Różnice między szklarnią poliwęglanową a tradycyjną

by Karol
0 comment

Na rynku oprócz klasycznych foliowych tuneli przeznaczonych do uprawiania warzyw i owoców znajdują się również nowoczesne szklarnie poliwęglanowe, które cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Czym różnią się od tradycyjnych modeli? Na jaki wariant szklarni z poliwęglanu warto się zdecydować? Podpowiadamy.

Poznaj największe zalety szklarni poliwęglanowych

Poliwęglan komorowy wykorzystywany do produkcji szklarni ogrodowych cechuje się ogromną wytrzymałością i trwałością. Materiał ten jest wysoce odporny na niekorzystny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To jednak nie wszystko. Jedną z największych zalet poliwęglanu jest jego zdolność skutecznego zatrzymywania promieniowania UV, co z kolei zabezpiecza wrażliwe części roślin przed poparzeniem słonecznym. Ponadto materiał wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, co zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój roślin ciepłolubnych.

W porównaniu do tradycyjnych szklarni wykonanych ze szkła czy folii modele poliwęglanowe są znacznie lżejsze, a tym samym o wiele łatwiejsze w samodzielnym montażu oraz przenoszeniu. Szklarnie z poliwęglanu nadają się nie tylko do uprawy warzyw, ziół czy roślin. Doskonale sprawdzają się również w roli praktycznego schowka na meble ogrodowe oraz inne akcesoria.

Jeśli chodzi o wady, to minusem dla wielu z pewnością będzie cena. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wytrzymałość oraz funkcjonalność szklarni z poliwęglanu, można śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja na lata.

Jaki model szklarni z poliwęglanu warto wybrać?

Wśród dostępnych modeli szklarni ogrodowych z poliwęglanu dużą sympatią wśród najbardziej wymagających użytkowników cieszą się konstrukcje wyposażone w otwierany dach jak np. Botanic Tulipan.

Podjęcie decyzji o zakupie tego rodzaju szklarni niesie ze sobą wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy między innymi:

  • zapewnienie optymalnej wentylacji roślin i ochrony przed przegrzaniem,
  • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zjawiska Phytophthory,
  • przyspieszenie procesu zapylania roślin przez pszczoły,
  • zapewnienie maksymalnego komfortu podczas upałów lub silnych opadów deszczu,
  • brak konieczności montażu kosztownych otworów wentylacyjnych,
  • umożliwienie bezproblemowego doprowadzenia gleby czy nawozu.

Wybierając szklarnię do ogrodu, warto zwrócić uwagę również na jej wymiary. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, wówczas świetnym rozwiązaniem będzie zakup kompaktowej szklarni Botanic Mini.

You may also like

Leave a Comment