Podłoga do przedpokoju – jaką wybrać?

by Karol
1 comment

Przedpokój, choć uważany za pomieszczenie niepozorne i najmniej znaczące, należy do należy do najbardziej eksploatowanych. Miejscem szczególnie narażonym na niekorzystne czynniki zewnętrzne jest właśnie podłoga, dlatego też powinna być wyłożona materiałem nie tylko atrakcyjnym, ale przede wszystkim trwałym i wytrzymałym.

Przedpokój i jego funkcja

Przedpokój umożliwia domownikom i gościom przejście do innych pomieszczeń. Tutaj zazwyczaj znajduje się szafka na buty i wieszaki na odzież wierzchnią. Niestety, jest on też najbardziej narażony na różnego rodzaju zabrudzenia – najczęściej jest to przynoszone na butach błoto lub piasek. Czynniki te sprawiają, że kwestią niezwykle ważną jest wybór podłogi. Bez wątpienia należy unikać wykładziny dywanowej – jej żywotność w przedpokoju byłaby z pewnością bardzo krótka. Jaka zatem powinna być podłoga w przedpokoju? Z całą pewnością wytrzymała, odporna na ścieranie, wilgoć, błoto i zabrudzenia, a nade wszystko łatwa w utrzymaniu czystości, najlepiej z antypoślizgową powierzchnią. Istotną kwestią jest także strona estetyczna, czyli wizualne dopasowanie do stylu przedpokoju oraz całego domu.

Podłoga podłodze nierówna, czyli jaki materiał wybrać?

Wybór podłogi do przedpokoju do łatwych nie należy, zwłaszcza, gdy efekt końcowy ma łączyć w sobie funkcjonalność i estetykę. Istnieją jednak materiały, dzięki którym podłoga w przedpokoju będzie nie tylko ładna, ale przede wszystkim bezpieczna i trwała. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest w tym przypadku terakota, której cechą jest optymalna twardość, wytrzymałość i przystępna cena. Zaletą jest także bogata gama kolorystyczna. Terakota doskonale sprawdza się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Dobrym pomysłem są także płytki ceramiczne, zakładając oczywiście, że są one odpowiednio twarde i wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, w szczególności na działanie wody, zmiennej temperatury oraz ścieranie. Najlepiej wybierać wyższą klasę płytek – daje to gwarancję jakości i efektywności. Niepodważalną zaletą tego materiału jest szybkie i łatwe czyszczenie.  

Trwałość i wytrzymałość to także cecha podłogi wykonanej z naturalnego kamienia. Kamienne podłogi doskonale komponują się z nowoczesnym stylem, dając wyjątkowo atrakcyjne efekty wizualne. Kamień jest też odporny na zabrudzenia.

Wśród materiałów, które warto uwzględnić jako potencjalny materiał na podłogę w przedpokoju znajduje się także niezwykle efektowny klinkier, gres, lamelki, wykładzina PCV oraz wysokiej jakości panele. Najdroższym rozwiązaniem jest naturalne drewno, które sprawdzi się praktycznie w każdej stylizacji.

Kolor podłogi w przedpokoju

Jaki kolor powinna mieć podłoga w przedpokoju? Priorytetem jest tutaj indywidualny gust właścicieli oraz styl, w jakim zaaranżowane zostało pomieszczenie, a także jego wielkość. W małym przedpokoju sprawdzi się podłoga w jasnym odcieniu, która optycznie powiększy metraż. Doskonałym materiałem będzie w tym przypadku mleczna terakota, jasny kamień lub panele. Jeśli jednak wybór padnie na materiał w nieco ciemniejszym odcieniu, warto zamontować w dolnej części ściany specjalne listwy z lampkami, które efektownie oświetlą podłogę.

W dużym przedpokoju możliwości aranżacyjnych jest znacznie więcej, a kolor podłogi zależy głównie od ogólnego charakteru pomieszczenia. Ciemnej podłogi należy jednak unikać w sytuacji, gdy przedpokój jest wąski – tutaj także warto zastosować wspomniane wcześniej listwy oświetleniowe. W mieszkaniu, gdzie przedpokój jest łączony z otwartą kuchnią, najlepiej zastosować ten materiał w obu pomieszczeniach.

You may also like

1 comment

Basia_W 7 stycznia 2021 - 09:46

Ja osobiście w przedpokoju mam podłogę z drewnianych paneli i uważam że bardzo ładnie to wygląda. Kupiłam ją w Castoramie ( Kod: 319075)

Pozdrawiam

Reply

Leave a Comment