Mały, ale wygodny? To możliwe. Przybywa domów, których metraż ledwo przekracza 100m2. Czy taka przestrzeń rzeczywiście jest wygodna dla całej rodziny? Jaki powinien być projekt, tak by później nie żałować swojej oszczędności na przestrzeni?
Zalety małych domów
Niski koszt takiej inwestycji to najczęstszy powód, dla którego buduje się mały dom. Pod kompaktowy budynek wystarczy mała, a więc względnie tania działka, samo postawienie domu też przyniesie zauważalne oszczędności. Czy niewielki budynek będzie też tani w utrzymaniu? Jak najbardziej mały domek może spełniać kryteria pasywności lub energooszczędności.
Mały dom na niewielkiej działce to dobra opcja dla osób, które chcą mieszkać blisko dużego miasta albo wręcz w jego obrębie, bo dzięki temu jest blisko do pracy i miejskich atrakcji, czasami można nawet liczyć na dostęp do komunikacji publicznej. Wygoda ma jednak swoją cenę, więc kiedy lokalizacja ma duże znaczenie, koszt inwestycji nie będzie przesadnie wysoki właśnie za sprawą ograniczenia metrażu domu.
Jak urządzić przestrzeń mieszkalną?
Co w wygodą mieszkania? Wystarczy zajrzeć na przykład na projektyzwizja.pl, by się przekonać, że można nawet na stumetrowej powierzchni urządzić bardzo komfortową przestrzeń do życia. Małe domy zwykle mają użytkowe poddasze, czyli powstaje wspólna część dzienna oraz osobne piętro na prywatne pokoje.
Da się nawet zmieścić wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji, co wyjdzie jeszcze taniej. Wśród projektów są i takie, które mają mniej niż 100 m2 i metrażem przypominają bardziej blokowe mieszkania niż wolnostojące domy, ale przynajmniej można dostępną przestrzeń zaaranżować dokładnie pod siebie i na dokładkę ma się jeszcze ogród dookoła.
Prostota najlepsza
W przypadku małych domów lepiej nie przesadzać z ilością ozdobnych akcentów. Nie tylko dlatego, że generują one koszty, ale i z powodów estetycznych – efektowne lukarny, dekoracyjne detale architektoniczne czy wykusze dobrze wyglądają w dużych budynkach, mały dom z podobnym wykończeniem wyda się mocno przytłaczający i kiczowaty.
Domy w nowoczesnym stylu są zdecydowanie ciekawsze i wbrew pozorom wcale nie wyglądają wszystkie tak samo. Prosta bryła to też szybsza budowa i mniejsze ryzyko błędów, przez co inwestor musi ponosić dodatkowe koszty.