znak, że z piecem może dziać się coś niepokojącego. Sygnałem mogą być również wzrastające rachunki za ogrzewanie, przy niewystarczającej ilości ciepła w domu. Jeśli Twój kocioł ma 10 lat lub więcej to również dobry argument do tego by go wymienić, zanim zaskoczy nas nieplanowaną awarią w najmniej odpowiednim momencie.

Na co zwrócić uwagę wybierając piec na ekogroszek

Wybór kotłów na ekogroszek jest bardzo duży. Z jednej strony to dobra wiadomość dla kupujących, którzy mają duże pole wyboru. Z drugiej strony – często nie potrafią się odnaleźć w tej ilości możliwości i nie wiedzą jaki piec wybrać. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Klasa – tylko piec na ekogroszek klasy 5

Od 1 lipca 2018 roku do sprzedaży dopuszczone są wyłącznie urządzenia grzewcze 5 klasy. To najwyższa klasa kotłów, o niskiej emisyjności i wysokiej sprawności.

Moc kotła

Zbyt niska moc kotła wiąże się ze zbyt małą ilością ciepła, co oznacza, że domownicy będą marznąc. Zbyt duża moc z kolei oznacza, że większość ciepła będzie się marnować, piec będzie zużywał więcej opału niż jest to koniecznie co przełoży się na koszty. Dlatego nie warto ulegać obawom o zbyt małej mocy pieca. Najlepiej sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne domu i wybrać piec dostosowany do powierzchni użytkowej i stopnia izolacyjności budynku.

Producent

Wybierając piec na ekogroszek warto znaleźć firmę godną zaufania. Warto sprawdzić opinie innych klientów, a także warunki serwisowania. Wbrew pozorom nie zawsze największy producent kotłów na ekogroszek będzie najlepszy. Duże firmy z ogromną ilością klientów często nie są w stanie zagwarantować serwisu w czasie rzeczywistym, co może być poważnym problemem, zwłaszcza gdy z piecem dzieje się coś niedobrego. Warto zainteresować się ofertą firmy Kotły Leszka, ich oferta kotłów na ekogroszek znajdziesz na stronie: https://kotlyleszka.pl/z-podajnikiem-5-klasa

You may also like

Leave a Comment