Odnawiamy stare łóżko w 5 krokach – tylko pewne sposoby

by Karol
0 comment

Zakup nowego łóżka jest inwestycją, która wiąże się ze stosunkowo dużym kosztem, jeżeli zależy nam na dobrej jakości modelu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować naprawić stare łóżko. W końcu każdy z nas może pobawić się w złotą rączkę, a dzięki temu, że samodzielnie dokonamy naprawy, sporo zaoszczędzimy. Zrobimy też coś dobrego dla środowiska. Nie od dziś wiadomo, że wydajemy za dużo, a przez to marnujemy rzeczy. Zatem zamiast wyrzucać, lepiej naprawiać, zgodnie z filozofią no waste. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak odnowić stare łóżko w 5 krokach.

Krok pierwszy: naprawa

Oczywiście na początku należy wykonać naprawę. Łóżko oglądamy z każdej strony. Sprawdzamy jego stan techniczny. Sprawdzamy też stelaż i wszędzie tam, gdzie widać uszkodzenia, konieczne jest przeprowadzenie naprawy. Na szczęście nie musi być to wcale trudne. Przyda się klej do drewna dobrej marki. Kleimy ewentualne złamania, a jeżeli widać pęknięcia, możemy je wypełnić płynną żywicą, tym bardziej, że to także nie jest trudne. Wystarczy nałożyć ją przy użyciu pędzelka, a następnie odczekać aż stężeje. Później wystarczy powierzchnię wyszlifować. W ten sposób powstaną sęki, które dodadzą unikalności. W końcu widoczne na powierzchni słoje i sęki sprawiają, że łóżko drewniane prezentuje się świetnie. Pamiętajcie także, że drewno jest jednym z tych materiałów, który wraz z wiekiem zyskuje charakter, ale staje się też bardziej wartościowe. Jednocześnie nie warto wyrzucać drewnianych łóżek, gdyż kolejną zaletą drewna jest fakt, że nie przyciąga kurzu, jest materiałem ekologicznym, jest też polecane dla alergików czy astmatyków.

Krok drugi: przygotowanie powierzchni do malowania

Pamiętajcie, aby zawsze stosować najlepszej jakości kleje do drewna i w żadnym wypadku nie należy stosować uniwersalnych, a gdy klej wybrany, czas przejść do przygotowania powierzchni do malowania. Jeżeli więc łóżko zostało naprawione, a klej już się związał, to możecie przejść do dalszych prac. Otóż czas odnowić kolorystykę. Jednak nim do tego dojdzie, konieczne jest przygotowanie powierzchni. Trzeba z niej usunąć wszelkie nierówności, brud i niedoskonałości. Do tego celu możecie użyć szlifierki, a jeżeli nie dysponujecie takim sprzętem, to wystarczy papier ścierny o wysokiej gradacji. Po oszlifowaniu łóżka ponownie je oczyszczacie. Warto następnie nałożyć podkład i już można przejść do malowania.

Krok trzeci: malowanie łóżka

Do malowania możemy wybrać farbę do drewna. Może mieć ona matowe lub błyszczące wykończenie. Olejowosk także świetnie się sprawdzi, bo dodatkowo zabezpieczy powierzchnię drewna i nie będzie konieczne stosowanie impregnatu. Dzięki impregnacji drewno staje się odporne na czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim wilgoć, której nie gromadzi. Jednocześnie pamiętajcie, że gwarantuje niezmieniony wygląd drewna. Olejowosk może być w kolorze naturalnym, takim jak drewno, ale równie dobrze można wybrać zupełnie inny odcień, nawet taki gdzie powierzchnia słojów i sęków będzie częściowo niewidoczna. Jeżeli zastanawiacie się, jaki kolor wybrać, to tak naprawdę wszystko zależy od Waszych preferencji i tutaj możliwości macie sporo. Jeżeli lubicie styl industrialny, to wybierzcie odcień szary, a gdy preferujecie styl rustykalny, postawcie na ciemny odcień brązu. Dla miłośników glamour sprawdzi się kolor biały, który jest swoją drogą uniwersalny i minimalistyczny.

Krok czwarty: frezowanie

Warto także wyfrezować powierzchnię i zamontować taśmę led. Nie jest to trudne. Wystarczy tylko zaopatrzyć się we frezarkę i już można przejść do żłobienia rowków. Mogą mieć one różną średnicę i głębokość. Frezowania mogą być również dekoracyjne. Można postawić na różne geometryczne kształty czy też serpentyny. Następnie montujemy taśmę LED i gotowe.

Krok piąty: wezgłowie ze sklejki

Nowoczesne łóżka bardzo często posiadają wysokie wezgłowia, co szczególnie dobrze prezentuje się w przypadku tych wykonanych z drewna. Do wykonania wysokiego wezgłowia potrzebna będzie nam sklejka, którą wystarczy przyciąć na odpowiednią długość. Może mieć ona półkoliste wykończenie, wtedy wezgłowie będzie bardziej dekoracyjne. Można postawić również na różną wysokość poszczególnych elementów tworzących wezgłowie. Może być ono dołączone do łóżka, ale równie dobrze przyklejone na ścianie tuż za nim, co stworzy ciekawy design.

Już wiecie jak odnowić drewniane łóżko, zatem nie warto czekać. Czas od razu przejść do prac, które będą przyjemnością, a efekt będzie zachwycający.

You may also like

Leave a Comment