W jakich budynkach można montować pompy ciepła?

by Karol
0 comment

Montaż pomp ciepła jest wykonywany coraz częściej. Ten fakt przestaje dziwić natychmiast po zapoznaniu się z listą ich zalet: są ekonomiczne w eksploatacji, bezpieczne, bezobsługowe, praktycznie bezawaryjne, a przy tym bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Czy jednak pompę ciepłą można zamontować wszędzie?

Montaż pomp ciepła – rodzaje

Pompa ciepła to rodzaje ekologicznego urządzenia grzewczego, które pozyskuje ciepło z powietrza, gruntu lub wody. Może ogrzewać zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową. W zależności od typu ma nieco inne zastosowanie i zalety.

 • Powietrzne pompy ciepła są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie. Pobierają energię cieplną z powietrza. Sprawia to jednak, że są mało efektywne jesienią i zimą. Można zastosować pompę powietrze-powietrze, która działa na zasadzie podobnej do klimatyzatora lub powietrze-woda, która najczęściej jest wykorzystywana do podgrzewania CWU.
 • Wodne pompy ciepła pobierają je najczęściej ze studni głębinowej, choć możliwy jest również montaż w zbiorniku znajdującym się przy budynku. Jest to rozwiązanie efektywniejsze od pomp powietrznych, ale też droższe w eksploatacji i trudniejsze w instalacji. Zalecane przede wszystkim dla budynków z wyższym zapotrzebowaniem na energię cieplną.
 • Pompy gruntowe są przeznaczone dla osób szukających najwydajniejszych rozwiązań. Pobierają energię grzewczą z gruntu lub wód gruntowych. Działają bardzo dobrze przez cały rok i mogą być bez problemu użytkowane jako jedyne źródło ciepła w budynku o niezbyt dużym zapotrzebowaniu. Ich zakup jest jednak dość kosztowny, a montaż skomplikowany. Ponadto wymaga ingerencji w architekturę ogrodu.

Jeśli zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu, gruntowa pompa ciepła będzie najlepsza. Może samodzielnie zaspokajać zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie i CWU. Nowoczesne urządzenia tego typu można również zintegrować z wentylacją, by chłodzić pomieszczenia latem. Tym samym połączenie wydajnej wentylacji i gruntowej pompy ciepła może zastąpić klimatyzację!

Montaż pomp ciepła w nowych i starych budynkach

Przeważnie pompy ciepła montuje się w nowo powstających budynkach, uwzględniając ich obecność już na etapie powstawania projektu. Pozwala to zapewnić najwyższą wydajność systemu grzewczego, ponieważ pompie powinna towarzyszyć dobra izolacja termiczna wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami oraz wentylacją mechaniczną (najlepiej z rekuperacją). 

Montaż pomp ciepła w starszych budynkach również jest możliwy. Należy jednak wówczas w pierwszej kolejności zadbać o obniżenie ich zapotrzebowania na energię grzewczą. Tylko wówczas system będzie odpowiednio wydajny i oszczędny zgodnie z oczekiwaniami. Rekomenduje się również stosowanie pomp z ogrzewaniem podłogowym lub innym systemem niskotemperaturowym. Pompy pracują bowiem właśnie w niskich temperaturach (poniżej 55°C), podczas gdy tradycyjne grzejniki wymagają temperatur na poziomie 70 – 85°C.

Pompa ciepła może być zamontowana również w starym budynku. Warunkiem jej skutecznego i oszczędnego działania jest jednak jego dobra izolacja. To metoda grzewcza polecana jedynie do obiektów o dobrej wydajności energetycznej.

Gdzie zamontować pompę ciepła – opłacalność

Do montażu pomp ciepła inwestorów skłania przede wszystkim wizja oszczędności w zakresie kosztów utrzymania budynku. Dlatego przed podjęciem tego kroku należy sprawdzić, czy faktycznie jest on opłacalny. To kwestia indywidualna, jednak zazwyczaj to rozwiązanie okazuje się korzystne w:

 • domach jednorodzinnych,
 • domach letniskowych,
 • małych sklepach i lokalach usługowych,
 • sklepach wielkopowierzchniowych,
 • budynkach biurowych,
 • lokalach gastronomicznych, salach weselnych,
 • klubach fitness, siłowniach,
 • biurach i innych.

Każdy z tych obiektów charakteryzuje się jednak innym zapotrzebowaniem na ciepło i CWU. Dlatego kluczowy jest dobór sprzętu o właściwych parametrach. Pomóc w tym zakresie może np. doświadczony dystrybutor pomp ciepła – taki jak Erco Łódź (https://erco-lodz.pl/pompy-ciepla/). W ofercie firmy znajduje się szeroki wybór urządzeń w świetnych cenach. Jej fachowcy zapewniają też profesjonalny montaż pomp ciepła i doradztwo.

You may also like

Leave a Comment