Spraw, by Twój balkon stał się ogrodem – tak to możliwe! Poznajcie nasze rady

by Karol
0 comment

Brak własnego ogródka nie musi być przeszkodą do urządzenia ogrodu na zewnątrz, jeśli dysponujesz choćby niewielkim balkonem. W jaki sposób można go urządzić, by był niczym ogród, a jednocześnie by pozostał miejscem, gdzie doskonale się wypoczywa. Zatem jak go zaaranżować? Poznajcie nasze rady.

Po pierwsze: stwórz strefę z prawdziwą trawą lub jej wierną imitacją

Trawa z rolki może być sztuczna i taka najczęściej stosowana jest na balkonach, ale przecież można przygotować strefę z ziemią na odpowiednim podkładzie i na niej rozłożyć prawdziwą trawę z rolki. Będzie to wymagało sporo pracy, jednak prawdziwy trawnik na balkonie będzie się prezentował imponująco. Jeśli mimo wszystko nie chcesz zadawać sobie aż tyle trudu, to możesz też zdecydować się na tę imitującą zielony trawnik, która dzięki wysokiej jakości prezentuje się niczym naturalna. Na takiej trawie bez problemu postawisz meble ogrodowe, a właściwie balkonowe.

Po drugie: wybierz pięknie pachnące rośliny doniczkowe

Bez wątpienia na balkonie nie ma wiele miejsca do stworzenia prawdziwego ogrodu. Jednak doskonale sprawdzą się wiszące doniczki, w których możesz posadzić rośliny, które preferują takie warunki do wzrostu. Doskonałe modele w stylu prowansalskim czy też rustykalnym – w wersji drewnianej oferuje EuroOgrod.com.pl – sklep ogrodniczy z bogatym asortymentem. Można postawić również na klasyczne donice do postawienia na balkonie z technorattanu, które sprawdzą się do nowoczesnych aranżacji. Możesz zdecydować się na pelargonie, surfinie czy fuksje to wiszących doniczek. Pelargonie dobrze skomponują się z komarzycami, które będą odstraszać te owady swoim zapachem podobnym do kamfory. Piękne girlandy drobnych kwiatów stworzy też bakopa. Z kolei do stojących doniczek możesz wybrać nawet niewielkie iglaki, jak choćby cyprysiki, ale sprawdzą się oczywiście także stroiczka, werbena czy petunia. Oczywiście w donicach możesz zasadzić również wrzosy czy też lawendę, jeśli chcesz stworzyć balkonowy ogródek w stylu prowansalskim.

Po trzecie: wybierz stolik i rozkładane fotele

Na balkonie możesz umieścić także meble ogrodowe w minimalistycznym wydaniu, bo oczywiście na takie w pełnym wymiarze, ze względu na ograniczony metraż nie możesz sobie pozwolić. Jednak niewielki technorattanowy stolik dobrze się sprawdzi, bo jest stosunkowo lekki i możesz go dowolnie przesuwać w zależności od potrzeb. Przydadzą się także rozkładane fotele czy też leżaki. W końcu tworzysz swój ogród na balkonie by móc odprężyć się na łonie natury, poczytać książkę, czy nawet się zdrzemnąć. Jeśli miejsca jest naprawdę mało zmieścisz chociaż pufy, które doposażysz w wygodne poduszki. Niewielkie meble ogrodowe znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym w przystępnej cenie.

Po czwarte: zadbaj o strefę prywatną i piękne i funkcjonalne oświetlenie

Poza roślinnością ważne jest zadbanie o strefę prywatną na balkonie. Zatem możesz zainwestować w bambusowe czy technorattanowe przesłony, które włożysz pomiędzy szczeble barierki i w ten sposób odgrodzisz się od wzroku przechodniów czy sąsiadów z sąsiedniego bloku. Z jednej strony tarasu możesz postawić nawet parawan, ale taki rozkładany tylko wtedy, gdy przebywasz na balkonie, bowiem tworzy on strefę zacienienia, która może nie sprzyjać roślinom doniczkowym na balkonie, szczególnie tym, które preferują słoneczne stanowisko. Tutaj warto podkreślić, że roślinność należy dobrać do usytuowania balkonu, bowiem inne będą odpowiednie na południowy balkon, a jeszcze inne na ten od strony północnej czy skierowany w zacienioną stronę. W drugim przypadku możesz postawić na aromatyczną przyprawę, a mianowicie miętę, która lubi takie warunki. Sprawdzą się również niezapominajki i hortensje. Warto również na balkonie umieścić dodatki, które zwykle znajdują swoje miejsce w ogrodzie, a więc niewielkie latarenki, które tworzą niepowtarzalny klimat, a jednocześnie mogą być funkcjonalnym oświetleniem, wystarczy włożyć do nich małe świeczki typu tea light. Dzięki temu dodatkowo można zafundować sobie na balkonie aromaterapię.

Balkon może stać się ogrodem, a nasze pomysły to udowadniają. Nie musisz czuć się gorzej od tych, którzy ogród posiadają i stworzyć własny skrawek zieleni nad ziemią.

You may also like

Leave a Comment