Rośliny trujące dla kota – unikaj ich, mając pupila w domu

by Karol
0 comment

Każdy opiekun kota z pewnością miał okazję zaobserwować radość swojego pupila na łonie natury. Nasi ulubieńcy uwielbiają eksplorować ogródki i parki, obwąchiwać ich zakamarki, podglądać żyjące w nich ptaszki, a także… zjadać rosnące tam rośliny! Wielu właścicieli kotów niepokoi ten zwyczaj ich futrzanych przyjaciół. Niesłusznie – rośliny to naturalny i pożądany składnik ich diety.

Oczywiście dotyczy to tylko roślin bezpiecznych – wiele z tych rosnących na naszych grządkach i w naszych doniczkach może być bowiem dla kotów szkodliwa, a nawet trująca! Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać 10 najbardziej niebezpiecznych roślin dla kociego zdrowia!

Ranking TOP 10 największych wrogów kota w królestwie roślin

1. Azalia

Toksyczność: Bardzo duża
Skutki spożycia: Ślinotok, wymioty, biegunka, paraliż, drgawki, osłabienie, śpiączka, zaburzenia rytmu serca.

2. Oleander

Toksyczność: Bardzo duża
Skutki spożycia: Uszkodzenie śluzówki żołądka i jelit, zaburzenia rytmu serca prowadzące w krańcowych wypadkach do całkowitego zaniku pracy tego organu.

3. Kliwia

Toksyczność: Bardzo duża
Skutki spożycia: Wymioty, biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błon śluzowych jelit, nerek i wątroby.

4. Cyklamen

Toksyczność: Duża
Skutki spożycia: Ślinotok, wymioty, biegunka; przy dużym spożyciu – uszkodzenie serca, drgawki.

5. Filodendrony

Toksyczność: Duża

Skutki spożycia: Zaburzenia oddychania, opuchlizna języka i gardła, która w przypadkach silnych zatruć może nawet uniemożliwić przełykanie, ślinotok, wymioty, drgawki i skurcze, niewydolność nerek, śpiączka.

6. Aloes

Toksyczność: Duża
Skutki spożycia: Podrażnienie jelit, obfite wymioty, drgawki, trudności w poruszaniu się, senność

7. Fikus

Toksyczność: Duża
Skutki spożycia: Utrata apetytu, ślinotok, wymioty, biegunka, podrażnienia i zapalenia skóry.

8. Anturium

Toksyczność: Umiarkowana
Skutki spożycia: Podrażnienie błon śluzowych, biegunka

9. Dracena

Toksyczność: Umiarkowana
Skutki spożycia: Rozszerzenie źrenic, ślinotok, wymioty; w przypadku silnego zatrucia wymioty z krwią.

10. Ponisencja

Toksyczność: Mała
Skutki spożycia: Ślinotok, wymioty, kontakt z sokiem mlecznym rośliny może wywołać podrażnienie i zapalenie skóry.

Honorowa wzmianka

Nasz ranking miał tylko 10 miejsc, więc siłą rzeczy nie mogły zmieścić się w nim wszystkie rośliny, które powinieneś trzymać jak najdalej od Twojego pupila.

Spośród roślin, którym nie udało się dostać do czołówki, musimy tu wymienić przynajmniej skrzydłokwiat. Stężenie szczawianów wapnia w tym popularnym kwiecie doniczkowym jest tak duże, że może on być toksyczny nawet dla ludzi! Więcej na ten temat dowiesz się na https://fajnyogrod.pl/porady/skrzydlowiat-uprawa-pielegnacja-podlewanie-choroby-cena/.

Jakie rośliny będą dla kota bezpieczne?

Wiesz już, czego Twój kot powinien dla zdrowia unikać. Warto jednak, abyś dowiedział się, które z kolei rośliny warto ku radości i pożytkowi Twojego ulubieńca hodować w swoim ogródku lub w doniczce na parapecie.

Rośliny najczęściej wymieniane jako zalecane dla kotów to:

  • kocimiętka,
  • bambus,
  • waleriana,
  • fiołek afrykański,
  • juka.

Dokładne omówienie właściwości tych i innych roślin, których podgryzanie przyniesie Twojemu futrzakowi nie tylko pożytek, ale także dużo radości, przekraczałoby ramy niniejszego wpisu. Po więcej informacji na temat roślin bezpiecznych dla kota odsyłamy na stronę: https://fajnyzwierzak.pl/porady/top-15-rosliny-bezpieczne-dla-kota-zobacz-jakie-rosliny-nie-zaszkodza-pupilowi/

You may also like

Leave a Comment