Sztukateria we wnętrzu: Inspiracje i trendy w 2024 roku

by Karol
0 comment

Zastanawiasz się nad tym, jak urządzić swoje wnętrze w 2024 roku, aby jego styl okazał się niesamowity, niepowtarzalny, ekstrawagancki, a jednocześnie silnie osadzony w klasycznych rozwiązaniach, których nie powstydziłyby się najbardziej urokliwe, prestiżowe oraz wytworne salony? Podstaw na ponadczasową, wykwintną, misternie wykonaną, a zarazem subtelną sztukaterię, gdyż to właśnie ona zaakcentuje w Twoim azylu te drobne elementy wnętrza, które przyczynią się do zapewnienia upragnionego spokoju i wytchnienia. Jakie części sztukaterii okażą się najbardziej pożądane i modne w obecnym roku?

Pomiędzy prostotą i elegancją 

 

Sztukateria przyjmuje różne formy, można ją ulokować w wielu miejscach: przy podłodze, na ścianach, przy karniszach, sufitach, a nawet na nich. Sztukateria sufitowa oraz ścienna uchodzi za tą najwykwintniejszą, najbardziej ekstrawagancką i najsilniej przykuwającą uwagę. Jeśli pragniemy nie wybierać pomiędzy prostotą a elegancją, zaś mieć te dwa aspekty na wyciągnięcie ręki, to powinniśmy w pierwszej kolejności postawić na mniej wyszukane rozwiązania. Surowsza, majestatyczna, przywodząca na myśl aspirację starożytnych dążeń rodem z greckich i rzymskich fantazji, jest nieskomplikowana sztukateria w postaci listew przypodłogowych, karniszowych czy sufitowych, która może być całkowicie gładka bądź niepozbawiona wklęsłych oraz wypukłych fragmentów. Gustując w najprostszych propozycjach, wybieraj te, jakie subtelnie podkreślą uładzony charakter wnętrza bądź stonują pomieszczenia pomalowane na krzykliwe kolory.  

 

Barokowy przepych czy grecki monumentalizm?   

 

Inspiracje w aranżacji wnętrz na 2024 rok nie bazują tylko na oszczędnych, ascetycznych, klasycznych dodatkach, ale zakładają także bardziej wyrafinowane propozycje. Niekwestionowaną furorę robią ścienne oraz sufitowe listwy, pod którymi z powodzeniem można w prosty sposób zamontować oświetlenie LED. Takie wykorzystanie nowoczesnego designu stanie ramię w ramię na podium z przepięknymi, misternie wykonanymi i finezyjnie wykończonymi rozetami, kojarzącymi się z barokowym przepychem, bogactwem, jak również szykownością.   

 

Prawdziwe dzieła sztuki 

 

Odważną inspiracją na 2024 rok są bez wątpienia pilastry, czyli zdobne, stworzone z trzech elementów (bazy, trzonu oraz głowicy) kompilacje zestawień ściennych, które można wybrać i ułożyć samodzielnie według własnych zainteresowań i preferencji. Taka różnorodność, jak również dobrowolność sprawia, że wachlarz aranżacyjnych propozycji można dobrowolnie zmieniać, a także modyfikować, mając na względzie upodobania do zaskakujących i nieoczywistych kombinacji. Czy da się zestawić proste i eleganckie trzony z finezyjnymi, ornamentacyjnymi zakończeniami? Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po pomysły, które z powodzeniem moglibyśmy określić jako autorskie. Zaszalej i stwórz prawdziwe dzieła sztuki, zainspirowane wedle własnych preferencji.  

 

Praktyczne trendy na 2024 rok 

 

Coraz częściej sztukateria, zarówno ścienna, jak i sufitowa, jest wybierana w kolorze śnieżnej bieli. Ta opcja pozwala na pełną dowolność. Materiały, z których została wykonana najpopularniejsza sztukateria, zwykle są przystosowane nie tylko do tego, aby móc łatwo pozbyć się zanieczyszczeń z ulubionych powierzchni, lecz także możemy je pomalować wedle własnych zachcianek. Zwykle biel, jako barwa uniwersalna, dominuje w dokonywanych wyborach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sztukaterię pomalować na kolor ścian, na których się znajdzie, bądź stworzyć kontrastujące połączenia. Uniwersalizm wyborów to zdecydowany prym wiodący wśród trendów na 2024 rok! 

You may also like

Leave a Comment