Home PomieszczeniaJadalnia Usuwanie żelaza i manganu z wody

Usuwanie żelaza i manganu z wody

by Karol
0 comments

Duża liczba gospodarstw domowych w Polsce jest podpięta do sieci wodociągowej. W wielu domach natomiast nadal korzysta się z tradycyjnej wody studziennej. Nie ulega wątpliwości, że woda ze studni ma bardzo zróżnicowaną jakość. Aby zatem korzystanie z niej było bezpieczne dla zdrowia i organizmu, należy poddać ją badaniom laboratoryjnym. W większości przypadków taka woda musi zostać jednak uzdatniona. Najczęściej spotkać można się z przekroczeniami zanieczyszczeń mechanicznych, niekiedy drobnoustrojów, ale także manganu oraz żelaza. W jaki sposób zatem usunąć mangan i żelazo z wody? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Żelazo i magnez w wodzie z kranu

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia normatywna zawartość żelaza w wodzie przeznaczonej do spożycia powinna wynosić 0,2 mg Fe/I, natomiast manganu 0,05 mg Mn/I.

Przekroczenia obu pierwiastków najczęściej dotyczą wody studziennej, ponieważ w przypadku wody z sieci, obowiązkiem każdego dostawcy wody jest uzdatnianie cieczy i dostosowywanie jej do zalecanych norm.

Dlaczego nadmiar żelaza i manganu w wodzie szkodzi?

Zbyt duża ilość żelaza oraz manganu sprawia, że woda staje się nieco żółtawa, a nawet brunatna. Charakterystyczny nalot osadza się zazwyczaj na umywalce, w wannie, może występować też pod postacią zacieków w prysznicu, a nawet pozostawać na naczyniach. Zażelaziona woda ma także inny smak oraz zapach. Niestety, nadmiar tych pierwiastków może doprowadzić do zarastania rur i w efekcie spowodować całkowitą ich niedrożność. Warto pamiętać, że zbyt wysokie stężenie żelaza i manganu może także zagrażać zdrowiu i powodować różne dolegliwości ze strony żołądka.

Ponadto, charakterystyczne żółtawo-brązowe plamy zazwyczaj pozostają również na białej bieliźnie i T-shirtach. Ubrania dużo szybciej żółkną oraz ulegają zniszczeniu.

Nadmiar żelaza obecnego w wodzie może mieć także negatywne skutki dla skóry, włosów i powodować przebarwienia czy przesuszenie. Co ciekawe, sprzyja również próchnicy zębów.

Polecamy -  Dlaczego meble na wymiar tak dobrze sprawdzają się w kuchni?

Usuwanie nadmiaru żelaza i manganu z wody – sprawdzony sprzęt od Technika Wody

Aby oczyścić wodę z nadmiaru żelaza i manganu, warto zamontować nowoczesne filtry lub też uzdatniacze wody studziennej. Dzięki nim można pozbyć się nadmiaru tych pierwiastków, a przy okazji usunąć zbyt dużą ilość innych związków chemicznych, organicznych, jak również pierwiastków, takich jak wapń czy magnez.

Szczególnie polecamy sprzęt dostępny na stronie Technika Wody. W sklepie można nabyć nowoczesne i wysokojakościowe filtry węglowe, które nie tylko oczyszczają, ale też uszlachetniają wodę. Świetnie sprawdzą się także filtry potrójne, a także kompaktowe i w pełni oczyszczające, uzdatniające wodę – uzdatniacze wody ze złożem multifunkcyjnym.

Z nadmiarem żelaza, a także manganu w wodzie najczęściej borykają się osoby, które korzystają na co dzień z wody studziennej. Zbyt duża ilość tych pierwiastków w wodzie powoduje, że ciecz przybiera kolor żółtawo-brązowy, zmienia się również jej smak i zapach, może też powodować problemy trawienne. Nadmiar żelaza, a także manganu można z powodzeniem usunąć, montując funkcjonalne filtry oczyszczające oraz kompaktowe uzdatniacze wody. Szczególnie polecamy zakupy w sklepie Technika Wody.

You may also like