Czym jest mikoryza? To proces, który prowadzony jest na Ziemi od milionów lat. Polega on na symbiozie, czyli współpracy roślin z niewidocznymi grzybami, które osiadają na powierzchni lub wewnątrz ich korzeni. Są to zazwyczaj strzępki grzybni, potrzebujące od roślin składników, nie potrafiących samoistnie wytworzyć.
System ten niezwykle mocno wykształcony został u roślin leśnych, a zwłaszcza u wieloletnich drzew, gdzie zawartość organiczna gleby jest znacznie większa niż na innych terenach. Zauważone i przebadane właściwości mikoryzy doprowadziły do jej stosowania w ogrodnictwie. Symbioza może przebiegać w ogrodach przydomowych, sadach, na polach uprawnych, jednak zwiększone usprawnienie tego zjawiska przeprowadzane jest jedynie, dzięki działalności antropogenicznej człowieka. Aby zrozumieć korzyści współpracy grzybów z roślinami, należy najpierw poznać zalety tego procesu
Właściwości działania mikoryzy
Przede wszystkim grzybnia, zajmując powierzchnię korzeni lub wnikając w nie, zatrzymuje inne organizmy, w tym szkodliwe grzyby i bakterie, które mogą wywoływać choroby, wyrządzające szkody roślinie. Dzieje się tak, ponieważ strzępki zaczynają konkurować z patogenami o wydzielane przez drzewa czy krzewy cukry, tym samym wydzielając naturalne antybiotyki. Warto zaznaczyć iż mikoryza nie jest niebezpieczna i nie zagraża w żaden sposób florze. Dodatkowo wykształca ona barierę fizyczną, ochraniającą rośliny latami. Ponadto niezwykłą zaletą jest zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni, co umożliwia lepsze pobieranie wody, soli mineralnych, a przede wszystkim składników pokarmowych. Dzięki temu rośliny ulegają szybszemu wzrostowi, obfitszemu kwitnieniu i dawaniu jakościowych plonów, zwiększających tym samym ich dekoracyjność i urodzajność. W szkółkach roślin ozdobnych, wzrost to niezwykle ważny aspekt, gdyż pozwala on na szybszy, korzystny rozwój siewek i sadzonek. Grzybnia ponadto jest w stanie zwiększyć wytrzymałość roślin na czynniki atmosferyczne, takie jak niska lub wysoka temperatura, mróz, upały, suszę, a także na zanieczyszczenia zarówno w powietrzu jak i podłożu. Poznając te właściwości wiadome jest, że mikoryza to najlepsze, naturalne rozwiązanie.

Jak stosować mikoryzę?
Popularną odmianą są szczepionki w formie sypkiej, które dodaje się do podłoża obejmującego powierzchnię korzeni, a następnie obficie się je podlewa. Istnieją także preparaty w postaci żelowej zawiesiny, które aplikuje się do gleby w obrębie korzeni, za pomocą odpowiedniej strzykawki. Takie sadzonki, posiadające strzępki grzybni są gotowe od razu do symbiozy z roślinami, dzięki czemu zaczynają działać niemal natychmiastowo. Stosowane są także rozwiązania w formie zarodników, które dopiero muszą się rozwinąć. Jest to także korzystny sposób na udaną symbiozę. Warto poznać rodzaje mikoryzy, dostępnej w ofertach sklepów takich jak: https://sklepdlaogrodu.pl/ i wybrać odpowiednią formę, która będzie najlepiej odpowiadać preferencjom użytkownika. Takie zabiegi szczepienia wystarczy zastosować jedynie raz, a grzybnia z pewnością przyjmie się w korzeniach. Należy pamiętać, aby po zastosowaniu środków, nie nawozić roślin i nie stosować żadnych preparatów grzybobójczych.
Ekonomiczny i sprawdzony sposób dla każdej rośliny
Dzięki zakupieniu i zastosowaniu mikoryzy uzyska się niepowtarzalną, naturalną możliwość na wzmocnienie roślin, zabezpieczenie ich przed chorobami oraz zwiększenie walorów dekoracyjnych. Wystarczy raz zaaplikować grzybnię, która będzie żyła w symbiozie z roślinami przez wiele lat, co jest bardzo oszczędnym rozwiązaniem w porównaniu do stosowania nawozów czy odżywek. Jest wręcz niemożliwe aby mikoryza się nie przyjęła, co ukazuje jej skuteczność i niezawodność. To idealne rozwiązanie dla wszystkich ogrodników z pasją oraz miłośników roślin, chcących mieć piękne i obfite gatunki w swym zbiorze.