Czy warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci? Odpowiedź może być tylko twierdząca. Środek jest sprawdzonym sposobem na uporanie się z problemem nadmiernej wilgotności w różnych miejscach. Przemoczona odzież, zaparowane szyby, zalana elektronika – to tylko niektóre przypadki, w których pochłaniacz wilgoci okazuje się niezastąpiony.
Co to jest i jak działa pochłaniacz wilgoci?
Nadmierne zawilgocenie w domu albo w samochodzie zwykle sprzyja rozwojowi szkodliwej pleśni i grzybów. Skutki dużego zawilgocenia wpływają negatywnie nie tylko na zdrowie. Wilgoć ma destrukcyjny wpływ na elementy wyposażenia domu, między innymi meble, garderobę i sprzęt elektroniczny. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć się przed pojawieniem nieproszonego gościa. Pochłaniacz wilgoci to nic innego, jak w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt substancja o wysokiej higroskopijności, znana też jako żel krzemionkowy. Małe porowate kulki absorbujące wilgoć umieszczane są w opakowaniach różnej wielkości. Wszystko po to, aby umożliwić optymalne dobranie pochłaniacza wilgoci do zaistniałego problemu lub w celu zapobiegnięcia jego powstaniu.
Pochłaniacz wilgoci do domu
Pochłaniacz wilgoci w domu to dobry pomysł z kilku powodów. Pierwszym jest przede wszystkim troska o mienie podatne na opłakane w skutkach działanie wilgoci. Warto zatem rozlokować w najbardziej newralgicznych miejscach domu woreczki z silikażelem, dzięki którym nawet niespodziewane zawilgocenie nie sprawi kłopotu. Dzięki pochłaniaczowi wilgoci wszystko pozostanie suche i bezpieczne. Natomiast jeśli doszło już do zamoczenia przedmiotów, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w pobliżu woreczków wypełnionych silikażelem. W przypadku potrzeby usunięcia dużego zawilgocenia, na przykład w łazience czy w pomieszczeniu gospodarczym, należy sięgnąć po odpowiednio większą porcję silikażelu.
Pochłaniacz wilgoci do auta
Pochłaniacz wilgoci świetnie sprawdza się także w samochodzie. Przede wszystkim jest skuteczny w walce z zaparowanymi szybami i lusterkami – zmorą kierowców. Zimowa wilgotność przyczynia się do zamarzania szyb od środka. Wiąże się to oczywiście z ograniczeniem widoczności oraz dłuższym przygotowaniem samochodu do użytkowania. Co więcej, nadmiar wilgoci może skutkować wystąpieniem korozji, zniszczoną tapicerką czy awarią elektryki co również ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. Już kilka opakowań z silikażelem rozmieszczonych w najbardziej newralgicznych miejscach pojazdu pozwoli uporać się z wilgocią, poprawiając tym samym komfort jazdy.