Na rynku oprócz klasycznych foliowych tuneli przeznaczonych do uprawiania warzyw i owoców znajdują się również nowoczesne szklarnie poliwęglanowe, które cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Czym różnią się od tradycyjnych modeli? Na jaki wariant szklarni z poliwęglanu warto się zdecydować? Podpowiadamy.
Poznaj największe zalety szklarni poliwęglanowych
Poliwęglan komorowy wykorzystywany do produkcji szklarni ogrodowych cechuje się ogromną wytrzymałością i trwałością. Materiał ten jest wysoce odporny na niekorzystny wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, a także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. To jednak nie wszystko. Jedną z największych zalet poliwęglanu jest jego zdolność skutecznego zatrzymywania promieniowania UV, co z kolei zabezpiecza wrażliwe części roślin przed poparzeniem słonecznym. Ponadto materiał wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne, co zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój roślin ciepłolubnych.
W porównaniu do tradycyjnych szklarni wykonanych ze szkła czy folii modele poliwęglanowe są znacznie lżejsze, a tym samym o wiele łatwiejsze w samodzielnym montażu oraz przenoszeniu. Szklarnie z poliwęglanu nadają się nie tylko do uprawy warzyw, ziół czy roślin. Doskonale sprawdzają się również w roli praktycznego schowka na meble ogrodowe oraz inne akcesoria.
Jeśli chodzi o wady, to minusem dla wielu z pewnością będzie cena. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wytrzymałość oraz funkcjonalność szklarni z poliwęglanu, można śmiało stwierdzić, że jest to inwestycja na lata.
Jaki model szklarni z poliwęglanu warto wybrać?
Wśród dostępnych modeli szklarni ogrodowych z poliwęglanu dużą sympatią wśród najbardziej wymagających użytkowników cieszą się konstrukcje wyposażone w otwierany dach jak np. Botanic Tulipan.
Podjęcie decyzji o zakupie tego rodzaju szklarni niesie ze sobą wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy między innymi:
- zapewnienie optymalnej wentylacji roślin i ochrony przed przegrzaniem,
- zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zjawiska Phytophthory,
- przyspieszenie procesu zapylania roślin przez pszczoły,
- zapewnienie maksymalnego komfortu podczas upałów lub silnych opadów deszczu,
- brak konieczności montażu kosztownych otworów wentylacyjnych,
- umożliwienie bezproblemowego doprowadzenia gleby czy nawozu.
Wybierając szklarnię do ogrodu, warto zwrócić uwagę również na jej wymiary. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, wówczas świetnym rozwiązaniem będzie zakup kompaktowej szklarni Botanic Mini.