Ogrzewanie podłogowe jeszcze do niedawna było uznawane za niezwykle drogi luksus. Obecnie rozwiązania dostępne u różnych producentów są na tyle ekonomiczne, że niemalże każdy może sobie na to pozwolić. Ten typ ogrzewania instalowany jest na całej powierzchni podłogi w łazience, dzięki czemu eliminuje się ryzyko wystąpienia pleśni w tym pomieszczeniu. Nie da się ukryć, że przyjemnie ciepła posadzka, szczególnie podczas mroźnego zimowego poranka, jest ogromnym komfortem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotnym etapem jest prawidłowy montaż całego systemu ogrzewania podłogowego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed i podczas instalacji tego rodzaju ogrzewania!
Projekt instalacji ogrzewania podłogowego – ważne informacje
Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego, najlepiej zająć się tym tematem jeszcze na etapie projektowania mieszkania lub domu. To zadanie zdecydowanie warto zlecić doświadczonemu specjaliście, ponieważ system ogrzewania powinien być dopasowany do charakterystyki konkretnych pomieszczeń. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy wolisz poprowadzić przewody ogrzewania podłogowego po całym Twoim domu, czy preferujesz połączenie tego systemu z tradycyjnymi grzejnikami. Dodatkowo musisz wybrać jeden z dwóch dostępnych rodzajów ogrzewania podłogowego:
- ogrzewanie elektryczne – podstawą działania jest energia elektryczna. System składa się najczęściej z dwóch elementów – folii lub mat grzewczych, które są podpięte do termostatu;
- ogrzewanie wodne – posadzka jest ogrzewana dzięki systemowi rur z gorącą wodą. Ciesz jest ogrzewana za pomocą specjalnej pompy lub kotła.
Podstawowymi czynnikami wpływającymi na decyzje mogą być zasoby finansowe oraz specyfika budynku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczny jest kontakt ze specjalistą, który oceni stan wyjściowy pomieszczenia oraz całego obiektu. Kolejną kwestią wartą zastanowienia jest sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Wiele nowoczesnych systemów jest wyposażonych w układ regulacji pogodowej. Dzięki temu temperatura instalacji zostaje dostosowywana do warunków panujących na zewnątrz.
Montaż i sterowanie ogrzewaniem podłogowym – na to zwróć uwagę
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że różnica w montażu i konserwacji systemu wodnego oraz elektrycznego jest znacząca. Instalacja wodnego systemu ogrzewania podłogowego wiąże się bowiem z koniecznością kucia posadzki i odpowiednim rozmieszczeniem całego układu rur. Ważne jest utrzymanie równomiernej odległości między elementami w celu zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury. Cały proces instalacji może potrwać kilka dni, a wcześniej wymagane jest wykonanie projektu układu przewodów.
Największą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest brak konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Co ciekawe, nie jest niezbędne posiadanie specjalistycznej wiedzy, aby samodzielnie położyć maty lub folie w tym rodzaju ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ oba elementy mogą być umieszczone bezpośrednio pod kafelkami. W razie potrzeby można stosować punktowe ułożenie mat lub zakupić produkty o określonej powierzchni.
Warto jednak zaznaczyć, że choć samodzielne układanie, na przykład folii, jest bezpieczne, podłączenie systemu do instalacji elektrycznej już nie. To zadanie należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi, który posiada odpowiednie kwalifikacje. Odpowiedni montaż tego systemu na ogromny wpływ na późniejsze bezproblemowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym.