Operat szacunkowy – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

by Karol
0 comment

Z pojęciem operatu szacunkowego coraz częściej spotykają się osoby zamierzające sprzedać bądź kupić nieruchomość. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest operat szacunkowy oraz jakie czynniki wypływają na wartość mieszkania czy domu. Dodatkowo podpowiemy także, jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę majątkowego.

Czym jest operat szacunkowy?

Operat szacunkowy to dokument sporządzany przez posiadającego odpowiednie kwalifikacje rzeczoznawcę majątkowego. Stanowi on opinię rzeczoznawcy dotyczącą określenia wartości danej nieruchomości np. mieszkania, domu, działki lub innego typu nieruchomości. Operat szacunkowy zawiera informacje dotyczące sposobu dokonania wyceny nieruchomości, w tym wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonywanych czynności. Do tych najważniejszych należy m.in.:

  • określenie przedmiotu wyceny, zakresu wyceny oraz jej celu,
  • datę określenia wyceny oraz na jaką datę przyjęto stan nieruchomości,
  • spis źródeł danych odnośnie do wycenianej nieruchomości i podejmowanych czynności,
  • opis stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości,
  • wskazanie podejścia, metody i techniki szacowania,
  • analizę i charakterystykę rynku nieruchomości,
  • końcowy wynik wyceny nieruchomości z przedstawieniem dokładnych wyliczeń jej wartości.

Profesjonalna wycena nieruchomości – jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości?

Zastanawiasz się, jakie aspekty mają wpływ na ostateczny wynik wyceny nieruchomości? Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju danej nieruchomości, uwarunkowań prawnych, danych technicznych oraz lokalizacji. Nieustannie od wielu lat największym zainteresowaniem wśród potencjalnych kupujących na rynku cieszą się mieszkania i domy zlokalizowane w spokojnych, nieuciążliwych miejscach. Atrakcyjna i dobra lokalizacja w dużym stopniu potrafi podnieść wartość nieruchomości. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom umiejscowiony jest w spokojnej okolicy, a w pobliżu znajdują się sklepy, apteka, szkoła, czy przystanki autobusowe, to możesz być pewien, że wartość nieruchomości będzie wyższa. Innym ważnym czynnikiem jest także stan techniczny przedmiotu wyceny oraz zastosowane technologie (które są uzależnione m.in. od rozwiązań stosowanych w danym okresie, kiedy powstał budynek). Należy pamiętać o tym, że wartość mieszkania lub domu wymagającego przeprowadzenia prac budowlano – remontowych na pewno będzie miała duży wpływ na wartość nieruchomości.

Ile kosztuje dokładna wycena nieruchomości? Koszt wykonania wyceny nieruchomości w postaci operatu szacunkowego jest ustalany każdorazowo ze Zlecającym. W procesie wyceny nieruchomości rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę w szczególności rodzaj i specyfikę wycenianej nieruchomości, cel wyceny, stopień skomplikowania, konieczność zastosowania różnych rozwiązań prawnych i metodycznych wymaganych przez prawo oraz dostępność danych rynkowych.

Jak zweryfikować wiarygodność rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia oraz kompetencje w zakresie wyceny nieruchomości, wpisana do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Przed nawiązaniem współpracy z wybranym specjalistą, szczególną uwagę warto zwrócić na numer nadawany przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju określający jego kwalifikacje zawodowe. Poszukujesz dobrego i kompetentnego specjalisty? Rzeczoznawca majątkowy Barbara Włodarczyk (http://www.wycenawlodarczyk.pl/) – z siedzibą w mieście Jaworzno oferuje profesjonalną wycenę nieruchomości w postaci operatu szacunkowego lub opinii o wartości.

You may also like

Leave a Comment