Tarcica dębowa – poznaj jej możliwości!

by Karol
0 comment

Tarcica dębowa to podstawowy surowiec drzewny od lat dobrze znany i chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach. Swoje zastosowanie znajduje w meblarstwie, stolarce otworowej, oraz do produkcji podłóg. W budownictwie zaś używana jest częściej tarcica z drzew iglastych, będąca tańszą alternatywą i łatwiejszą w obróbce. Jednak to właśnie tarcica dębowa jest tym najbardziej pożądanym jest surowcem wykorzystywanym do wykańczania wnętrz i produkcji wysokiej klasy mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Zaletą drewna dębowego są jego niepowtarzalne walory wizualne. Zależnie od sposobu obróbki oraz klasy jakości jakiej jest dana tarcica dębowa, powstałe z niej produkty mogą odznaczać się różnorodną stylistyką. Drewno dębowe będzie dobrym wyborem zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i rustykalnych. Dębina kojarzona jest z ponadczasowością i elegancją, która nigdy nie wyjdzie z mody. Warto więc zapoznać się z jej możliwościami oraz zastanowić się nad sposobem ich wykorzystania.

Tarcica dębowa – co o niej wiemy

Tarcica dębowa jest produktem, powstałym w wyniku procesu przetarcia okrągłego drewna dębowego, potocznie zwana deskami. Dopiero tak przygotowany materiał może być wykorzystywany do prac stolarskich i ciesielskich. Wymiary tarcicy dębowej mogą być różne. Deski dębowe wytwarza się przy pomocy pił tartacznych, na których wycinane są elementy o różnej grubości. Standardowo grubości mieszą się w przedziale od 20 do 50 lub więcej milimetrów. Najgrubsze z nich, tzw. kantówki wykorzystywane są często do budowy różnego rodzaju konstrukcji. Z kolei najcieńsza tarcica wykorzystywana jest np. do do produkcji opakowań. 

Świeżo ciętą tarcicę  można podzielić na dwie kategorie:

  • tarcicę nieobrzynaną, w której obrobione są jedynie dwie płaszczyzny deski, a pozostałe pozostają bez obróbki, często pokryte korą, 
  • tarcicę obrzynaną, w której obrobione zostają wszystkie krawędzie deski, włącznie z czołem

Tarcica dębowa to podstawowy surowiec w branży drzewnej, a jego wykorzystanie jest bardzo szerokie. Producenci mebli, okien, drzwi i podłóg są jej głównymi odbiorcami.

Tarcica dębowa wykorzystywana do produkcji parkietów lub podłóg, jest poniekąd elementem luksusu, który nadaje wnętrzu szczególnego charakteru. Mocna i wytrzymała tarcica dębowa także dobrze sprawdzi się jako materiał do budowy schodów, antresol oraz wszelkiego rodzaju balustrad i poręczy. Szlachetne drewno dębowe wykorzystywane jest do produkcji wysokiej klasy drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Drzwi wykonane z drewna dębowego, mogą stać się wizytówką domu, która ciesząc oko, już od progu zaprasza naszych gości do środka.

Tarcica dębowa swój największy udział ma w procesie produkcji mebli oraz elementów wykończeniowych w domu i na zewnątrz. Elegancie meble dębowe dodadzą szyku każdemu wnętrzu niezależnie od stylu w jakim zostało urządzone. Ciekawym wyborem mogą okazać się dębowe meble ogrodowe, które dzięki odporności tarcicy dębowej na działanie wilgoci, mogą posłużyć Nam przez długi czas.

Tarcica dębowa – mokra czy sucha, którą wybrać?

Wybór rodzaju tarcicy, powinien przede wszystkim zależeć od planowanego jej przeznaczenia. W większości przypadków tarcica, zanim zostanie poddana procesowi obróbki, musi zostać odpowiednio wysuszona. Poziom  wilgotności jaki powinna posiadać tarcica dębowa wynosi od  7 do 11%. Ze względu na grubości tarcicy, czas procesu suszenia, w jakim drewno uzyskuje wymagany poziom wilgotności waha się od 5 tygodni do 3 miesięcy. Wysuszone drewno zwane jest tarcicą stolarską, gdyż jest już gotowe do obróbki u stolarza.

By drewniany surowiec zachował swoje właściwości i nie ulegał odkształceniom, powinien być odpowiednio przechowywany. Należy zadbać więc, by tarcica magazynowana ona była w miejscu, w którym zapewniony będzie stały przepływ powietrza. Nie bez znaczenia jest także temperatura w jakiej przechowywana jest tarcica stolarska. Nie może ona być zbyt niska, by nie doszło do rozwoju grzybów, które przyczyniają się do rozkładu drewna. Aby temu zapobiec, tarcica powinna być składowana na specjalnych przekładkach o grubości ok 25 mm, umożliwiających przepływ powietrza pomiędzy deskami.

Tarcica dębowa – prosto od producenta

Poszukując tarcicy dębowej dopasowanej do określonych potrzeb i wymogów dobrym rozwiązaniem będzie wybór tarcicy bezpośrednio od producenta. Mamy wtedy gwarancję, że dany produkt powstał zgodnie z określonymi normami produkcyjnymi, a także cena będzie korzystniejsza, a niżeli tarcica zakupiona na składach drewna. Jednym z wiodących polskich producentów tarcicy dębowej stolarskiej nieobrzynanejjest KLENIEWSKI Tartak, posiadający w swojej ofercie szeroką gamę produktów. 

You may also like

Leave a Comment