Oświetlenie w aranżacji wnętrz w 2021 – wybierz właściwe lampy wiszące i stojące dla twojego mieszkania!

by Karol
0 comment

Jakie lampy są modne w 2021 roku? Zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu, który wyjaśni wszystko nawet największym laikom.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak dużo oświetlenie zmienia w przypadku aranżacji wnętrz. To właśnie odpowiednie zaakcentowanie poszczególnych elementów światłem pozwala na uzyskanie tego unikalnego i zapierającego dech w piersiach widoku, który bardzo często widzimy oglądając programy o dekoracji wnętrz prowadzone przez profesjonalnych architektów. 

Jak jednak upewnić się, że trendy w oświetleniu zostaną prawidłowo zastosowane w naszym mieszkaniu i wybrane przez nas lampy będą modne i idealnie uzupełnią mieszkanie? Mamy przecież do wyboru szyny, nowoczesne lampy sufitowe umieszczane w podwieszanym suficie czy też po prostu standardowe propozycje jak stojące oświetlenie. W celu znalezienia tego idealnego rozwiązania przedstawimy trendy w oświetleniu 2021 roku.

Trendy w oświetleniu zaczniemy od stylu boho

Choć dla niektórych może się to wydawać kompletnie nieznaną propozycją, tak boho zyskuje na coraz to większej popularności. Jest to nie tylko świetne rozwiązanie w przypadku kiedy szukamy lampy do salonu, ale kiedy pragniemy dostosować aranżację wnętrza do danej stylistyki. Boho to nic innego jak artystyczna bohema, czyli pewnego rodzaju nonszalanckość, artystyczny nieład czy po prostu szaleństwo dekoracyjne. 

W stylu boho chodzi przede wszystkim o to, aby w aranżacji wnętrz kierować się nowatorstwem i podejściem odmiennym od tego, które teraz dominuje na salonach. Dlatego lampy w stylu boho nie będą metalowe czy szklane. Nie sprawdzą się w stylu glamour czy w lofcie – będą to propozycje przewidziane dla bardziej sielankowego wystroju, gdzie znajdzie się miejsce dla barw nawiązujących do natury (popularne w ostatnim czasie kolory ziemi), a w dekoracjach przewija się gdzieniegdzie ażur, falbana czy frędzelki i koraliki. Ponadto florystyczne elementy idealnie uzupełnią takie rozwiązanie. I takie właśnie będą modne lampy w stylu boho.

Skoro już wiemy co nieco o popularnej aranżacji wnętrz nawiązującej do ubiegłego wieku, czas na nowoczesność i elegancję

Połączenie metalu i szkła jeszcze nigdy nie zawiodło i przy wyborze lampy do salonu bez wątpienia powinniśmy pomyśleć o ofercie nawiązującej do glamour. Szklane klosze, metalowe detale, a także pojawiające się w niektórych miejscach czarne elementy to pewność, że produkt przypadnie do gustu i będzie zwracać na siebie uwagę bez przyćmienia stylu salonu czy też poszczególnych elementów jego wnętrza. 

Nowoczesność to także loft. Choć nie jest to tak eleganckie rozwiązanie jak w przypadku czerni, bieli, metalu i szkła, to lampy w stylu loft na pewno odpowiedzą na oczekiwania bardziej wyrafinowanych poszukujących. Loft to od dłuższego czasu gorący trend i surowe elementy bardzo często pojawiają się to w propozycjach artystycznych wielu architektów. Dodanie więc lamp wiszących w takim właśnie nurcie industrialnym będzie wisienką na torcie, szczególnie kiedy uwidaczniamy druciane klosze czy też czarne akcesoria.

Kiedy skorzystać z szyny, a kiedy nie? 

Trendy oświetleniowe zmieniają się bardzo często i kiedyś wykorzystanie szyny było do przyjęcia wyłącznie w sklepie czy w bardzo dużym mieszkaniu. Teraz jednak umieszczenie takiego elementu i dodanie lamp reflektorowych jest całkowicie normalne – nawet do małego pomieszczenia. Takie oświetlenie zagwarantuje nam nie tylko świetny wygląd, ale także funkcjonalność, jaką żaden inny styl lamp nam nie zaoferuje.

System szynowy jest z pewnością opcją bardzo uniwersalną i sprawdzi się bardzo dobrze czy to w nowoczesnym wydaniu mieszkania czy też w lofcie, w błyszczącym glamour czy też w domu korzystającym ze skandynawskich kompozycji. Warto jednak powstrzymać się od stosowania takiego rodzaju oświetlenia w przypadku klasycznych aranżacji lub stylu boho. 


Artykuł napisany dzięki Perfect  Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.

You may also like

Leave a Comment