Oświetlenie w stylu industrialnym – jakie wybrać?

by Karol
0 comment

Przestrzenie industrialne cechują się niezwykłą oryginalnością, rządzi w nich surowa paleta kolorystyczna i retro sprzęty. Klimat wnętrza buduje oświetlenie. Jeśli planujemy urządzić mieszkanie w tym stylu, powinniśmy wiedzieć, jakie wybrać, żeby efekt był najbardziej spektakularny.

Czym się charakteryzuje styl industrialny?

Styl industrialny wybierany jest przez osoby kochające niebanalne formy, oryginalne rozwiązania architektoniczne i specyficzną formę materiałów, z jakich tworzona jest przestrzeń. Chodzi o to, by w pełni oddać charakter przemysłowej estetyki. Rządzi tu beton, cegła, stal, szkło i stare drewno – wszystko to sprawia, że wnętrze nabiera surowego i autentycznego charakteru. Ogromnie ważną rolę odgrywa tu też oświetlenie, za które odpowiadają lampy o specyficznym wyglądzie.

Oświetlenie industrialne – siła kształtów, kolorów i materiałów

Oświetlenie w stylu industrialnym wyróżnia się zarówno kształtem, kolorem, jak i materiałem wykonania. Jeśli chodzi o pierwszy z czynników, czyli kształt, to zdecydowanie króluje retro – minimalistyczny i surowy. Przypomina formę stożka bądź kuli. Bardzo popularne są też oprawy wyglądające jak reflektory lub lampy studyjne. Liczy się tu także oszczędność w środkach, dlatego nie dziwi prosty kabel z zamontowaną żarówką. Przejdźmy teraz do kolorystyki. Powinna być stonowana – królują odcienie miedziane, szarości, ale też czerń i biel. Idealnie pasują do surowych, ceglanych i betonowych dodatków. 

Jakie lampy wybrać?

W loftowych wnętrzach rządzi przestrzeń. Nieprzypadkowo najważniejszą inspiracją są ogromne przemysłowe hale. Najistotniejsze to dobrać lampę w taki sposób, aby zapewniała odpowiednie oświetlenie, a jednocześnie jej estetyka wpisywała się w klimat industrialny. Żeby osiągnąć taki efekt, warto postawić na jedną z lamp wiszących retro lub wieloramienny żyrandol retro. Ciekawie też, zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym, prezentuje się oświetlenie składające się z kilku wiszących na kablu żarówek.

Nie rezygnuj z oświetlenia dodatkowego!

Jak widać, oświetlenie w aranżacji industrialnej jest bardzo ważne – nie tylko główne, ale też dodatkowe. Nie warto więc z niego rezygnować. W tym celu warto zainwestować w kinkiety, które dobrze prezentują się na ścianach lub w przedpokoju. Ciekawie też wygląda lampa stojąca przypominająca formą reflektor. Najlepiej ustawić ją blisko fotela, gdzie jednocześnie doświetli ten fragment pomieszczenia, ale też wzbogaci wnętrze o oryginalny dodatek aranżacyjny.

Niezależnie, czy kupiliśmy swoje nowe mieszkanie w Strzelcach Krajeńskich, czy remontujemy nieruchomość w starej poniemieckiej kamienicy, za pomocą odpowiednio dobranych lamp – głównych i dodatkowych – mamy szansę, by stworzyć ciekawy klimat. Lampy industrialne same w sobie prezentują się jak małe dzieła sztuki, a jednocześnie są maksymalnie funkcjonalne, zapewniając odpowiednią ilość światła.

You may also like

Leave a Comment