Zakup mieszkania to decyzja na długie lata, nierzadko na całe życie, dlatego też powinna być szczegółowo przemyślana i przeanalizowana – zarówno pod względem finansowym, jak i stricte prawnym. Co więcej, kwestia ta dotyczy zarówno lokali z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Na co zatem zwracać uwagę planując zakup nieruchomości mieszkalnej?
Niuanse rynku pierwotnego
Wydawać się może, że kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest całkowicie bezpieczne i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Większość potencjalnych nabywców, stając przed koniecznością wydania sporej sumy pieniędzy, stara się jednak skrupulatnie zweryfikować każdy aspekt planowanego przedsięwzięcia. Bez wątpienia jest to działanie jak najbardziej właściwe – wnikliwość i dociekliwość pozwolą uniknąć niepotrzebnych błędów, których skutki mogą być odczuwalne przez długie lata.
Praktycznie każdy nabywca rozpoczyna poszukiwanie odpowiedniego lokalu od porównania ofert różnych deweloperów, kierując się przede wszystkim ceną. Warto jednak pamiętać, że równie istotne są inne czynniki:
– lokalizacja;
– rzetelność dewelopera, którą najprościej sprawdzić przeglądając na forach niezależne opinie na temat konkretnego wykonawcy;
– prawidłowo skonstruowana umowa z deweloperem;
– własne możliwości finansowe, z ewentualnym uwzględnieniem kredytu hipotecznego;
– standard lokalu i budynku mieszkalnego.
Spośród wymienionych czynników najważniejsza jest lokalizacja – szczególną uwagę należy zwrócić na dostępność dróg, parkingów i miejsc garażowych oraz ewentualną komunikację publiczną.
W następnej kolejności należy zweryfikować lokalną infrastrukturę, czyli sąsiedztwo placówek oświatowych, ośrodków zdrowia, aptek i sklepów. Znaczącą kwestią są także tereny rekreacyjno-zielone, które pełnią istotną funkcję w życiu każdego człowieka. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że wraz z upływem czasu infrastruktura może ulec zmianie.
Deweloper pod lupą
Sprawdzenie wiarygodności dewelopera pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do księgi wieczystej, weryfikując faktyczne prawo dewelopera do posiadania gruntu. Równie ważne jest posiadanie pozwolenia na budowę.
Kolejnym krokiem jest ocena wiarygodności dewelopera. Oprócz opinii dotychczasowych klientów, czyli osób, które zdecydowały się na skorzystanie z oferty, dobrze jest zwrócić się do Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Krajowego Rejestru Sądowego z prośbą o udzielenie informacji, czy konkretna firma nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z usług firmy deweloperskiej, która posiada niekorzystne wpisy w którejkolwiek z wymienionych instytucji – jest to równoznaczne z przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Zweryfikować należy również rachunek bankowy, na który będą wpłacane pieniądze za zakup mieszkania – najpewniejszy jest rachunek powierniczy, który gwarantuje nabywcy, że bank będzie przekazywał środki deweloperowi w miarę postępowania inwestycji (rachunek otwarty) lub dokona tej operacji dopiero po przeniesieniu własności mieszkania na nabywcę (rachunek zamknięty). Rozwiązanie ma na celu m.in. zapobieżenie defraudacji pieniędzy przez dewelopera.
Umowa i odbiór
Podpisanie umowy z deweloperem to znaczący krok w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu. Dokumentu nie można podpisywać jednak w ciemno – konieczne jest szczegółowe przeczytanie i przeanalizowanie wszystkich punktów. W przypadku ewentualnych wątpliwości lub niejasności należy niezwłocznie poprosić dewelopera o wprowadzenie zmian. Umowa powinna zawierać optymalną ilość szczegółów dotyczących zarówno samej nieruchomości, jak i warunków jej sprzedaży – każde niedopowiedzenia czy braki merytoryczne mogą być wykorzystane przez nieuczciwego dewelopera przeciwko potencjalnemu nabywcy. W razie dużych wątpliwości można poprosić o pomoc doświadczonego prawnika.
Wiele osób wychodzi z założenia, że koszt zakupu nieruchomości jest równoznaczna z ogólną ceną mieszkania. Niestety, jest to błędny tok rozumowania – w ogólnym rozliczeniu należy uwzględnić również podatek, opłatę za czynności notarialne, koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim i szereg innych, również nieprzewidzianych wydatków.
Finalizacją przedsięwzięcia jest odbiór lokalu mieszkalnego. Podczas odbioru przyda się plan mieszkania, taśma miernicza, kątownik i poziomica. Posiadanie wspomnianych narzędzi może wydać się śmieszne, pozwolą one jednak zweryfikować stan faktyczny przekazywanego mieszkania, czyli metraż, układ pomieszczeń, nachylenie podłóg, ścian, parapetów i balkonu, gładkość i suchość ścian oraz sufitów, kąty, rozmieszczenie i ilość kontaktów elektrycznych oraz włączników, szczelność okien i drzwi, stan instalacji elektrycznej, gazowej, grzewczej oraz wentylacyjnej.
Jeśli wszystko zgadza się z zapisem w umowie, bez obawy można podpisać protokół odbioru. W przypadku jakichkolwiek usterek lub uchybień można natomiast odmówić złożenia podpisu na dokumencie, wzywając jednocześnie dewelopera do usunięcia błędów w określonym terminie.
Przy współpracy z https://bedzieladnie.com/oferta/filmy-reklamowe/
Nazywam się Karol Nowak i od lat pasjonuję się tematyką budownictwa oraz aranżacji wnętrz. Zajmuję się doradztwem w zakresie remontów, wykończeń i wyposażenia domów oraz mieszkań. Moje doświadczenie opiera się na licznych projektach, w których pomagałem klientom tworzyć funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.