Kocioł elektryczny, piec gazowy dwufunkcyjny, kocioł na pellet, piec na ekogroszek, pompa ciepła – możliwości ogrzania domu jest wiele. To, co istotne, to by ogrzewanie było ekonomiczne, wygodne, niezawodne i przyjazne środowisku. Jakie ogrzewanie domu wybrać?
Na rynku instalacji grzewczych mnóstwo jest różnego rodzaju urządzeń. Różnią się one od siebie przede wszystkim używanym paliwem. Najczęściej spotyka się instalacje gazowe, zasilane paliwem stałym, elektryczne, olejowe i pompy ciepła.
Ogrzewanie domu. Co trzeba wiedzieć?
Przy wyborze sposobu ogrzewania warto pamiętać o kilku rzeczach. Jedną z nich są przepisy prawne, a dokładniej wymagania w zakresie instalowania i użytkowania kotłów na paliwo stałe o mocy cieplnej do 500 kW. Przepisy, jak nazwa wskazuje, dotyczą instalacji zasilanych paliwem stałym i od 2020 roku dotyczą wszystkich kotłów znajdujących się w eksploatacji.
Kolejną istotną kwestią jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP. Często określa on w jaki sposób można ogrzewać budynki znajdujące się na danym terenie. Z uwagi na to, że nieraz spotyka się w nim zakaz stosowania paliw stałych warto w pierwszej kolejności sprawdzić zapisy MPZP lub warunki zabudowy, jeśli plan nie jest jeszcze uchwalony.
Przepisy obowiązujące po 2020 roku wykluczają m.in. instalację takich urządzeń jak typowe kotły zasypowe o klasie niższej niż 5 oraz te, które nie spełniają Ekoprojektu tj. kryteriów emisyjnych i sprawnościowych zgodnych z dyrektywą. Wciąż jednak pozostaje wiele możliwości, w tym dużo bardziej ekologicznych, a na niektóre z nich można nawet uzyskać dofinansowanie z gminnych bądź rządowych środków.
Kotły gazowe, kotły na pellet, pompy ciepła – które wybrać?
Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Kotły gazowe wymagają dostępu do gazu ziemnego. Nieraz już przy projektowaniu uwzględnia się przejście na zasilanie gazem – w miejscach, gdzie dopiero planowana jest rozbudowa sieci. Piece gazowe dwufunkcyjne są bowiem dość ekonomiczne, a przez to popularne w naszym kraju. Co istotne, nie wymagają one wydzielonej kotłowni.
Nie mniej popularne są piece na ekogroszek. Są łatwo dostępne i dość tanie jednak niezbędne jest w ich przypadku uzupełnianie opału przynajmniej raz na kilka dni, usuwanie popiołu, czyszczenie. Kocioł na pellet to rozwiązanie bardziej ekologiczne i zautomatyzowane. Pellet to biomasa, a więc odnawialne źródło energii, które spala się w kotłach automatycznych. Jest to paliwo czyste i wygodne. Wysokiej klasy kotły na pellet dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.
Niedrogie w instalacji, lecz najdroższe w eksploatacji jest bez wątpienia ogrzewanie elektryczne. Odwrotnością tego jest pompa ciepła (wysoki koszt inwestycji, niski eksploatacji), którą można założyć na każdej posesji. Oferuje ona bardzo niską cenę ciepła, a na dodatek jest urządzeniem bezobsługowym. Niestety, wciąż jest mało znana w Polsce.

Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.