Ława czy stół? A może ławostół!

by Karol
0 comment

Artykuł powstał przy współpracy z https://oleslaw.pl/

Ławostół to superbohater wśród mebli. Dorze dobrany jest w stanie uratować każdą, najmniejszą nawet przestrzeń i odmienić ją w miejsce, które z uśmiechem nazwiesz domem. Żeby tak się stało, musisz jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Jakich?


Mebel ten łączy ze sobą praktyczną funkcjonalność ławy i ponadczasową elegancję stołu. W swojej podstawowej formie to po prostu niewysoka ława, na której położyć możesz książkę lub podać popołudniową herbatę. Ale kilka prostych ruchów wystarczy, by wydobyć z niego dodatkową powierzchnię i podwyższyć blat – zaganiając ławę w pełnoprawny stół, wokół którego możesz zorganizować przyjęcie urodzinowe czy zebrać bliskich na świąteczny obiad.

Przy współpracy z https://bedzieladnie.com/oferta/filmy-reklamowe/

Wybór odpowiedniej powierzchni blatów to podstawa

To na jaki ławostół się zdecydujesz zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebujesz. Jeśli ława ma każdego dnia obsługiwać wieloosobową rodzinę – jej powierzchnia musi być na tyle duża, by każdy znalazł na niej kawałek wygodnej przestrzeni do zagospodarowania. Jeśli ława ma być funkcjonalna, musi być funkcjonalna jako ława!

Jeśli nie potrzebujesz na co dzień dużej powierzchni blatu, a ława ma służyć głównie jako ozdoba lub mebel pod doniczkę z kwiatkiem, okulary i książkę – sprawa ma się zupełnie inaczej. Wówczas wybór małej powierzchni to idealne rozwiązanie, by wydobyć z ławostołu maksimum potencjału.

Podobną zasadą kieruj się przy wyborze powierzchni, do jakiej mebel będzie się rozkładał. Zastanów się, jak wiele osób chcesz zapraszać na okazje, do których będzie potrzebne rozłożenie stołu i zwróć uwagę na to, by blat był na tyle duży, by wygodnie zmieścili się przy nim wszyscy. Dostępne np. tutaj https://www.edinos.pl/lawostoly widoczne są zarówno ławostoły z małym blatem 160×80 jak i dużo większymi konsolami. 

Zapraszamy do skorzystanie z oferty – kinkiet ścienny w dobrej cenie

Jaki mechanizm do podnoszenia i rozkładania ławostołu wybrać?

Wśród mechanizmów podnoszenia ławostołu najpopularniejsze są te trzy:

  • podwyższanie za pomocą korbki,
  • podnośnik pneumatyczny,
  • wymieniane nogi.

Mechanizm podwyższania za pomocą korbki jest niezwykle łatwy w użytkowaniu. Wystarczy kilka obrotów, by z niskiej ławy zrobić wysoki stół i odwrotnie. Ma dodatkową zaletę – dzięki niemu mebel można dostosować do wzrostu osoby, która w danym momencie go użytkuje, zapewniając ergonomiczną postawę przy pracy lub nauce.

Blaty podnoszone za pomocą systemu pneumatycznego są tak proste w obsłudze, jak znane wszystkim biurowe krzesła. Nie trzeba używać tu siły mięśni, jak w przypadku kręcenia korbką – wystarczy nacisnąć dźwignię i ława sama się podnosi. Melmet przedsiębiorstwo z tradycją oferuje szeroki wybór mebli metalowych. Sprawdź pełną ofertę na stronie melmet.com.pl

W przypadku wymienianych nóg system wymaga zdemontowania ławy i zastąpienia jej nóg wyższymi nogami do stołu.

Natomiast do najpopularniejszych systemów powiększania blatu należą:

  • rozsuwany blat,
  • schowek na dodatkowe segmenty.

Mechanizm polegający na wysuwaniu blatu towarzyszy najczęściej mechanizmowi umożliwiającemu podnoszenie ławy za pomocą korbki, której mechanizm ogranicza pole manewru jeśli chodzi o metody powiększania przestrzeni stołu. W takiej sytuacji blat dzielony jest na dwie połowy, które należy rozsunąć i wyjąć schowany pod nimi segment, a następnie zabezpieczyć go przeznaczonymi do tego zapięciami – i stół gotowy.

W przypadku ław pneumatycznych zazwyczaj będziemy mieć do czynienia ze schowkiem na dodatkowe segmenty, które po podniesieniu ławy możemy wyjąć i zamontować, by zamienić ją w stół.

Wybór odpowiedniego systemu będzie zależał przede wszystkim od tego, czego oczekujesz od ławostołu i jak często będziesz przemieniać ławę w stół i odwrotnie. Jeśli rzadko – wymienianie nóg nie będzie uciążliwe. Jeśli jednak zmiany między ławą a stołem odbywać będą się często, warto pomyśleć raczej o korbce lub systemie pneumatycznym.

Przy współpracy z HomeIdea.com.pl

You may also like

Leave a Comment